Reklama

Reklama

Mike S. Blueberry chce pomstít vraždu své milenky, a proto vyráží za jejím vrahem. Pronásledování se mění v mystickou cestu plnou tajuplných rituálů a halucinačních vizí... Netradiční western na motivy slavného komiksu Jeana "Moebia" Girauda a Jeana-Michaela Charliera si vás podmaní svým originálním vizuálním pojetím! (oficiální text distributora)

Recenze (107)

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Co k tomu dodat? Kdo viděl.. ví svoje. Já měl možnost to vidět dokonce 2x. Poprvé jsem totiž usnul asi půl hodiny před koncem. Napodruhé jsem byl svěží a tak jsem to dokonce dokázal dokoukat do konce. Myslím, že přenesení duchovna a tajemna do westernu byl docela originální nápad a i vizuální stránka filmu byla vcelku vydařená. Dokonce i herci v hlavních rolích docela potěšily mé oko. Avšak děj byl místy zmatený a konec byl vůbec šílený. Zkrátka a jednoduše. Pro příznivce ranního vysílání čt2 s panoramatickými záběry našich hor je tenhle film naprostá senzace. Pro zbytek (co hledají smysluplný děj) je to ztráta času. 30% ()

fmash 

všechny recenze uživatele

„Hehe, to je tabáček.“ Tato víceméně závěrečná věta filmu je asi nejvýstižnějším vyjádřením hlavní myšlenky, dá-li se tu o nějaké mluvit. Ostatně ušklebující se šaman Runi to svou gestikulací potvrdil i za Kounena. Jan Kounen je Holanďan, což mluví za mnohé, ale já, nejsa hulič ani nizozemský patriot, bych měl asi vysvětlit ty 4 hvězdičky. Ještě podotýkám, že jsem nečetl předlohu.            Distributor vydal DVD s podtitulem „Když andělé líbají démony“ a vyzdvihl „úžasné obrazové zpracování“ - no nekupte to. Takže nejprve varování pro věčné optimisty: TOTO NENÍ ŘEŽBA ŽÁDNÝCH POSLŮ. Co se týče toho obrazového zpracování, distributor mohl mít na mysli buďto časté letecké záběry divokých hor a plání, nebo, což je pravděpodobnější, mluvil o zapojení funkce vizualizačních rozšíření, známých z přehrávačů hudebních souborů, jež má režisér evidentně v oblibě. U obého méně by bylo více a kdyby se Kounen trochu krotil, možná by mu to prošlo. Především digitální kaleidoskopy v psychedelických představách postav poměrně jasně vymezily cílovou skupinu (no aspoň že byly celkem vkusné) a tak trochu příliš svým podáním vybočovaly z mezí hlavního žánru. Ehm, tak snad abych začal s tím, co se mi líbilo.            Příběh začíná vcelku nijace a tak trochu předjímá určitou dějovou řídkost. Prvotní iniciace hlavního hrdiny má dvě fáze - jednu divokou v civilizaci (je neuvěřitelně plytká, což je, jak se naštěstí nakonec ukáže, fígl) a druhou mírumilovnou v divočině mezi indiány. Potom je časový skok a hlavní hrdina je nám představen jako ruka zákona, v jedné ruce flašku, v druhé podezřelé cigáro (které neupustí až do konce filmu). Přitom se začne rozehrávat postranní linka o hledání pokladu, jímž je, skryté za roušku zlata, indiánské umění ovládat duchy… Ono tady opravdu o příběh jde až v druhé řadě a to je to, co mnohé diváky silně mate. Kameraman nepředvádí sobecky své znalosti příruček a většinou výborně navozuje atmosféru, hudba se vyvine do skvělé klidové formy, Cassel je sympatický a vlastně neméně sympatický je i rozpolcený, ale zlu propadlý Madsen. Svou atmosférou film opravdu silně připomíná Proposition, které je však pohříchu mladší a má za sebou Nicka Cavea (byť ne režijně), který je mnohem silnější než Kounen a udrží myšlenku po celý film - asi to bude tím, že své drogové období má za sebou. A právě atmosféra je to, na čem tento snímek stojí, je syrová, klidná a přitom víří, je tak nějak orientální - mohou za to možná režisérovy sklony k experimentování, ale to mi neva, účel v tomto případě světí prostředky. Abych to shrnul, Blueberry není pro každého, vyžaduje trochu trpělivosti, na ČSFD je značně nedoceněné, trpí několika mouchami, má výbornou atmosféru a je to bonbónek. ()

