Odpolední osidla

• USA Meshes of the Afternoon
Krátkometrážní / Fantasy / Experimentální
USA, 1943, 14 min

Snímek Odpolední osidla natočila jako svůj debut Maya Deren spolu s českým dokumentaristou a fotografem Alexandrem Hammidem. Derenová zde zužitkovala své pohybové zkušenosti a cit pro výraz, zatímco Hammid přidal filmařskou zkušenost a neuvěřitelný obrazový talent.
Děj snímku je spíše sensuální halucinací, která se odehrává na malém prostoru domu ústřední dvojice a v jeho nejbližším okolí. Využívá zručně multiplikace postav a předmětů, takže hlavní hrdinka se potkává sama se sebou nebo se pozoruje v situacích, které se už staly a v prožívané současnosti je doprovazejí mírné obměny v provádění úkonů (např. otevírání dveří). Neustále vracející se motiv květiny, klíče a nože znejisťuje diváka, aniž by mu na závěr poskytl uspokojivou odpověď, proč se předměty v příběhu objevily. Některá zpodobnění Mayi mají místo obličeje zrcadla, která jen posilují dojem existenciální úzkosti. Surrealistický film končí v tragické pointě, která jediná poskytuje jakési vodítko k uchopení děje. (Hwaelos)

mamutt

Sen či skutečnost? Je v tom rozdíl? Kdo jsme a jak se vidíme? Jaká je povaha věcí kolem nás, pokud snad nežijeme v temném obrazu vlastní imaginace? Nejsem obdivovatelem symbolismu ani formy, ale před některými kusy prostě musím smeknout. Zvětšeniny, stalkeři či božská vejce se můžou jít zahrabat, Maya Deren dokáže ani ne ve dvaceti minutách zaujmout a říci mnohem víc. ()

Themyth

O jednom zo základných kameňov experimentálnych filmov vôbec už bolo toho napísané veľa. Pri jeho sledovaní ma napádali rozmanité myšlienky. V Európe, a v iných kútoch sveta zúrila vojna a Maya Dern si natáčala svoj debut ako keby úplne oprostený od toho všetkého. Abstraktné obrazy a neustále prítomné napätie sa zlieva do jedného celku a človek čaká ako sa to celé vyvinie. Dôležitá je symbolika, ktorú divákovi predostiera ako kľúč k pochopeniu zmyslu deja. Som až zarazený, že film na mňa pôsobí moderne, aj teraz po vyše sedemdesiatych rokoch. Miestami sa mi zdá ako keby bol natočený iba prednedávnom. Je stále živý a aktuálny. ()

Kaleidoskop

Velmi zvláštní ale krásně nasnímaný příběh. Jediné co mi trochu vadilo bylo, že zápletka je dost podobná jako u jiných Hackenschmiedových filmů (jako např. u Bezúčelné procházky). ()

Koki.i

Tenhle film ve mě probudil zájem o experimentání kinematografii. Má nejoblíbenější práce úžasné Mayi Deren! ()

Vaudevillain

Vraj "Fantasy" vďaka absencii surrealismu ako žánru na CSFD dochádza k vtipným tagovaniam pri ktorých človek zistí že Pán prsteňov a Meshes of the Afternoon sú obidva vysoko hodnotené fantasy filmy :D Každopádne krásne snové vízie ktoré som na prvý krát pochopil ako príbeh o nevere ktorá ženu dovedie k šialenstvu ale o dej skutočne veľmi nejde pri takto krásne nasnímanom diele. ()

Dzurr

Surrealistická, avantgardní a experimentální prvotina Mayi Deren, s tajemnou atmosférou. Uchvacující a znepokující, místy až děsivý snímek. Pro běžného diváka možná utrpení, pro hledače symboliky a vyznavače surrealismu naprostý skvost. ()