John Cale: Noise of You

Hudba:

John Cale

John Cale

WernerDMZ

John Cale, který ještě o dekádu dříve zpíval "say hello to the future / and goodbye to the past / hurry up through the present / and get there fast" – a  neměli jsme důvod mu to nevěřit – se v posledních letech ne a ne s tou minulostí rozloučit. Hudebně (a textařsky) je samozřejmě stále na vrcholu, ale všude okolo je to jeden odkaz na minulost za druhým. Když vlovni v létě vydal píseň Night Crawling (s explicitním videoklipem), v níž vzpomíná na doby, kdy trávil noci a dny pitím s Davidem Bowiem, leccos to naznačilo. Píseň Moonstruck s všeříkajícím podtitulem, kterou hrál při dvou koncertech o pár měsíců později (a bude součástí nové desky, která vyjde příští týden), v trendu pokračuje. Ten podtitul: Nico's Song. Co víc dodat. Do Noise of You jsem vkládal větší naděje a píseň samotná mě snad ani nezklamala (byť ze zkušenosti předpokládám, že singly vydané před samotným albem budou mé nejméně oblíbené z celé desky), ale videoklip (a o ten tady přece jde, „filmová“ databáze) v podobě nijak zajímavých všedních záběrů New Yorku povětšinou překrytých – a tady nastává problém – fotografiemi z Caleova života, od dětství (s rodiči), doby The Velvet Underground vynechány (to už jsme měli v If You Were Still Around v r. 2014), přes 70. léta, další řada let vynechána, po relativní současnost (která je tedy zastoupena nejvíc, aspoň že tak / předpokládám, že se nechtěli zabývat sháněním práv k fotografiím z jiných období, protože většinu těch použitých vyfotila Caleova manažerka). Opět to hledění do minulosti (druhá možnost: vzhledem k tomu, že nejvíce je zastoupena poslední dekáda, první myšlenka byla, že Cale zemřel a tohle je vzpomínka jeho „manažerky“ N. na těch 20+ let, které spolu strávili – jenže Cale nezemřel). O rušivých mluvených vstupech JC (které v normální verzi písně naštěstí nejsou) nemluvě. Nemám ve zvyku se zpětně dívat na Caleovy videoklipy, jde mi především (jen?) o hudbu; některé se mi líbí (a hodně), ale přesto jsem je roky neviděl. Tenhle jsem dnes viděl dvakrát a tím to nejspíš skončí. Ke Caleovi mi tohle nesedí (třebaže to nemusí být špatné). ()