V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

Vesman

Nemyslím si, že tohle byl totální odpad, i když v porovnání s Horizontem a Mortal Kombatem jde skutečně o slabotu. Zpočátku film vypadá docela dobře, ale potom, což se dalo ostatně očekávat, sklouzne do akční řežby. To by mi samo o sobě vůbec nevadilo, kdyby šlo o akci dynmickou a oku lahodící, jeden příklad za všechny, Hvězdná pěchota. Jenže co funguje u Hvězdné pěchoty nemusí fungovat u Žoldáka a to se také stalo. Akce, která má být hlavní devízou filmu je zde nudná a ničím mě nezaujala. Peníze na rozpočet se jistě daly využít lépe. ()

Madadajo

Myslím, že každý, kdo se tady zamýšlí nad minimalistickým herectvím Kurta Russela, by se měl dřív zamyslet sám nad sebou, protože se jedná o pózu, která tvoří charakter, a jako taková je zahrána dobře. Přímo do očí bijící srovnání s pózou Jean-Clauda van Dama a jeho Univerzálního vojáka dle mého názoru vyznívá lépe pro Russela, který své city teprve obejvuje, kdežto Jean si na ně jen rozpomínal a nemohl jsem se ubránit dojmu, že při tom vypadá jako tupec, ne jako voják, kdežto Kurt, to je voják každým kouskem. Ale bohužel celý příběh je vykradením dvd půjčovny, efekty průměrné, nic byť jen lehce překvapujícího se nekoná... i když přece- chyběla postelová scéna a to se cení! takže 2** ()

kingik

Kariéra Kurta Russella, veterána v řešení meziplanetárních konfliktů, je ohrožena, když je geneticky vyvinut prototyp válečníka. V testovacím souboji prohrává, a je tak odsouzen k smrti. On ale boj o život nevzdává. Nepřišlo mně to tak hrozné podle zdejších recenzí. Solidní příval akce přebíjí nablblý scénář a režisér Paul W.S.Anderson se v akčních sekvencích solidně vyřádil, ale obsadit proti Russelovi Jasona Scotta Leeho nebyl dobrý tah, a tak to vidím na akční snímek, který má solidní spád a dynamiku a spolehlivě u něj vypnete mozek. 60% ()

Aelita

Otázka zní: kdo je bezcitnější – ten, kdo je připravován k zabíjení a posílán zabíjet, nebo ten, kdo připravuje na zabíjení a posílá zabíjet? ___ Dnešní počítačové triky jsou sice dokonalé, chybí jim však zemská tíha a setrvačná síla, které se projevují v pohybu ve starších filmech, což ten pohyb činí paradoxně opravdovějším. Relativní nelogičnost a jednoduchost příběhu a postav mi vůbec nevadila, protože jsem od tohoto snímku nečekala nic psychologicky komplikovaného. Skutečně platí, že je lepší o filmu nevědět nic nebo se připravit na nejhorší. Mimochodem autorem scénáře byl David Webb Peoples, který je podepsán i pod Blade Runnerem. Děj obou filmů se odehrává ve stejném světě a proto lze v Žoldákovi potkat například vozidlo nebo odkaz na Tanhauser Gate z Blade Runner. ()

ywo666

No nič moc. Anderson nezvláda dialógy v žiadnom filme. Tu sa to snaží riešiť mlčiacim hlavným hrdinom. Musím sa ale priznať, že tá zalepená huba u Russella srala. Okrem toho bol ale Kurt celkom štýlový vojak. Prvé dve tretiny nuda. Hlavne stred filmu, kde sa akože zžíval s miestnou komunitou. Na to by chcelo lepší scénar a lepšieho režiséra. Našťastie posledná tretina je masaker, ktorý sa vydaril a film zachraňuje. Napriek dosť pokročilému roku film pôsobí dosť oldschoolovo, čo je plus. Naopak ako mínus pôsobia niektoré nedotiahnuté režisérke veci. A celkom ma nepresvedčila premena neporaziteľných supervojakov na bandu sráčov. Každopádne aspoň niektoré pasáže som si užil (hlavne koniec). Takže za tri*. ()

• Letadlová lod', která je na planětě, kde se většina příběhu odehrává, mezi ostatním 'smetím', je USS Franklin Delano Roosevelt upravená pro potřeby filmu. (jarjarbinx)
  • Ke konci filmu, při přestřelce v hořících lagunách na vodě, se seržant Todd (Kurt Russell) vynořuje z vody a střílí z kulometu na vojáky. Hořící plameny okolo něj nestoupají, ale klesají. Tudíž scéna byla natáčena opačně - Russel střílel a ponořoval se a ve filmu pak je přehrána opačně. (fcapab)
  • Film s nejvyšším ropočtem, který v Anglii vyšel rovnou na videokazetách. (Chatterer)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)