Reklama

Reklama

Dynastie Nováků

(seriál)
Rodinný / Komedie
Československo, 1982, 10 h 48 min (Minutáž: 47–51 min)

Režie:

Ivo Novák

Hudba:

Petr Hapka

Hrají:

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová (více)
(další profese)

Epizody(13)

Po třináct dílů se budeme setkávat s rodinou, která prožívá své problémy i radosti. Každý člen této železničářské rodiny žije svůj život se svými nejbližšími. Život, v němž všichni dohromady vytvářejí rodinný kolektiv, a to nejen tím, že rádi a s chutí muzicírují. Rodu Nováků vévodí patriarcha Maxmilián, bývalý strojvedoucí. Jeho syn Jan vede brigádu socialistické práce na elektrifikaci. Janova dcera Lida funguje jako výpravčí a syn Martin právě dokončil železniční průmyslovku. Jen starší syn Pepa se odrodil. Je mistrem v autoservisu. Otec Jan převzal u příležitosti svých padesátin vyznamenání, může spokojeně rekapitulovat svůj dosavadní život. Jenže ta spokojenost dostala v noci trhlinu, která mu pokazila nejkrásnější den jeho života. (Česká televize)

(více)

Recenze (106)

Cibulka_C 

všechny recenze uživatele

Velmi milý a příjemně laděný seriál o rodině železničářů, kde má každý své starosti a svůj vlastní život. Seriál nabytý skvělými a velmi profesionálními herci, což převýšilo dle mého snad všechna ale, kterých se mi za celý seriál nahromadilo. 🥲 Vtipný mi seriál moc nepřišel, i když jsem si jednou stihla povšimnout nečekaného výbuchu smíchu Oldřicha Kaisera a Hany Maciuchové (viz. poslední fotka ☝🏻) v díle Jahodový král, když sedí v čekárně a čekají na malého Tomáška, který se po množství snězených jahod osypal. Jejich smích očividně nebyl ve scénáři. Úplně nečekaně je totiž rozesmála věta Jiřího Císlera (která byla opravdu vtipná), jejich smích byl totiž tak autentický a typicky neudržitelný, kdy člověk předstírá, že je úplně v pohodě a snaží se svůj obličej skrýt jak nejvíc to jde, aby nikdo nic nepoznal, že mi po chvíli bylo hned jasný, že to ve scénáři nebylo. 👌🏻 Je to oddechovka, kterou si myslím, zná velká většina Čechů. Pěkný a nostalgický seriál ideální k obědu nebo k nudnému odpoledni anebo jen jako vzpomínka třeba na Hanu Maciuchovou a Josefa Kemra. A kdybych se vžila do toho seriálu jako do reality, neskutečně by mě fascinovalo, jak může Martin Novák pořád něco jíst a být stále hubený... 🔥 ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

PRO MODROU ARMÁDU COKOLIV. Scénáristé Chalupářů úplně změnili prostředí a napsali seriál o socialismu, jaký by měl (nebo snad chtěl?) být. Všeho je dostatek, nic není problém a např. postava, kterou hraje Josef Somr, sice krade benzin, ale je autorem zlepšovacích návrhů, takže se to asi nějak vyrovná. Přesto se u toho pobavit dá (zvlášť Josef Kemr je neodolatelnej), jen by Radek Brzobohatý mohl méně říkat slovo "šlendrián." Tak na 30% bych to viděl, jako kulisu k jiným činnostem. Však to znáte. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Na železnici se dějí věci aneb modrá armáda tě volá: vstup mezi nás! Hrdinou socialistické společnosti byl obyčejný pracující člověk – závozník, truhlář, prodavačka nebo železničář. A aby byl dojem naprosté anonymity a všednosti dokonán, jmenoval se například Jan Novák (Brzobohatý), postava natolik upravená požadavkům doby, že bychom ji mezi skutečnými zaměstnanci ČSD našli jen stěží. Vzorný pracovník, hrdina socialistické práce, starostlivý otec rodiny, pevný v zásadách, moudrý a rozvážný. Nadto skromný jako fialinka, otřásaje se odporem pokaždé, když ho někdo byť jen náznakem pochválí. A co teprve ostatní – záletný zeť Emil Kučera (Vízner), syn Pepa (nepostradatelný Hanzlík) s nemanželským synem anebo bujný rocker-bubeník Martin (Kaiser), vzhlížející ke svému idolu, nonkonformnímu Kenku Rýdlovi v rozšafném podání Františka Ringo Čecha. Nad stádem oveček bdí dědeček Maxmilián (Kemr), sivý čtverák s hlavou plnou ďábelsky rafinovaných plánů, jak řídit chod své rodiny. Jak už to v životě bývá, střídají se v seriálu okamžiky veselé, smutné i ty napínavé. A přestože se v rodině Novákových odehraje sebevětší rozkol, všichni se nakonec dokáží sejít v předsíni s hudebními nástroji a zatroubit sobě Humoresku či jinou klasickou a osvědčenou melodii. V rámci téhož ani nijak nepřekvapí, že seriál natočil režisér k tomu přímo předurčený – Ivo Novák. ()

Jehan 

všechny recenze uživatele

Panoptikum magorů a trapáků obého pohlaví a jejich pomatených skutků. Brzič se snaží to udržet v kupě, ale scénárista se, žel, ožral buď stoličnou vodkou po přijetí stranického úkolu nebo hořčákem během studijní jízdy ze Smíchova do Berouna (a zpět) aerodynamickým šedomodrým osobákem a vyprdnul ze sebe dementální ohlas zvuku kolejí a pneumaticky uzavíratelných dveří. Píčovina doprovázená Hapkovým hvízdavým motivem, který skladatel vymyslel po deseti rumech v bufetu nádraží Praha střed (do vlaku už jít odmítl), kam ho násilím zatáhl režisér, jenž měl kdysi na víc. ()

xaver 

všechny recenze uživatele

Sice průměrný, ale ne špatný seriál z dob minulých. Rozhodně si nezaslouží hodnocení „odpad“. Naopak, pro tyto hodnotitele by měl být jakýmsi ponaučením, že doba se prostě vyvíjí, a že mají možná štěstí, že žijí v jiné době. I když na železnici se toho až tak moc nezměnilo. Často vytýkaná nudnost tohoto seriálů pramení právě z toho, že se autoři snažili věrně vykreslit atmosféru dané doby a problémy a život běžných lidí. Zde by měl současný divák, zejména ti mladší, kteří tuto dobu nezažili, vnímat především jakousi dokumentární hodnotu tohoto seriálu. Vysoké hodnocení ale každopádně zaslouží herecké výkony všech členů rodiny Novákových, a proto dávám celkově 3. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (42)

  • Když si Martin (Oldřich Kaiser) chystá bicí, je na obalu velkého bubnu (šlapák) zřetelně vidět nápis „MIMIKRY“, což je rekvizitní pozůstatek z natáčení epizody Mimikry (1979) seriálu 30 případů majora Zemana (od r. 1974), kde si shodou okolností zahrál i Oldřich Kaiser. (Scott67)
  • Auto, které si paní Kohoutková kupuje, je ve všech záběrech při předávání v Mototechně typ Škoda 120 GLS, přičemž tato výbava je navenek seznatelná dle chromové přední masky zadního masivnějšího chromového štítku s označením značky a typu vozu. Ve všech ostatních záběrech, kdy s nově zakoupeným autem jezdí, však jde o méně luxusní typ Škoda 120 LS, který se navenek liší obyčejnou plastovou maskou a jednoduchého zadního štítku. (cundak)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)

Reklama

Reklama