Svjatlana Cichanouská, běloruský příběh

(TV film)
  • Polsko Białoruś. Początek (více)
Polsko / Bělorusko, 2021, 54 min

Portrét političky a aktivistky, která v roce 2020 kandidovala v běloruských prezidentských volbách... Svjatlana Cichanouská je vůdkyní běloruských demokratických sil, která podle nezávislých pozorovatelů porazila autokratického prezidenta Aliaksandra Lukašenka v prezidentských volbách 9. srpna 2020. Do kampaně se pustila poté, co byl její manžel zatčen za své prezidentské aspirace. Lukašenko ji veřejně odmítl jako ženu v domácnosti a tvrdil, že žena se nemůže stát prezidentkou. Cichanouská sjednotila běloruské demokratické síly spolu s dalšími dvěma vůdci, Marií Kalesnikavou a Veranikou Tsapkalovou. Po nuceném exilu inspirovala Cichanouská opozici v Bělorusku k pokojným protestům, z nichž některých se účastnily statisíce lidí. Navštívila více než 20 zemí a sbírala podporu pro svobodné Bělorusko. Zasazuje se o propuštění více než 500 politických vězňů a mírové změny prostřednictvím svobodných a spravedlivých voleb. Na svých setkáních se světovými vůdci zdůraznila potřebu odvážnější reakce na činy běloruské diktatury. (Česká televize)

Marze

Velmi nudný dokument s nulovou informační hodnotou. O političce a jejích názorech se nedozvíte vůbec nic. Jestli by v demokratických volbách dostala tolik hlasů, koho by si tedy Bělorusové zvolili? V Minsku jsem běžel půlmaraton a kultura je to velmi milá a životaschopná, odolná (každý čtvrtý obyvatel zahynul během 2.světové války). Je to podpora importu amerických genocidních ideologií způsobujících demografické vymírání Evropy do Běloruska. Dokument je ke shlédnutí (nevím jak dlouho budou platit autorská práva u polského dokumentu, možná neomezeně) zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/15055254958-svjatlana-cichanouska-belorusky-pribeh/ ()