Nicolas Roeg, jenž má na kontě například utopické filmy o návratu k přírodě (Walkabout) nebo o nekonečném bohatství (Eureka), natočil tento zasněný, dobrodružný film podle dvou australských knih, které na základě skutečných událostí sepsala jak Lucy Irvine pod názvem Castaway (Trosečník), tak Gerald Kingsland s titulem The Islander (Ostrovan). Impulzem k oběma bestsellerům byla odpověď bývalé úřednice a servírky Lucy Irvine na inzerát, který do jednoho magazínu podal spisovatel Gerald Kingsland. V něm hledal "manželku na rok strávený na tropickém ostrově." Irvine na inzerát odpověděla a poté, co se dozvěděla, že si bude muset cestu na ostrov sama zaplatit, se nepříliš šťastný pár vydal na ostrov Tuin (ležící mezi Novou Guineou a Austrálií), aby na něm strávili třináct měsíců, po kterých se Irvine vrátila zpět do Anglie opět sama. Ve filmu si zahráli Oliver Reed jako Gerald Kingsland a Amanda Donhue jako Lucy Irvine. Na ostrově se Gerald a Lucy promenují, jak je pánbůh stvořil, a snaží se vyhýbat vzájemným konfliktům. Pak ale Gerald dostane infekci do nohy a Lucy (i přesto, že se živí převážně mořskými plody a rybami) začne drasticky hubnout. Gerald je také mírně podrážděný, protože mu jeho nová manželka decentně odpírá sexuální potěšení. Po roce blaženosti se nakonec Lucy rozhodne vrátit do víru života v Británii, zatímco Gerald se snaží zařadit do svého nového kulturního okolí na ostrově. (oficiální text distributora)

Vasyl

Psycho. Ale to asi čekal každej kromě těch dvou co se vydali na rok na pustej ostrov. To musí byt ponorka že by se nevšla do Bajkalu, brr. Lucy je hloupá (jinak by nejela nikam se škaredým, zrzavým, starým a líným chlapem), ale má nádherný štýlko a celej film se člověk může kochat pohledem. ()

mnx

Starý blbec a mladá ženština na neobydleném ostrově. Možná kdyby byl ostrov odlehlejší, a neměli by tam časté návštěvy v podobě australských jachtařů, nebo domorodců a jeptišek ze sousedního ostrova, tak by mu ze zoufalství dala víckrát :) Jinak film spíš působí jako stálá noční můra dvou rozdílných lidí téměř nuceně žijících spolu, než nějaká romance. Zajímalo by mě, jak hodně se film rozchází od knih obou reálných aktérů tohoto "dobrodružství". ()

zigy

Scénář: nudná rádobypsychologická blbost. Plácání se od ničeho k ničemu na tropickém ostrově. Takže pro tři hvězdy si tenhle nezvyklý filmeček dokráčel zcela překvapivě díky úžasnému sexuálnímu náboji, neboť Reedova manželka odehraje většinu svého partu nahoře bez. ()

Canniosh

Je to sice takové plytké, nicméně díky de facto celofilmové nahotě hlavní hrdinky se to dá zkouknout - a to i několikrát po sobě - díky tomuto opakovanému pohledu zjistíte, že to není vůbec špatný film, prostě jen zvláštní pohled na dva lidi na opuštěném ostrově ... a kdo si to z nás někdy nepředstavil, že jo ... a kdo z nás si nepředstavil nahou ženskou, která je tam s námi ... jojo, v tomto filmu se realizovaly sny nejednoho z nás ()

+sfinx+

Krásný film, který alespoň v nějakých ohledech přeskočí i známější (byť stejnojmenné) tituly. Myslím tím právě tu ženu, která buďto často chybí nebo se jedná o nevýraznou postavu či normální ženskou, jen zasazenou do exotického prostředí. Tady tomu bylo jinak. A moje oko bylo mnohokrát potěšeno tím, že žena na pustém ostrově a písečné pláži chodila tak jak se patří - nahatá :) Pro někoho drobnost, pro mne podstatná věc, která se odráží i v hodnocení. Pouze dva momenty trochu sráží tento film - prvním byla chvíle, kdy se na ostrově objevili dva mladíci, druhým byl samotný závěr. Ta první mne polekala, protože jsem se obával, že se to zvrhne ve stejnou pakárnu jako film Tři, naštěstí se nestalo. Druhá mne zklamala, protože závěr se rozjel dobře a čekal jsem jasný pozitivní konec, ne toto nic neříkající utnutí - zvláště když si člověk pomyslí, že zvrat mohl nastat třeba kvůli nastartovanému motoru nebo mávajícímu druhovi. Co se herců týká - je úžasné, že tam nestrčili šampóna, ale postavu s vlastním pohledem na svět, který, byť někdy bezohledný a příliš svérázný, alespoň není jak přes kopírák a který zaujme. Dívka také není ani hloupoučká Barbie (jak z úvodu 6 dní..) ani vyšinutá Roseová, ale sympatická krásná dívka. ()

VMa

Takový zvláštní film. Docela zajímavý námět. Krásné prostředí. Celkem slušně tvarovaná a pohledná, většinou nahá, Lucy (Amanda Donohoe). Poněkud nerudný Gerald. Mírně antierotický film, na který se však dá koukat v kteroukoli denní dobu. ()

McMerkurion

... se divim, že ta baba přežila celej rok bez úhony - udělat to mně: odpovědět na inzerát a pak na ostrově (kde není nikde v dosahu baba, coby mi mohla dát) se na mně vykašlat, asi by jí ten ostrov byl hodně malej ... ()