Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dne 14. října 1943 se uskutečnilo největší a nejúspěšnější povstání vězňů z koncentračních táborů hitlerovského Německa . Vyhlazovací tábor Sobibor, ležící dnes na polském území v bezprostřední blízkosti s Ukrajinou a nedalekým Běloruskem, byl vybudován v březnu 1942 v panenské a velmi řídce osídlené krajině jako jeden ze tří ( dále Belžec a Treblinka) v rámci konečného řešení židovské otázky při operaci „Reinhard“ (operace byla dodatečně pojmenována na památku zesnulého Reinharda Heydricha po atentátu z 27. května 1942 v Praze).

Podkladem pro natočení filmu se stala kniha Richarda Raschkeho, přímého aktéra hrdinného odboje proti nacistické zvůli. Pod vedením Alexandra „Saši“ Pečerského (hraje R. Hauer) ruského židovského zajatce, při plánované ozbrojené vzpouře bylo zabito kolem 12 příslušníků SS (prameny se liší v počtech) a dále několik ukrajinských dozorců. Při plánovaném útěku došlo ke komplikacím, a proto pod tíhou situace se kolem 600 vězňů vrhla přes ostnaté dráty pod palbou kulometných věží přes minová pole do Chelmských lesů. Nafilmovaný samotný útěk vězněných pro záchranu života je expresivním zážitkem podbarveným vážnou hudbou.

Asi 300 vězňům se podařilo utéci, ovšem kolem 200 jich bylo pochytáno a zabito v průběhu několika dnů po útěku. Válku přežilo kolem 70 aktérů povstání, v červenci 2007 žil přímý účastník odboje v české republice na Vysočině. Po útěku vězňů byl tábor srovnán se zemí, dnes stojí na jeho místě památník, muzeum a mohyla lidského popela.

Celkem v táboře smrti (během poměrně jeho krátké existence) zahynulo v plynových komorách kolem 250.000 lidí , převážně židů z Polska, Holandska, Československa, Ruska a dalších zemí. Čest jejich památce. (Ygnor)

(více)

Recenze (73)

italka63 

všechny recenze uživatele

Jediná doložitelná vzpoura židovského vyhlazovacího tábora v roce 1943, v polském Sobiboru. Vzpouru se podaří provést až po příchodu zajatých ruských židovských vojáků. Ano, mnoho zajatců zemřelo, ale měli na vybranou, když denně přijížděly nové a nové vlaky, plny dalších, nicnetušících lidí a černý dým a v noci rudá záře o kousek dále, v sektoru tři, stále na nebi plála? Těžko soudit, nikdy jsem nestála tváří v tvář zoufalství z příchozí smrti, co se mého bytí týče. A tak zajímavý, smutnou atmosférou nahuštěný film, ale i zábleskem naděje na konci. A drama jaksepatří.Skvělý Alan Arkin v roli Leona i Rutger Hauer v roli ruského velitele. ()

kebom 

všechny recenze uživatele

Klasický televízny film so schématickou témou "úteku". Niektoré scény svojou naivitou a prvoplánovou brutalitou sú nadbytočné. Rovnako to platí aj o niektorých hercoch. Ruskí zajatci z toho nakoniec vyšli ako štatisti pri uskutočňovaní úteku, ako keby to v priebehu natáčania niekto zmenil. Vážna hudba do filmu sadla, ale žiaden strhujúci záver sa nekoná. Za zmienku stojí, že i napriek množstvu mŕtvych som si vo filme nevšimol žiadnych zranených - čo guľka to mŕtvy človek... ()

Reklama

HAL 

všechny recenze uživatele

Brutální zrůdnost holocaustu v dalším brutálně zrůdném zpracování - ale bez ohledu na to kolikrát tohle téma ve filmu vidím, vždy mě dokáže krutě zasáhnout. Nevyčerpatelná studnice zla, smutku a znechucení. Útěk ze Sobiboru není vyjímkou, nejméně první třetina je stejně drtivá jako Schindlerův seznam a další podobné filmy. Ale tak jako si na všudypřítomný pach utrpení museli zvyknout postavy nedobrovolně dobrovolných dělníků v táboře na smrt, tak si na něj musí zvyknout i divák, a soustředí se víc na samotné charaktery... a na jejich ultimativní snahu z toho všeho zmizet, jakýmkoli způsobem a za jakoukoli cenu. Z pod kůži se zařezávajícího dokladu o zvěrstvech nacismu se tak film postupně proměňuje na v podstatě čistokrevně žánrový heist film, jen tady se snaží naplánovat ne vloupání se do trezoru, ale jak se z něj dostat. Tato proměna rozhodně pomáhá "zábavnosti" filmu, ty dvě a půl hodiny utečou jako nic, ale jsem pak trochu v rozpacích z toho jak se proměnily emoce které film vzbuzuje - síla jakou má film na začátku už se později nevrátí. Mimochodem je zajímavé že Rutger Hauer (kterého mám tuze rád) je často uváděný jako hlavní hrdina filmu - tím ale vůbec není, objeví se v jen vedlejší úloze až v jeho druhé polovině. 8/10 ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Miluju ty vedlejší postavy zábavných cynických (dědkovských) mentorů, které A.Arkin v posledních letech ztvárňuje (Malá Miss Sunshine, Marley a já, Argo). V Útěku ze Sobiboru ovšem hraje (v tandemu s R.Hauerem) jeden z mozků zoufalé akce, o to šílenější, že se skutečně stala. Těžko říct, jestli je působivější první část filmu popisující poměry ve vyhlazovacím táboře (jen se mi nechce věřit, že by sobiborští Židé měli podobně "volný režim" jako třeba spojenečtí váleční zajatci v německých táborech), nebo ta, kdy se začnou podomácku vyrobenými zbraněmi likvidovat nacisté. Síla. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Film na excelentní téma, poprvé u tohoto filmu člověk vidí tu systematičnost holocaustu - přijede vlak, lidi vystoupí, zavazadla jsou odklizena četami pracovních židů, příchozí jsou svlečeni do naha - do této chvíle jsou naprosto obelhávání nacisty, kteří jim tvrdí, že je vše v pořádku a že tu budou pracovat, vše kolem vypadá jako upravené nádraží - ale pak jsou nahnáni nazí do plynu a konec. Během dvou hodin zlikvidován kompletně vlak lidí včetně žen a dětí a za chvíli přijíždí další vlak... Krom několika jedinců vybraných na práci, kompletní likvidace. Tento film vypráví o vzpouře židů určených na práci , kteří u tohoto procesu nějaký čas byli a za pomocí ruských válečných zajatců se povedlo několika desítkám přemoci část stráží a uprchnout. Silné téma, které jen sráží malý rozpočet, občas herecké provedení - když někoho zabijí, tak se u toho kroutí teatrálně jak za časů Shakespeara, a jak všichni ti poláci, němci, holanďanné, rusové umějí perfektně anglicky. Ač primitivně ukázáno, je to přesvědčivější než Schindlerův seznam. Trochu se podivuju, že ten film je tak neznámý. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (3)

  • Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)
  • Představitel hlavní role Rutger Hauer pochází z Nizozemí. Právě v Sobiboru bylo zplynováno značné množství holandských Židů. Ve snímku však překvapivě neztvárňuje holandského Žida, nýbrž Žida ze Sovětského svazu, zajatého příslušníka Rudé armády, Sašu Pečerského. (M.Šalda)
  • Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)

Reklama

Reklama