Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na sklonku 16. století proti sobě v Británii stanuly dvě velké ženy, Alžběta I. a Marie Stuartovna. Jejich střet nemohl dopadnout jinak… Soudobí básnící opěvovali její krásu a celá katolická Evropa do ní vkládala naděje, že vrátí na starý kontinent vládu konzervativní víry. Skotskou královnou se po smrti svého otce Jakuba V. stala již v prvním roce svého života. V patnácti letech se díky sňatku s dauphinem Františkem stala královnou Francie. A jen zanedlouho poté získala protivnici na život a na smrt. Ačkoli Marie Stuartovna o anglický trůn v reálných dějinách neusilovala, přestože byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora, zpochybnila volbu královny Alžběty I., která jí tento čin nikdy nezapomněla. A když později Marie Stuartovna musela uprchnout ze Skotska a žádat svou příbuznou Alžbětu o pomoc, brzy poznala, že paměť monarchů je skutečně dlouhá. Vynikající historické drama, popisující střet dvou velkých osobností britských dějin a nominované na pět Oscarů, natočil v roce 1971 režisér Charles Jarrott. Hlavní role dvou nesmiřitelných žen ztvárnily hvězdy první velikosti Vanessa Redgraveová a Glenda Jacksonová. (Česká televize)

(více)

Recenze (42)

majo25 

všechny recenze uživatele

Historická dráma o napetí medzi anglickou a škótskou kráľovnou, s všadeprítomnou mocenskou politikou a intrigami. Obsadenie tvorí takmer celý výkvet vtedajšej britskej hereckej školy, zbytočne niekoho vypichovať - dobre sa pozerá na všetkých. Keď porovnám film s o 35 rokov starším predchodcom, tak je o level lepší a záživnejší. Napriek vysoko konverzačnej téme, ktorá sama o sebe nie je až tak zaujímavá. Dokonca sa tu myslí aj na diváka menej znalého histórie, ktorý sa nestráca v menách a tituloch. Pochváliť musím aj hudbu. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Spíše než Marie Stuartovna by se film měl jmenovat Marie a Alžběta, protože především o soupeření těchto dvou žen tu jde. Vanessa Redgrave podala fantastický výkon, ale z mého pohledu jí zastínila Glenda Jackson jako královna Alžběta a v paměti mi uvízne i Timothy Dalton v roli slizkého hraběte Darnleye. 90% ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Další střípek do strhující britské historie a další strhující film, který musím doporučit. Jako podobné "velkofilmy" té doby nabízí i Marie Stuartovna opulentní výpravu, fantastické herecké výkony, strhující dialogy, nádherné skotské exteriéry i interiéry, výtečnou hudbu i atmosféru (samozřejmě nejen dobovou, ale taky dějovou) a zážitek, které nabízejí právě jen podobné filmy z britské výroby. Jaké nádherné divadlo! Rozhodně jeden z nejlepších filmů žánrů a neskonale lepší, než nová verze s Margot, Saoirse a Tennantem. Pusťte si tuhle. 85%. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem odkládala tuto variantu životopisu Marie Stuartovny, královny Skotska, matoucí obal (na titulce DVD je primárně zobrazena Glenda Jackson jako Alžběta I., Vanessa Redgrave jako Marie Stuartovna je upozaděná, jakoby titulní postava nebyla důležitá) a samozřejmě očekávání tendenčního podání historického příběhu. Ty stále stejné kapitoly z dějin se pořád dokola vyprávějí jinak, vždy podle aktuálních potřeb, takže nač plýtvat časem na variantu ze 70. let? Snad pro srovnání. Už v několika předchozích komentářích jsem shrnula, že překvapivě nejlepší Stuartovnou zůstává navzdory složitým produkčním podmínkám Srdce královny se Zarah Leander. Naopak nejnovější Saoirse Ronan interpretovala Stuartovnu jako samolibou agresorku, což je v zajímavém rozporu se zdejší Vanessou Redgrave, která zahrála svou Stuartovnu jako naivní, pasivní a romantickou. Navíc tehdy bylo možné zobrazit hned dvě osobní setkání Stuartovny a Alžběty I., po letech už představuje pouze jediné setkání vrchol celého filmu a nakonec snad dospějeme k tomu, že bude možné natáčet takové filmy, které se bez podobné fabulace obejdou a jednoduše se nepotkají. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Herecky aj výpravou asi najlepšia verzia príbehu, no hudobná časť nebola celkom zvládnutá. Pripomínala až rozprávku. No a podanie tých historických udalostí nemuselo byť divákovi, ktorý sa bežne o dejepis nezaujíma, celkom jasné. Určite to nie je dokument, to samozrejme, sú tu však aj vymyslené situácia, ako je stretnutie, ktoré sa nikdy neuskutočnilo. Inak zaujímavé, že keby Márii Stuartovej kedysi povedali, že ostane na dlhé stáročia dopredu najslávnejšou kráľovnou Škótska, určite by sa tomu veľmi potešila. Len asi už nie tomu, že to nie pre panovnícke úspechy, ale pre tragický osud... ()

Galerie (28)

Zajímavosti (17)

  • K vzniku filmu: Producent Hal B. Wallis chcel po filme Tisíc dní s Annou (1969) pokračovať v niečom ďalšom historickom, no a nápad o Márii dostal po tom, ako uvidel v správach reklamu, že najpredávanejším knižným titulom je kniha od Antonie Fraser - "Mary, Queen of Scots" (1969). To ho pritiahlo k tejto téme. (Arsenal83)
  • Glenda Jackson súhlasila so svojím obsadením do roly Alžbety I, ale mala podmienku: Natáčanie jej častí nesmelo trvať dlhšie ako tri a pol týždňa, pretože "potom už začína nuda". Podľa toho bol nakoniec aj upravený scenár. (Arsenal83)
  • Príprava poľovníckej scény trvala celý deň, pričom Glenda Jackson bola celý čas v kostýme, pripravovali sa psovodi aj sokoliari. Kamery sa konečne spustili neskoro popoludní, svetlo začalo slabnúť a mrholiť. Záber bol dokonalý, všetci sa pohybovali na povel. Nanešťastie však jedna psovodkyňa v žiarivo zelenom lesklom plastovom pršiplášte pustila svojho psa, no sama sa zabudla zastaviť a vošla do záberu, čím ho pokazila a premrhala tak celodenné natáčanie. (Arsenal83)

Reklama

Reklama