Reklama

Reklama

Horizont události

  • Velká Británie Event Horizon (více)
Trailer

V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (867)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Mám na to jedno slovo - Vostrý! To je první dojem jako víno, no ne? Paul Anderson posiluje můj respekt k němu (začal s tím už Residentem). Co mají ty dva filmy kromě osoby režiséra společného? Třeba vypilovanou práci kamery a trikové orgie? Nebo snad výbornou hudbu, tentokrát pod taktovkou Michaela Kamena? Á, už to mám - je to atmosféra - hutná a temně děsivá. Napětí se dá krájet, i když děs podobný Vetřelci zažijete jen v první půli filmu, ve druhé jde už jen o vyvražďovačku. Výsledek vidím tak na 70%. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Kde byla vesmírná loď Horizont události po celých sedm let? Nejspíš v Pekle, jak zjistí posádka záchranné lodi, která se za ní vydala k Neptunu. Doktor Weir (skvělý S. Neill) sestrojil vesmírnou loď s nadsvětelnou rychlostí! Tedy, ona není tak rychlá, ale k přemisťování v prostoru a času využívá speciální bránu, takže zkrátka do nekonečné vzdálenosti skočí. Nu, není to nic neznámého, jelikož kdysi dávno v jedné předaleké galaxii takhle létali běžně.....ovšem na Zemi je to novinka. Dnes trochu pobaví údaje, kdy v roce 2015 byla první stanice na Měsíci, v roce 2035 byl kolonizován Mars atd. Ostatně v polovině minulého století si mnozí mysleli, že v roce 2000 budou na Zemi už jen roboti... Vizuálně působivý snímek odehrávající se většinu času na lodi, která získala kdesi v hlubinách kosmu vědomí. Obrazy zkázy a smrti, které se v podobě halucinací objevují směrem k závěru stále častěji, jsou znepokojivé a mrazivé. Hodnocení ponechávám, protože pro mne tenhle snímek příliš nezestaral. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kultovní sci-fi? Srovnatelné se Scottovým Vetřelcem? Povídali, že mu hráli… To, co se začátku snaží tvářit jako nějaká neplytká záležitost ohledně tajemné kolotočářské atrakce na lodi Event Horizon, se s přibývajícím časem a zásahy producentů změní v prachsprosté béčko s atmosférou podporující u diváka horizontální událost zvanou spánek. Same Neille, kam jsi dal oči? Myslím tím při čtení scénáře.. S ohledem na autorovu dosavadní režisérskou filmografii mě napadá mírně pozměněná parafráze z jedné epizody Red Dwarf: „Epilog: Druhý polymorf, který byl o poznání méně inteligentní, než ten první, se zabydlel v šuplíku s Andersonovými dobrými filmy… kde zemřel v osamění o mnoho let později sešlostí věkem." ()

obitus 

všechny recenze uživatele

Kvalitativní vrchol tvorby Paula W. S. Andersona a jedno z nejlepších sci-fi vůbec. Budování atmosféry v první polovině nemá daleko ke slavným duchařinám, brutalita poloviny druhé si zas bere svoje z Hellraisera a jemu podobných. Z nějakého důvodu k sobě obě půle sedí a největší slabinou je tak scénář obsahující několik nepěkných lapsů. Bůh ví, jak by vypadala původní Andersonova verse, o 30 minut brutálních záběrů delší. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Po delší době a především po vyprchání negativních emocí, jenž ve mě vzbuzují do nebe volající debility, pro Andersonovu tvorbu tak typické, jsem došel k vlastnímu závěru, že někde v jeho nitru se skrývá režisérský talent, nicméně Anderson tvrdě pracuje na tom, aby zůstal skryt a nevyplaval na povrch :-) Horizont události začíná velmi dobře. Ba co dobře, přímo výtečně! Hororové napětí budované strachem z neznáma a vizuálně zatraceně promakaným prostředím svírá divákovu duši a vzbuzuje v něm hrozivé tušení a očekávání toho nejhoršího v takřka každé sekundě. Hororová nirvána bohužel funguje pouze do chvíle, kdy Anderson satví na neznámu a nemusí nabízet žádný příběh, žádnou zápletku ani žádné výustění. Jakmile začne režisér hnát "děj" (tragikomická snůška hovadin hodná dvanáctiletého fanouška sci-fi) vpřed, veškerá atmosférá uniká dírou v plášti, kterou opravdu není možné zalátat rychlým sledem úmrtí takřka všech členů posádky. Anderson prostě nemá dostatek soudnosti ani režisérského grifu (vizuální vychytávky se začnou brzy opakovat a Anderson již nedokáže vyplodit nic nového), o scénaristickém umu raději pomlčím, aby utáhl celovečerní film se vším všudy. Dovede jen vcelku slušně pracovat s atmosférou a emočností, leč po omezený čas a v bezdějové koncepci. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (40)

  • Každý člen posádky měl na sobě oblek s vlajkou rodné země. Dr. William Weir (Sam Neill) jakožto Australan má místo oficiální australské vlajky na obleku vlajku Austrálců (Aboridžinců), tedy původních obyvatel kontinentu. (Džejkop)
  • Film sa natáčal v londýnskom „bondovskom“ štúdiu Pinewood, kde sa postavili veľké kulisy interiéru vesmírnej lode Event Horizon; ich stavba trvala štyri mesiace a tvorcovia brali pre konečnú podobu lode z vonku ako vzor parížsky chrám Notre Dame. Samozrejme že časti boli v počítačovej naskenovanej schéme upravené, tak aby spadali do mierne bizarnejšej koncepcie filmu. (T2)

Reklama

Reklama