V exekuci

Jak změnit systém (E06)

(epizoda)
Česko, 2023, 40 min

V létě roku 2021 byla přijata novela exekučního řádu, která obsahuje mnoho důležitých změn k lepšímu. Nicméně klíčová změna, tzv. teritorialita exekutorů, která by ukončila byznys s exekucemi, přijata nebyla. Proč mají exekutoři o dlužníky mezi sebou soupeřit? Proč nemůže mít jeden dlužník jednoho exekutora, a to přiděleného nezávislým soudem a automaticky podle místa bydliště? Proč se poslanci takové změně systému brání? Jaký dopad by mělo uplatnění teritoriality na dlužníky a celou společnost? (Česká televize)

Marze

Mluvi se o trhu s exekucemi a tak je mi trochu lito, ze v celem serialu nebyla zverejnena vyse platu exekutora. Bylo receno, ze si exekutor vzal odmenu 300 tisic. Je to jako maji ajtaci pres tisic za hodinu,nebo delnici 120korun na hodinu? Nebo reditele korporaci s 50 miliony rocne? Pani s ditetem v cukrarne zde rika diteti, ze je dneska vse drahy. Ale cena je stejna pro toho, kdo si spicku koupi z nove vyplaty, ktera byla zvysena o inflaci. Kdo si ji koupi ze starych penez,teprve nyni procita, ze byl inflaci okraden. ()

subic

Konec dobrý, všechno dobré, alespoň pro pár těch aktérů. Co chtěli ale autoři říci, je, že tu stále není politická vůle po změně legislativy, aby měl jeden dlužník jednoho exekutora přiděleného soudem. ()

sorrow odpad!

Celá ta série byla naprosto nudně natočená a absolutně nic nepřinesla. Na Háblovi bylo vidět, jak moc by chtěl někoho nachytat při něčem nezákonném a ono se to moc nepovedlo. Třeba v tomto díle posílá tu jeho tzv. „detektivku“ k poslanci Staňkovi, která se mu podbízí, aby jí na neplatiče nájmu poradil nějakou fintu, rozuměj nezákonnost a ono nic. Hábl si asi naivně myslel, že poslanec Staněk bude tu holku nabádat k obcházení zákona a použití nezákonných prostředků (např. sežeň si dva bouchače a pošli je tam) a on poslanec Staněk řekl vlastně jen čistou pravdu, tedy že nás lidé jako Hábl a Hůle dostali do úplně obrácené situace, kdy ochrana dlužníka je tak enormní, že chudák věřitel nemá nikde zastání a třeba neplatícího nájemníka se zbavuje několik let a stojí ho to statisíce korun za ušlý nájem, poplatky soudům a náklady související s vystěhováním, protože on to ten exekutor fakt zadarmo pro lásku k věřiteli nedělá. Ano, před cca 10 až 15 lety se zde čile obchodovalo s pohledávkami, dlužníci platili vysoké úroky, byli zde pochybné exekuční tituly jako rozhodčí doložky, ale nyní se pomyslné kyvadlo dostalo úplně na druhou stranu, kdy dlužníci se zde smějí, neplatí a krásně se oddlužují v insolvencích, kdy nezaplatí ani ten původní dluh a věřitel má smůlu, prostě někdo mávne kouzelným proutkem a dluh je pryč. A kdo říká, že nemá věřitel půjčovat, tak rovnou odpovídám, že plno dluhů vzniká bez vůle věřitele – výživné, pokuty, neplacení pojistného, dluhy z trestné činnosti atd. atd. Hlavně nechápu proč tahle opičárna měla 6 dílů, když to stačilo dát do hodinového pořadu, neboť to bylo z 80 % vycpané vatou, jako třeba paní jde s vnučkou do cukrárny a vnučce vysvětluje, že medovník ne, ale koupí špičku a indiána, protože medovník je moc drahý a paní na něj musí hodinu vydělávat, nebo pak paní plave v bazénu, nebo ten pán si jde po 15 letech založit bankovní účet, je to fakt pašák, že si konečně zaplatil své dluhy a to se musí hned jít na rumíček, když je konečně svobodný bez dluhů. Úplně nejstrašnější byly ale ty rozhovory Hábla a té jeho prostoduché pomocnice, která si před zrcadlem koktá a připravuje dotaz o jedné větě, aby ho byla ze sebe schopná ve studiu vůbec vykoktat. To bylo tak strojené, jak se ta holka vždy hloupě ptá a pan „dokonalý“ Hábl jí vše vysvětluje. Ale bohužel, musíme si zvykat, protože ČT2 je už pouze o dokumentech o menšinách, LGBTQ+, dlužnících, samoživitelkách, aby se jim dostalo dostatečné ochrany a bylo o nich slyšet. Mimochodem by mě zajímalo, kolik ti protagonisté (dlužníci) dostali od ČT zaplaceno, že se zúčastnili. Ať už je zde obchod s dluhy jakýkoli, podstatné je pouze jedno, je to především každý člověk sám, který je zodpovědný za svůj život a pokud mně někdo nabídne nevýhodnou půjčku, nemusím si jí brát, mohu se poohlédnout jinde. Takže p. Háble, nestavte laskavě dluhy způsobem dlužník = svatoušek a oběť, věřitel = šmejd, protože takhle to určitě není, za vznik svého dluhu je zodpovědný především sám dlužník, nikoli věřitel, stát, soud nebo exekutor… () (méně) (více)