Reklama

bartias 

všechny recenze uživatele

Blueberry s ksichtem Vincenta Cassela je sympaťák, šíleně videoklipová kamera je zabavná, ale v obrazových efektech se úplně ztrácí děj. Atmsoférou se tahle psychedelická adaptace slavného francouzského komiksu snaží být western narvaný mystičnem až po okraj stetsonu, ale nedá se říct, že by to byla trefa do černého. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Blueberry je podařený western. Nejedná se o žádnou klasiku jako byly westerny s Waynem, spíše má dost společného s Dead Manem a kupodivu i Apokalypsou, protože buď jak buď těch společných prvků je tam opravdu mnoho. Ať už je to sama pouť tam k mlžným horám či posléze ještě kostrbatější cesta hrdiny do svého duševního nitra... Ačkoliv je to western s modernějším pojetím, ve vizuálu sází na klasiku a už hodně dlouho jsem v novém filmu neviděl tak pěkně udělané zaprášené městečko s honáky, obchodníky, paničkami se slunečníky, šerifem a vůbec vším tím osazenstvem, která tehdy první města na západě měla. V hlavních rolích opravdu září Cassel, který svůj francouzský přízvuk krásně skryl do své filmové postavy, která pochází z Louisiany a kterého bych si před tímto filmem asi do westernu neuměl zařadit :-). Parádní byl i Madsen, tohle jsou prostě filmy přímo pro něj. Madsen je borec, protože ho můžete najít opravdu všude. Od nejhrůznějších béček po parádní záležitosti tuto nevyjímaje. A že mu padouši jdou k tělu už víme nejen z Tarantinových filmů. Řada lidí tu haní příběh, ale ten je vyprávěn dobře a jasně jako cesta za pomstou. Kamera je u filmu úžasná a velmi originální. A jelikož film je doslova prošpikován halucinacemi hlavního hrdiny, dostáváme se k tomu co tu řada lidí vytýká. Posledních 30 minut filmu je totiž totální úlet. Pozorný divák a obzvláště ten, který bude od první minuty filmu naladěn na tu zvláštní frekvenci samozřejmě najde rozuzlení a pochopí. Film tedy není bez závěru. Jelikož se to vše děje v jiném stavu mysli, chápu, že z toho byl leckdo vyděšen. Já sám neříkám ne, ale bohužel film dojíždí alespoň z dnešního pohledu na tehdejší možnosti digitálních animací, které dnes už - bohužel - působí velmi archaicky ba až rušivě. Až jsem si vzpomněl jak jsem si tehdá pouštěl písničky v MP3 na PC v tehdy nepřekonatelném winampu a zapínal si při nich všelijaké ty visualizace evokující mlhoviny, průlety tunely atd... Něco podobného máme v Blueberry, akorát jsou k tomu přidáni hadi, krokodýli, stonožky, červi a další všelijaké havěť... A nejen, že to bylo cítit zvětralinou, ale navíc to bylo dlouhé... před třinácti lety byl z toho všeho halucinogenního hemžení divák v kině asi paf, dnes už to po 5 minutách spíše nudí. Co nezestárlo je tak paradoxně příběh a hrané pasáže v nádherných lokacích. Komixs jsem nečetl ani neviděl, ale myslím, že to celé velmi povedlo. Tohle není klasická kombojka ve stylu poklad na Stříbrném jezeře (nic proti), kde jsou hodní a zlí a střílí po sobě kapslíkovakama... Tenhle western je jinej. Jinej a dobrej. Uvažoval jsem o 4 hvězdách, ale ten digi závěr si to u mně mírně pohaněl... I tak dávám za 3 poctivé kalíšky s indiánským utrejchem. * * * ()

Teonácatl 

všechny recenze uživatele

"Vítej v jiném světě." Těmito slovy šamana Runiho končí film a já jimi své hodnocení začnu. Musím dát plných 5 ne za film jako takový, ale za informace, které znalému jedinci dokáže zprostředkovat. Jak ze stránky psychedelické - vizuální ztvárnění jiné stránky reality nemá a troufnu si předpovědět, že dlouho nebude mít obdoby. Tyto zážitky je totiž těžké uchopit a uchovat v paměti, proto je fantastický výkon být schopen tyto prožitky předat dále . Tak i ze stránky psychologické (pokud má vůbec smysl tyto stránky oddělovat) - celým filmem se vine skutečnost konfrontace z vlastním stínem (C.G.Jung) - ukončená katarzí a uzdravením. Není od věci zmínit Kounenův dokument Other Worlds - jeho cestu za indiánskými šamany a léčiteli. Pokud se nemýlím, některé zpěvy jsou z dokumentu jsou identické s těmi filmovými. A ještě jedna věc - stále mám dojem, že si z nás rejža trošku vystřelil, protože padoušská postava, ztvárněná Michaelem Madsenem, má v podstatě mnoho sympatických rysů. Jako by bylo její padoušství jen uměle naroubováno pro potřeby filmu. Takže ještě na závěr - pro nezasvěcené bude film představovat jen obskurní a chaotický western(časový nesoulad dosažení jeskyně s koněm a bez koně), pro lidi, kteří kráčí po stezkách poznání, bude tento film klenotem pro jeho skutečnou informaci, a zároveň na povrch může vyplavat jeho dějová konzistence a srozumitelnost. Děkuji Ti, Jane Kounene - z mého hlediska jsi dokázal nemožné. P.S.: Rozhovor s J.Kounenem o natáčení filmu zde: http://www.femalefirst.co.uk/entertainment/Blueberry-106.html ()

Galerie (43)

Zajímavosti (5)

  • Film měl premiéru na Filmovém festivalu Lund konaném ve Švédsku 2004. Režisér Jan Kounen si odnesl třetí místo za Zvláštní uznání. (Terva)
  • Natáčelo se převážně v Mexiku v lokalitách Chihuahua, Coahuila, Tabernas, Durango nebo Zacatecas. Pár scén bylo natočeno ve Francii. (Terva)

Reklama

Reklama