Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (366)

ConanVJ 

všechny recenze uživatele

Parádní akční komedie se spousty vtipných scén, skvělými hláškami a nezapomenutelnými efekty 80. let mě k sobě vždy připoutá když se na ní dívám. Je zde spousta akce, která se mi hodně líbí. Fantasy prvky jsou zde pěkně vmíchány a vůbec to neni špatný. Pro mě jeden z nejlepších filmů Kurta Russella. Filmek patří k mému osobnímu fondu 80. a 90. let a vždy se na něj rád podívám. Za mě jasných 100% :) ()

MeanWhile 

všechny recenze uživatele

Big Trouble in Little China je film, který buď někoho bude bavit hodně a nebo vůbec, hlavně se budete zamejšlet nad scénářem, kterej snad u tohoto filmu ani není. Je to trošku rozdíl od Carpeterovy Věci nebo Šílenství, ale furt je to Carpenter a zaslouží si ty 4 hvězdy, ikdyž by stačili možná i 3. Kurt Russell byl dobrej a nebejt jeho, tak je u mě hodnocení ještě o něco horší. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Pitomost pitomostí, které podle mě nejvíce škodí to, jak úporně se snaží být zábavná. Připouštím, že v originálním znění s titulky to asi bude o trochu větší švanda, ovšem pokud chtěl John Carpenter natočit něco jako Flashe Gordona, co by se ale na rozdíl od něj nebralo ani trochu vážně a díky tomu to pak bylo dobré, tak tedy výsledek nic moc. Ne že by Velké nesnáze v Malé Číně neměly to správné brakové kouzlo, rozhodně ho mají, ale mě zkrátka nechaly chladným. Asi to bude i tím, že jsem se k nim dostal poprvé až dnes a ne v dětství. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Občas se stane, že nějakej film shlédnu po hodně dlouhý době a pak se jenom divím svýmu původnímu hodnocení a to je přesně tenhle případ. Neskutečně zábavná akční fantasy komedie kterou jsem se prosmál od začátku až do konce, ale užil jsem si i akci a starý dobrý praktický triky. Pan Carpenter věděl jak na to a tady dokazuje, že on nebyl pouze ten co vesměs definoval subžánr slasher, ale dokázal bejt neskutečně kreativní i napříč jinými žánry. Mezi ústřední dvojicí je pak dobrá chemie a hlavně to všechno tak nehorázně odsejpá, že není šance se ani na minutu nudit. Co je super, že Carpenter tady dokázal i spoustu mrtvol a fyzického násilí zabalit do hávu takový tý pohádky pro celou rodinu. Zkrátka něco takovýho mohlo vzniknout jenom v osmdesátkách a já jsem nadšen. Ps ten dabing je možná zlo z hlediska překladu a ne úplně padnoucích hlasů, ale je neskutečně nahláškovanej a tak nějak přispívá k tomu celkovýmu zážitku. To je poprvé co jsi někoho zabil? Samozřejmě, že ne!95% ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

V podstatě jde o schéma známé ve starých českých legendách. Duch musí něco udělat, aby nemusel už pobývat mezi reálným naším světem a dostal se do světa, kam patří. A tak se ještě plete do života zde na zemi. Někdy straší, někdy trestá darebáky, zde jde ale o změnu, chce zpátky na zem a potřebuje dívku s zelenýma očima. Chce svět ovládanout. To je samo o sobě komické, neb co je to vláda lidského jedince, třeba nad naším světem. K čemu by mu to bylo? Lidský život je omezený i pro největší boháče na téhle planetě. I pro ně platí základní pravidla lidského života. Ještě že je tam i slůvko komedie, to je potom jiná... ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • Kurt Russell měl během natáčení těžkou chřipku. Pot na jeho těle je proto v některých scénách skutečný, postarala se o něj horečka. (c.tucker)
  • Ve scéně, kde se snaží proniknout do nevěstince, má Kurt stejné oblečení, jaké nosil ve filmu Used Cars (1980). (Chatterer)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama