Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Československý umělecký film o boji bezpečnostních orgánu s agenty našich nepřátel. V expresu je přilepena pod sedadlo krabička od cigaret s plány a instrukcemi o zničení jedné z našich přehrad. STB je o celé akci informována a pomocí podvržené krabičky agenty po dramatickém boji polapí. (Filmový přehled)

Recenze (53)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Další z komunisticko budovatelských agitek, která je naštěstí k divákovi milosrdná svojí stopáží. O co jde? Válka skončila, vítězný únor rozprostřel nad sedláky a dělníky rudý háv ukazující svělou bodoucnost. Přesto se po naší socialistické republice potloukaly temné živly, které chtěli osvobozené zemi škodit. Jednou z takových akcí reakce je - vyhození přehrady do povětří !!! -. Z Norimberka vyráží expres, kde se to hemží nejen gangstery, ale i tajnými soudruhy z STB a celou plejádou uvědomnělých pracujících. Příklad za všechny, po dojezdu expresu na Hlavní nádráží děkuje topič strojvůdci, že dojeli na čas (má totiž svatbu) a mašinfíra Jaroslav Vojta mu sdělí, že je to hlavně proto , že si dali v depu závazek... Celá teroristická skupina je samozřejmě hned ve vlaku odhalena a STB postupně všechny zatkne. Některé gangstery ovšem až v Praze po rádoby efektních honičkách. V jednu chvíli jsem u film vyprskl smíchy to když hlídkující vozidlo SNB nahlásilo průjezd podezřelého auta a operátor vyslal - stihače což byli dva zakuklenci na jawách :-)) Ve filmu se mihne velké množství hvězd, Marvan, Chudík, Beneš, Filipák, Pepíček Beků atd... Nevím zda to byla náhoda, ale gangstery hrají většinou prvorepublikoví herci (kteří dříve hráli továrníky a vyšší společnost) : Boháč, Homola, Beneš. Naproti tomu statečné policisty a tajné již hraje nová partička, Chudík, Bek ... ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Běda! Imperialistickým buřičům a rozvracečům se zachtělo sabotáže v našem krásném lidovědemokratickém ráji. Ještěže máme uvědomělého úderníka a příležitostného estébáka Pepíka Beka (pětiletka splněna za roky čtyři!). K tomu sovětský zlepšovák ve formě výtahu na ryby v přehradách a máme dokonáno. Úsměvná, nicméně báječná výpověď o době té nejtužší totality. ()

Reklama

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Našinci ve vlaku. Tahle naspeedovaná agitka, řítící se rychlostí Slánského procesu, divákovi nedá ani na okamžik vydechnout díky své podivuhodně krátké stopáži, sevřenosti prostředí a plejádě pevných soudružských úsměvů tehdejší herecké elity. A když se navíc najde čas i na takové libůstky jako bagatelizaci Číhošťského zázraku a jeho stavění na úroveň varietního kouzelnického čísla, člověk si uvědomí, že i Karel Vaš musel tehdy chrochtat blahem. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Kdyz opomenu obsah krabicky cigaret a zamer imperialistu, tak se zase nejedna o tolik spatny film. Solidni drama z vlakoveho kupe, skoda jen, ze se situace tam vice nevyostrila. U filmu, nejen diky kratke stopaze se urcite nebudete nudit. Vyborny a opet velmi zabavny Jaroslav Marvan. Vidim, ze filmovy plakat se povedl:-)! ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Ideologický špionážní film, jehož plytké pojetí ideologie, mizerný scénář a chaotické natáčení kritizoval i tehdejší tisk s Rudým právem v čele, musí dnes být zákonitě k smíchu. A po dějové stránce opravdu také většinou je - výjimkou jsou jen ty situace, které jsou k vzteku (vysmívání se čihošťskému zázraku, mašinfírové, kteří splnili závazek, STB, pro niž nejsou polepšení lidé nepřáteli). Takže qčkoliv Expres z Norimberka nabídne i několik vyloženě pěkných noirových záběrů, má docela spád a hraje k němu výborná Vačkářova hudba, podívaná je to podprůměrná. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • Lokomotiva, která táhne vlak z Chebu do Prahy, je stroj 475.1 vyráběný v letech 1947–1950. Mezi železničáři se pro ni vžil titul Šlechtična kvůli elegantním tvarům. Tato parní krasavice byla expedována i do KLDR. Ve filmu se pak střídají dva stroje: 475.176 a 475.118. (Robbi)
  • Závěrečná akční scéna byla natočena na smíchovské straně pod Jiráskovým mostem v Praze. (Robbi)
  • Ačkoliv „Orient Express“ vyjíždí z Norimberka, úvodní scéna byla natočena na 1. koleji tehdy Hlavního nádraží v Praze, pouze byly dodány německé nápisy. (Robbi)

Reklama

Reklama