Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za svého života se stal králem. Po své smrti legendou. V červenci roku 1969 se koncertem v luxusním lasvegaském hotelu International vrátil po mnohaleté odmlce na pódium nekorunovaný král rock’n’rollu Elvis Presley. Odstartoval tak své poslední nekonečné turné po Spojených státech, turné, během něhož vystoupil na jedenácti stech koncertech, turné, které přervala až jeho tragická smrt v roce 1977. Film režiséra Carpentera, jeden z mnoha, které byly o Elvisu Presleym natočeny, si zvolil tento okamžik, tak klíčový pro jeho další život a kariéru, za odrazový můstek k vyprávění o životě muže, který poznamenal dějiny světové pop-music tak jako nikdo jiný. Muže, jehož smrti dodnes někteří lidé odmítají uvěřit a kloní se k nejrůznějším divokým teoriím. Jako je ta, že přišel na Zemi z kosmické lodi a vrátil se na ni poté, co tu naplnil své poslání. Muže, jehož osobitý styl, vycházející z černošské hudby a z country, zásadním způsobem ovlivnil vývoj populární hudby. Muže, jehož sláva nevybledla ani po více než čtvrtstoletí od jeho smrti, na jehož kontě je dodnes více než půldruhé miliardy prodaných nosičů, jehož sídlo v Memphisu je součástí jedné z pěti nejžádanějších turistických cest po USA, jehož napodobitelů, soutěžících na pravidelných setkáních o nejlepší výkon, je jenom v USA na tři a půl tisíce… Ideálního představitele nalezl Carpenter v Kurtu Russellovi, který má nesporně hlavní zásluhu na tom, že film byl v r. 1980 nominován na Zlatý glóbus. (Česká televize)

(více)

Recenze (62)

jprmusic 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl v roce 1981 na nějakém filmovém festivalu ve starém Edenu. Neznal jsem ani Carpentera ani Kurta Russella, ale ten film mě naprosto dostal. Teprve později, po shlédnutí spousty materiálů s Elvisem "live" jsem docenil jednak Carpenterovu práci a jednak fantastický výkon Russella, který dokonale vystihnul nejen Elvisův charakteristický pohyb, ale i jeho mimiku a gesta. Chápu že můj komentář je poněkud nostalgický, ale názor jsem nezměnil ani po opětovném shlédnutí filmu po 30 letech. Jo - tenkrát se říkalo, že to celé nazpíval Russell, ale to je asi blbost, že jo. Nebo ....... :-) ()

Motinski 

všechny recenze uživatele

Na TV Film dobre spracované. Po technickej aj rozprávačskej stránke. Bez Russella by to bolo ale o dosť horšie, ten bol výborny castingový ťah. Neuveriteľná podoba s Elvisom a ešte k tomu aj skvelý herecký výkon, to sa nestáva zas až tak často. Ak máte radi Elvisovu hudbu, bude film pre vás lepšie strávitelný no pomohlo by ho skrátiť o 30 minút. Takto miestami stráca šťavu a ku koncu som sa až moc nudil. ()

Reklama

Franki69 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je jedním z těch, které ovlivnili můj život. Viděl jsem ho poprvé jako kluk. S titulky v našem vesnickém kině a může za to, že jsem se naučil na kytaru a celej život hraju v rockových kapelách. Kurt Russel byl pro mě jako zjevení. A teď, kdy jsem Elvise viděl po mnoha desetiletích, pořád ve mě vyvolával silná pohnutí. John Carpenter ho natočil jen dva roky po Elvisově úmrtí a věděl moc dobře, co dělá. A i teď, po bezmála čtyřiceti letech, se jeho film může beze studu poměřit s těmi nejlepšími životopisnými snímky o muzikantech, jakými byly třeba Walk The Line, Doors nebo Ray. Pokud máte populární hudbu rádi, určitě tenhle film nevynechejte. A rozhodně se s životem Elvise Presleyho seznamte trošku blíž. Nezaškodí to, film byl natočený v době, kdy si celý svět vše kolem kariéry krále rock´n´rollu pamatoval do nejmenších podrobností. Tvůrci s tím tenkrát počítali a nezdržovali se nějakým vysvětlováním kdo je kdo. A proto taky film nejspíš končí v roce 1969 a taktně pomlčuje o poslední dekadentní dekádě, která skončila nalezením zpěvákova mrtvého těla v roce 1977. Jestli se chcete podívat i tak, chce to původní zvuk. K Russelově fenomenálnímu převtělení do Elvise Presleyho patřil i jeho hlas. Český dabing se dal přetrpět, ale dramaturga, který nechá Elvise říct větu ..“Mami, koupil jsem nám nový dům, jmenuje se Zaslíbená země" (a znalci vědí, že jde o sídlo Graceland) bych přetáhl kytarou. Dávám 100%, pro mě je to srdcovka, která svoje kouzlo neztratí nikdy. ()

eye candy 

všechny recenze uživatele

Carpenterova značně nekonfliktní až nesmělá pocta Elvisovi, která má do doslovného biografického snímku docela daleko. Předpokládám že především díky roku vzniku (pouhé dva roky po králově smrti) se o přítomnosti zhoubných prvků v Elvisově kariéře taktně mlčí. Přejdete-li tento fakt, lze si film užít hlavně díky solidní Carpenterově režiji a hodně nadstandardnímu hereckému výkonu Kurta Russella ()

Monty_Burns 

všechny recenze uživatele

Jednu hvězdu dávám za to, že byl obsazen Charlie Hodge a Kathy Westmoreland, kteří tvořili kapelu reálného Elvise, se kterým má však snímek pramálo společného. Kurt Russell se tak moc snaží napodobit Elvise, až to působí neskutečně trapně, falešně a přehnaně. Viděl on vůbec někdy Elvise vystupovat? Obecně proti němu nic nemám, jistě se jedná o velmi talentovaného herce, ale takovou parodii si mohl odpustit. Fakt, že Russell samotného Elvise vzhledově vůbec nepřipomíná, je však problém, který provází mnoho dalších životopisných filmů, a lze ho tedy prominout. Co však dále nelze ignorovat je neskutečné množství chyb ve filmu, ale zejména skutečnost, že film o Elvisovi vlastně neobsahuje jeho originální nahrávky, nýbrž skladby, které jsou přezpívány někým, kdo se ho snaží svým stylem a hlasem napodobit. Pro skalní fanoušky Elvise je tento snímek odpad, avšak pro velkou část veřejnosti se základními či žádnými znalostmi o tomto umělci, to může být i celkem stravitelný snímek. Pokud se chce někdo dozvědět něco o Elvisovi prostřednictvím životopisného filmu, tak mohu vřele doporučit This is Elvis (1981). ()

Galerie (60)

Zajímavosti (5)

  • Otce Elvise (Kurt Russell) hrál jeho skutečný otec Bing Russell. (sator)
  • Když Elvis (Kurt Russell) a jeho kapela zkouší v Grand Ole Opry, elektrické kytary nejsou zapojeny do žádného zesilovače. (sator)

Související novinky

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix

01.04.2006

Se životopisnými snímky se poslední dobou roztrhl přímo obrův pytel. Kinohity Frida, Walk the Line, Capote, Ray a starší neméně úspěšné Doors, Elvis Presley nebo Great Balls of Fire! se prostě musely… (více)

Reklama

Reklama