Československý umělecký film o boji bezpečnostních orgánu s agenty našich nepřátel. V expresu je přilepena pod sedadlo krabička od cigaret s plány a instrukcemi o zničení jedné z našich přehrad. STB je o celé akci informována a pomocí podvržené krabičky agenty po dramatickém boji polapí. (Filmový přehled)

rt12

Co mě vadilo víc než propaganda, byl příšerný herecký paskvil Ludmily Vendlové. Jinak to byl průměrný špionážní blijec z padesátých let, kterých byla hromada. ()

slunicko2

Dobová ideologická sračka s několika vtipnými momenty (z dnešního pohledu). 1) Z filmu si odnáším pohled na rozzářené děti, které v krojích přišly na nádraží v Chebu k odjezdu vlaku zazpívat své učitelce. Ta jela na jednodenní školení do Prahy. 2) Také policejní stíhači na motorkách stojí za zmínku. ()

tomtomtoma

Člověka zamrazí, když si při sledování podobných filmů vybaví tehdejší temnou dobu nekompromisního budování socialistického ráje. Vyžadovala se slepá poslušnost bez pochybností a přemýšlení. Vše mělo ve své hysterii pouze černou, nebo bílou barvu. Něco se oslavovalo, něco jiného ničilo do zapomnění rozkladu beznaděje. Je to film, který nahání hrůzu z manipulace moci a ideologického příkazu, který se obřadně uctíval. Děsivé je, když vidíme celou a dlouhou řadu velmi dobrých herců, kteří se této zlomyslné šarády zúčastnili. Smutným hrdinou příběhu je všehoschopný a slabošský agent imperialistické hydry Řehoř (Svatopluk Beneš) ve svém marném pokusu o záškodnickou sabotáž. Hlavní ženskou postavou je uvědomělá socialistická učitelka Věra Mikulová (sympatická Ludmila Vendlová) se svým hořkosladkým osudem v nebezpečné akci. Nejkladnější postavou je sympatický a mužný příslušník StB František Klíma (Josef Bek), který má celou záležitost pod kontrolou. Z dalších rolí: obratný a neodbytný agent Radimský (zajímavý Bohuš Záhorský), lidový cestující a bezprostřední zlepšovatel František Čapek (příjemný Jaroslav Marvan), odtažitá a nespokojená cestující Marie Vaňková (příjemná Zdeňka Baldová), dobrácký a zostuzovaný kouzelník Mrkvička alias Bondini (sympatický František Filipovský), podlý a zastrašující agent Nowak (Miroslav Homola), napravený a snaživý hříšník a taxikář Dvořák (Ladislav Boháč), budovatelský strojvůdce (Jaroslav Vojta), nedočkavý topič (Rudolf Deyl ml.), vedoucí rozsáhlé a perfektně provedené akce proti nepřátelům státu a přesvědčený příslušník StB Jiří Mareš (Ladislav Chudík), či zachraňující vlakový číšník Veselý (Zdeněk Dítě). Lze to označit jako oslavu budování socialistického státu a osočování imperialistických mocností ze záškodnické podvratné činnosti proti prostému lidu a světovému míru. Smutno je mi z této nekompromisní demonstrace moci a předkládání jediné platné pravdy! Je to nebezpečné. ()

zette

Kdyz opomenu obsah krabicky cigaret a zamer imperialistu, tak se zase nejedna o tolik spatny film. Solidni drama z vlakoveho kupe, skoda jen, ze se situace tam vice nevyostrila. U filmu, nejen diky kratke stopaze se urcite nebudete nudit. Vyborny a opet velmi zabavny Jaroslav Marvan. Vidim, ze filmovy plakat se povedl:-)! ()

dr.fish

Nepopírám, že jde o naprostý blábol, ale je to zase jedinečné svědectví doby "vymknuté z kloubů". Účelová propaganda, které nabeton věřilo značné množství lidí sdílejících nadšení z nově nabyté svobody majetku i ducha. Ten všeobecný jásot socialistických občanů je na tom plátně docela dobře popsaný a je to vcelku tedy i dokumentární film. Dobré to vidět. 60% ()

sator

Docela akčňák...krásná kamera Josefa Střechy..." ...já zas myslím,že lidé kteří mají dost síly doznat své chyby, nejsou našimi nepřáteli ..."....ano zvlášť při výslechu a praktikách STB...dodávám já...Politicky poplatné až hanba...Ale v roce vzniku umírá Stálin a Gottwald a nová naděje na horizontu... ()

