Alicia

Španělsko, 1994, 8 min

Scénář:

Jaume Balagueró

hippyman

no ty vole... to jsem zas jednou navštívil havranův profil :) nic úchylnějšího jsem asi v životě neviděl a doufám, že už ani neuvidím! snuff perverze s trochu amatérskými triky, nicméně mající jisté osobité "kouzlo", dá-li se to tak vůbec nazvat... celovečerák s pěti nažhavenými pohrabáči v colon sigmoideum dvoumetrákových travestitů si ale s dovolením nechám ujít. 40% P.S.: byl bych pro rozvinutí prvních záběrů poněkud jiným směrem. ()

Pilda17

Také co čekat od Jaume Balagueró jiného než kvalitní práci. Černobílá povedená prasečina s úchylnými věcmi.. 7/10 = 75% ()

Chlupis

Metafora katolického zhřešení a jeho následného potrestání před zrakem samotného Páně? Alicia má mnoho významů, že je ovšem katolictví omezující nesmysl by z ní však mělo dojít téměř všem. ()

HAL

You don't fuck with jesus! Lehce perverzní, fetišistické a antikatolické... tedy docela fajn, nebýt to tak nudně zdlouhavé. ()

Peytl

Chachááá, takže do Španělska na dovču pouze takhle, čímž nepřímo doporučuji tvůrcům, aby využili i mužského potenciálu. Věčná škoda nevložit do snímku interleguánský pohled na věc, skrzeva kontrastní optiku a jasně danou rozpolcenost obou hadic, tím se dokonale znázorní diference současného pokřiveného světa. ()

Adam Bernau

Proč bych to měl jako chápat? Vždyť umělci chápou za nás a vytvářejí pro nás krásu. Plochý výklad „trest za masturbaci“ (Fingon) není práv díla tak oduševnělého, aťsi to stokrát vypadá na skutečnou autorovu myšlenku. To už se mi víc zamlouvá výklad té kagemushovy. Mně se zase v průběhu děje potvrdilo neblahé tušení, že ten návrat do dělohy nebude až takový terno a nakonec bylo příhodně připomenuto, že dilema každého člověka, který za něco stál, totiž zda do dělohy nebo na kříž, není nikde tak vychytaně řešeno jako v lůně matky církve, a že jen díky ní může být k takové zábavě disponována každičká dušička, což je prostě světový sukces. Na postavách si povšimněte, že dívka má výrazně chlapecké rysy, kdežto trůnící mološí mateř, ztotožněná zde s Pánem much, velmi chlapské projevy. /// Čestnou vyjímkou z jinak vesměs politováníhodných odpadníků (a jednohvězdičkářů) je MontyBrogan, jehož dobře míněná rada stojí za úvahu. Z ostatních: Do širšího kulturního kontextu zasazuje TomikZlesa, niterně osobní náhled předkládá ..Aanya, cenu za nejužitečnější komentář získává Ninkaa. ()

dr.horrible

Odporné čiernobiele dekadentné šialenstvo. Surrealistické sado maso zvrátenosti a do toho hudba jak od Allena, také boli maestrové začiatky. Úchylné, dokonalé. ()

Sobis87

Krásná fetišistická noční můra, při které jsem si vzpomněl na Davida Lynche, Luise Buñuela a Helmuta Newtona. Pokud je vám tvorba aspoň jednoho z těchto umělců blízká, mohla by se vám Alicia líbit. ()

Fingon

Je to velmi slušně natočené, ale to je asi tak jediné pozitivum, které jsem tomuto snímku ochoten přičíst. Trest za masturbaci? Kde to žije? ()

Zodd

Jako pohled do temné stránky církve určitě dosti kontroverzní, ale nemám rád formy umění, kde se šokující, možná až naturalistický či surrealistický námět stává z pohledu diváka (mě) perverzně úchylnou exhibicí samotnou o sobě. Asi dostanu zprávu, že do toho nemám co kecat, když jsem mladý a nerozumím tomu, přitom je v tom pravděpodobně něco víc. Ale možná je to pravda. Vizuální stránka i hudba jsou perfektní. Nemám ovšem sebemenší chuť to zkusit znovu, ergo za mě jen 1*. ()

PetrPan

Veselý, optimistický a hravý snímek s anděly v latexu, kozatým Bohem, neposlušnou holčičkou a s kárajícím prstíkem ( třeba prostředníčkem) sdělujícím, že na pipinku se zásadně nesahá, děvčata ! ()

korbitch22

** za práci s kamerou a zajímavou hudbu...jinak nechutná kokotina bez pointy.Na takovýhle prasárny já nejsem a upřímně,v tom nic uměleckého nevidim,snad jen ´´ zajímavou ´´ a zvrhlou představivost.Ještě že jel potom spíš v duchu,duchů :-) než prasáren v latexu. ()

heyda

Jedna z největších zvráceností, co jsem kdy viděl. Opravdu nechutné a natolik divné, že vůbec nevím, jak mám hodnotit. Odpad? Maximum? ................ dám 2 hvězdičky. ()

MontyBrogan odpad!

Rada pre budúcich režisérov (a celkovo tvorcov): nesnažte sa nič natočiť, keď ste nadržaní, je to vysoko kontraproduktívne. A radšej si ako inšpiráciu nepúšťajte ani Andalúzskeho psa, to tiež veľmi nepomáha. ()

SOLOM.

Každý režisér nějak začíná a tak není divu, že i taková ikona španělského hororu jakou je Jaume Balagueró začínal s natáčením krátkometrážních snímků. Naštěstí má však vrozený dar od boha (či snad ďábla?) a již ve svých začátcích dokázal natočit nadprůměrné snímky. Nelze si však nevšimnout, že ze začátku koketoval spíše se scifi žánrem, který okořenil hutnou dávkou hororové atmosféry. Díky tomuto „zápracu“ pak dokázal natočit takové filmy jako REC a jeho pokračování. Zde se mi líbila samozřejmě perverzní stránka snímku a samotný hudební doprovod. Opravdu jsem raději nad tím co vidím moc nepřemýšlel a raději si užíval onu bizardní podívanou. ()

JASON_X

No popravdě je to hloupost, spíš směšná než nechutná, spíš nudná než zábavná, která navíc skončí ještě dřív, než pořádně začne. Každopádně jsem čekal něco s mnohem většími grády a na vyšší filmařské úrovni, s Lynchovým Eraserhead (jak jsem tu zahlédl) je tohle dílko naprosto nesrovnatelné, to není jako třeba Trabant a Mercedes, to je jako Trabant a raketa. Na druhou stranu jsem moc rád, když nějaká takováhle podobná blbůstka trochu zvedne mandle i adrenalin všem upjatým a zakyslým šosákům s pravítkem v zadku, proto ta moje třetí. ()

Seabeast

První kousek ve filmografii od Jaume Balagueró, který má na svědomí kultovní a velmi vydařené found footage horory REC a REC 2. Alicia je experimentální kraťas s těžkotonážní atmosférou, která mi trochu evokovala Lynchovu Mazací hlavu svoji industriálností, nechutností a bizarností. ()