Reklama

Reklama

Čerez těrnii k zvjozdam

  • Sovětský svaz Через тернии к звёздам (více)

Obsahy(1)

Vesmírná patrola objeví vrak neznámé kosmické lodi. Na její palubě přežila pouze dívka Nia, ztratila ale paměť. Nia byla vyrobena jako android, fyziologicky je ale stejná jako člověk. Je přijata v pozemské rodině a nadále zkoumána, ale její stav se nemění. Teprve když na Zemi přiletí vyslanci planety Dessa, Nia jednoho z nich pozná a uvědomí si, jaké měla poslání. Dessa je na pokraji ekologické katastrofy a vyslanci přišli žádat o pomoc. Když je ze Země vyslána záchranná loď Astra, Nia se tajně ukryje na její palubě. Cesta k záchraně planety začíná. (mikulem)

(více)

Recenze (16)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Výtečný film, posadil mě na zadek. Žádná ideologie, žádná omáčka. Extrémně mě bavilo, jak prakticky všichni říkají vše bez servítek – když nastane rozpačitá situace, tak se vždy rovnou mluví natvrdo a až netaktně k věci. Situační humor velmi lehký, cynické hlášky hluboko za hranicí nějaké korektnosti. A nejen hlášky, seriozní úvahy a dialogy. Mimochodem, představitelka hlavní role (povoláním jedna z nejslavnějších modelek 70. let v SSSR) tu vůbec není, ono o ní není prakticky nic v latinkou psaných materiálech někde na webu... takže pro zvědavé zde odkaz v ruštině: Метёлкина, Елена Владимировна (vyprávění, jak unikla r. 1995 smrti, je takové ruské...). P.S. film rozhodně není vykradený Jefremov, jak se tu píše, příběh napsal ještě slavnější Kir Bulyčov. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

V tomto prípade sa asi Rusi snažili v kecaní prekonať 2001:VESMÍRNU ODYSEU. Avšak spomenuté legendárne dielo malo do dnes neprekonateľné kúzlo a poetiku, v čom si tento opus vôbec nezadá. Prvá polovica, pripomínajúca STARMANa je natoľko svižná a zaujímavá, že vyždíme všetku šťavu z filmu a práve polovica druhá, pripomínajúc klon DUNY a CESTY NA MESIAC, tým pádom udupe zaujímavo načrtnutý snímok do bahna. Len pre fandov žánru a ľudí, ktorý veľmi radi nosili pionierske šatky. ()

Reklama

Lischai 

všechny recenze uživatele

Hodnotím vysoko z lásky ke staré sci-fi, ale faktem je, že na 80. léta je to přeci jenom dost rozvleklé. Nebýt skvělé hlavní hrdinky, první díl je k neukoukání. Druhý díl už vcelku jede, až se dokonce k závěru zdá poněkud uspěchaný (páni, už nemáme stopáž, tak to nějak uzavřeme v pěti minutách). Vizuály také nejsou nějak mocné - je to deset let po Solaris a stejně to vypadá spíš hůř než líp. Každopádně je dobré, že z filmu nikde nekouká sovětská ideologie a příběh má docela hlavu. ()

spawnxp 

všechny recenze uživatele

Sovětská kinematografie zde vrací úder (hlavně za Star Wars) - námět tvoří mix mnoha vykradenejch nápadů z dobový západní sci-fi produkce (kterou měl režisér nakoukanou celkem dobře) a několika knih I.Jefremova (některý scény jsou skoro citovaný - vykopávky ve stepi například). Celý je to zarámovaný jakýmsi ekologickým poselstvím - asi aby to schvalovací komis líp strávila. Film má i pár kladů: úvodní sekvence roztržený mimozemský lodi se vznášejícíma se mrtvolama vevnitř je celkem působivá, chobotnicovej kolega Prall je dost originální a hlavní záporňák ve formě vzteklýho šílenýho trpaslíka taky překvapí. Tohle a nepřeberný množství detailů jako třeba vzhled domácího robota (chlap v lesklým oblečku) nebo poměry v typický komunistický domácnosti vůbec (matka u plotny, otec Einstein, syn kosmonaut) a fakt, že tenkrát byl fanoušek sci-fi vděčněj za lecos, z filmu spolehlivě dělaj svýho druhu kultovku - viz, komentáře zde. Zábavný. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Tak to super dlouhé hluché místo tedy filmu dodalo. Kdyby toho nebylo a film měl normální stopáž, dal bych rozhodně více. Takto musím dát s bídou dvacítku. Žertující robot Barmalej byl fajn. Nia měla oděv, že bylo občas na co koukat, triky z roku raz dva, ale přesto mi to nevadilo. Vadil mi prostě děj. Eko sci fi je potřeba stále, ale tady se to příliš táhlo. Ke konci chybělo více dramatičnosti i akce. Takto z toho udělali nyvý románek pro ženy a dívky. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Postava Niy původně měla být holohlavá, aby se co nejvíce odlišovala od lidí. Cenzura si vynutila alespoň krátkou paruku s odůvodněním, že kladná postava nemůže mít holou hlavu. (mikulem)
  • Exteriéry planety Dessa byly natočeny v Tádžekistánu. Viktorov chtěl do titulků prosadit větu "Všechny záběry zničené planety Dessa byly natočeny v SSSR." Při tehdejší cenzuře tato věta neměla šanci. (mikulem)
  • Mnoho nápadů nebylo realizováno kvůli škrtům v rozpočtu. Nezbyly peníze na pozemský přistávací modul ani na kovový vzhled robota Barmaleje. Viktorov připravoval scénu, ve které je planeta Oceán napadena vodními predátory. Lov predátorů mohl být jedním z vrcholů filmu. (mikulem)

Reklama

Reklama