Gavin87

"...proto jsem se také neudržel, když se před časem udály ty zázraky v Čihošti a jiných farách, a jel jsem se podívat, jak si počíná konkurence, ale řeknu vám, takovou fušeřinu...". Tak tato slova pronáší národní umělec František Filipovský v roli kouzelníka v 15. minutě tohoto vskutku rozkošného dílka z pera protřelého estébáka a rudého gentlemana Mixy s uměleckými ambicemi, které patrně však stačily jen na to, aby si svou pracovnu vytapetoval tapetami s květinovým vzorem. Postava ztvárněná Ludmilou Vendlovou působí naprosto nepřesvědčivě. Postava Svatopluka Beneše přímo idiotsky. Celý scénář patrně napsala nějaká kádrová rezerva během večerních návštěv VUMLu. Jednu hvězdu dávám za prostředí z vlaku a jednu hvězdu Zdeňce Baldové, za její ztvárnění "ženy z lidu". Dalibor Vačkář si mohl ušetřit práci a místo křečovitého vykrádání Chačaturjanovova klavírního koncertu Des Dur jej mohl použít ve filmu rovnou. ()

LadyPupu

To je zase takový to zasmrádlý filmový bahýnko, tentokrát s extra silným bonusovým odérem propagandy. Škoda, protože obsazení je skvělé a scény z kupé s Marvanem silně připomínají některé scény z jízdy vlakem v Andělovi na horách. ()

lucascus

Film nebyl až tak špatný, ale pouze kvůli tomu, že byl tak krátký. Prostě nestihl být špatný. Mělo to spád, samozřejmě komunistické bláboly mě zase namíchly (nejhorší byla pasáž, že tzv. "čihošťský zázrak" by se mohl rovnat kouzelníkovým trikům - pro ty co neví, tak komanči popravili čihošťského kněze, kvůli tomu, že se v kostele prý pohnul kříž...) Proto pouze dvě.. ()

vitekpe

Pokud plany imperialistickych agentu na sabotaze apod. mely probihat timto zpusobem, je zrejme, ze k zadnym skodam dojit nemohlo. Aneb prilis naivni pribeh plny nahod. Zpracovanim i stopazi slusne, odehrano kvalitne. Pobavila dvojka zaporaku Zahorsky - Benes. Noirovy zaver me jako fanouska zanru zahral u srdce. :-) ()

klúčik

Jasne objednaná vec . Rok 1953 , boj o republiku !!!! Mnoho ľudí vytriezvelo, zistilo, že je to moc zlé... No k filmu.. Tu sa nedá čo dodať, všade bola bezpečnosť!!! Ale predsa len niečo : v sovietskom sväze majú tábory aj pri mori... ale aké ??? Filmu dávam 30% , pekné zábery vlaku.... ()

F.W.Colqhoun

Expres uhání rychleji než Pendolino - trajektorii mezi Stuttgartem a Prahou urazí rychleji, než vlajková loď ČD dojede z Ostravy do Olomouce. Dnes se už plány na 150%+ prostě neplní. Není divu, že na některé věci není čas. Do množiny zbytností zahrnul Vladimír Čech psychologii postav, nadhled a hlavně smysl pro realitu. Zbývá destilovaná propaganda, která se skrývá v několika vrstvách za každou jednotlivou větou a filmovým okénkem. Čech měl ale na rozdíl od jiných cit pro dynamické a prostě vtipné dialogy, s nimiž mu zde pomohl kromě jiných Jaroslav Marvan v roli držkujícího rekreanta, která jej proslavila o rok dříve. I když nasycenost vymývárnou dosahuje absolutních hodnot, stíhá to být docela bžunda. ()

