Klenoty příhraničí

• Slovensko Klenoty pohraničia

Epizody(12)

Cestopisná série věnující se historickým událostem, příběhům a fenoménům, které zásadním způsobem ovlivnily životy mnoha generací v příhraničních regionech, kladoucí důraz na historický kontext, jež tyto části zemí na obou stranách dnes již volně prostupných hranic ukrývají. Společný projekt České televize a RTVS, hrazený z evropských fondů. (Česká televize)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (7)

Dotek římského světa (2023) (E01)

Závěr římké říše před rozpadem připomíná současnou situaci v Evropě. Rozpad rodin, děti má ten, kdo se nehodí pro nic lepšího, na hranicích stojí hordy cizinců.   https://www.ceskatelevize.cz/porady/15630961451-klenoty-prihranici/423235100061003/ ()

Pod hrozbou půlměsíce (2023) (E04)

O hruzach tatarskeho a tureckeho vpadu. "Vsichni obyvatele starsi 40 let byli pobyti a mladsi odvleceni na otrocke prace" rika historik. Libila se mi sance , tedy jednoduche polni opevneni v Jablunkovskem prusmyku. ()

Zbojníci a pašeráci (2023) (E05)

Za komunismu uspesny vymysleny narativ o zbojnikovi, ktery bohatym bral a chudym rozdaval. ()

Rok 1848 (2023) (E06)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/15630961451-klenoty-prihranici/423235100061009/ ()

Kultura pomalosti (2023) (E09)

Kultura pomalosti běžná pro všechna lázeňská města je přesně pro mě a pro ty, kdo nevěří, že život je soutěž. V Třenčanských Tepliciach. Luhačovicích, Piešťanech jsem byl, ale lázně pro mě byli zahalení tajemstvím, protože léčivá voda není pro běžnou veřejnost. A koupel v bahně už teprve ne. Stačí si uvědomit určité zákonitosti, aby se člověk udržel zdravý.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/15630961451-klenoty-prihranici/423235100061011/ ()

Průmyslové dědictví (2023) (E10)

Usmevna je historka o nadhodnocovani poctu zabitych Nemcu partyzany, aby neprisla kontrola. ()