KM Phoenix

Výborné obsazení. A vzhledem k tomu že to není příliš dlouhý snímek tak děj je svižný i když poněkud předvídatelný. Rozhodně nenudí a některé herecké výkony jsou velmi nadprůměrné (např. Zdeňka Baldová, Ladislav Chudík). Samozřejmě má film i politický podtext, který je ale prakticky neskrývaný takže ho můžete ignorovat a film si užít (resp. některé pobaví i ten). ()

Brejlil

Film je poněkud... směšný. V kontextu své doby a filmových paskvilů, které se natáčely, působí dost překvapivě, ale velice, velice nepovedeně. Jako by někdo někdy někde slyšel o Hitchcockovi a filmu-noir. Tvůrci určitě nevěděli, co chtějí. Po dobrém začátku začnou do vlaku v Chebu nastupovat Češi a vše se změní na přehlídku nejapně bodrých postaviček. Marvan a Baldová se vyžívají ve vzájemných slovních půtkách a vše vylepšují neustálé přeskoky na lokomotivu, kterou obsadilo duo Vojta - Deyl. Žádné napětí, nic se neděje a vše vypadá velmi nejapně. Narážky na "čihošťský zázrak", problémy úderníků a sovětské vzdělávací metody působí jak pěst na oko. Až ke konci se dramatičnost znovu objeví, i když... Dvě věci jsou docela působivé. Až überdramatická hudba a kamera. Té se povedlo dát závěrečné scéně pod mostem slušnou atmosféru. Ještě herecký výkon Svatopluka Beneše je snad možno vyzdvihnout. ()

waits

Zase z dnešního pohledu taková legrácka, nová, úderná pěst dělnické třídy (mladičký Chudík, nesnesitelně usměvavý Bek) likviduje bezskrupolozní ,ale neschopné agenty (otrlý vrah při zatýkání zbaběle vypískne). Film není statický, jakoby se tam ve zmateném sřtřihu něco děje, je přívětivě krátký, no tak co. Divák si doplní některé glosy herců, třeba: "V Sovětském svazu se jezdí na tábory i k moři"..dovětkem "..a taky na Sibiř do gulagu". Při Filipovského komentáři k čihoštskému zázraku ale mrzne úsměv na rtech. Velká legrace, pane Čechu,a to prosím tři roky potom, co Troufala umlátili soudruzi v kriminálu k smrti. Za film dvě, za tohle pomyslný prostředník všem zúčastněným. ()

Vesecký

Slušná kriminálka se zajímavou zápletkou i dějem a výborné výkony herců, sedících v inkriminovaném kupé i těch, kteří hráli kriminalisty. Chápu zdejší diskutéry, kteří fandili Svatopluku Benešovi, ale já jsem stál na straně spravedlnosti. Film jsem zřejmě neviděl. Do bývalé vlasti se vrací emigrant s úkolem vyhodit do povětří přehradní hráz. K tomu účelu přiváží v tajné schránce ukryté pod sedadlem vozu v expresu mezi Normberkem a Prahou krabičku s cigaretovým obalem. Vlastně ani nevíme, co v ní bylo. Soudružka učitelka ji náhodně objeví (to byla asi jediná velmi naivní náhoda) díky zrcátku spadlému na zem. Zlosyn Záhorský ji ale přesto ukryje do učitelčina pláště, odkud ji hodlá na osamělém místě získat zpět. Krabička je ale už v té chvíli v rukou Bezpečnosti a Záhorský, Beneš i Homola jsou zneškodněni. Nu, a s tím číhošťským zázrakem, kdo dneska ví, kde je pravda... Já to vidím 50:50. ()

karlee

Špionážní film i díky délce slušně odsýpá a má napětí i náznaky humoru (byť někdy dost šibeničního, viz Čihošť), jen ke konci se mi to zdálo od soudruhů z bezpečnosti zbytečně překombinované, asi chtěli ukázat lidem, že si s každým padouchem před zatčením ještě pěkně pohrají a rozkryjí diverzní sítě. ()