Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh, který v sobě spojuje témata o upírech a sentimentální příběh o síle lásky. V malém městečku kdesi v Evropě žije urozená Iza, která si díky své kráse najde rychle své oběti a ty pak vysává. Náhodně se dozvídá o psychiatrovi, který by ji mohl pomoci a tak se vydá za ním do jeho soukromé kliniky. Pořádá jej, aby ji vyléčil z vampírismu. Doktor však na upíry nevěří, ale přesto ženu nechá na klinice hospitalizovat. Poté se začnou na klinice dít záhadné vraždy a jemu už je jasné, že Iza měla pravdu. Lékař propadne jejímu kouzlu, Iza se do něj zamiluje a začíná se z ní stávat člověk. (mardun)

(více)

Recenze (9)

Lanark 

všechny recenze uživatele

Bolestivá cesta krásné upírky za poznáním sebe sama a ztrátou panenství. Podle mytologie Oaxacanů netopýři pykají za svou pýchu a závist, stejně tak můžeme upírské vlastnosti Izy symbolicky vykládat jako její trest za potlačování své role ženy, kdy vysává psychicky slabé muže, kteří selhávají tváří v tvář archetypu emancipované ženy. Ta však jen svým obrazem nedostupné a chladné osobnosti skrývá svou vnitřní křehkou stránku nevinné dívky, která hledá sama sebe. Domnívám se, že za tím leží 2 traumata z dětství a to zaprvé trauma ze vztahu s despotickým otcem, vyjádřené jeho rozbitým portrétem a zadruhé trauma z absence matky, kterou tak musí nahradit poněkud úzkostlivá a občas levitující teta. Neschopnost snění pak je jasným vyjářením potlačení vlastního nevědomí, jehož přijmutí je ale jedinou cestou k sebeuvědomění. Teprve Dr. Jung jako první silný muž, nalomí svým obdivem k zástupnému symbolu netopýřího čajového servisu prokletí, kdy jako první bytost v Izyně životě naznačí, že jí přijímá takovou jaká je. Dokonalá metafora izolačního tábora upírů na břehu moře, které značí brzký přechod na druhý břeh a kde Iza přijíma sama sebe a následně je Dr. Jungem osvobozena, je transpozicí klasického antického téma (kde smích nemá své místo a proto musí v scéně předtím zemřít) o boje jedince se svým osudem. Opět se tak v kruhu vracíme na začátek, kdy prolomení prokletí je symbolicky ztvárněno smrtí netopýra, následované ztrátou Izyny nevinnosti a její přijetí role ženy po boku pravých rodinných hodnot si právě uvědomivšího muže. P.S.: Už se nemůžu dočkat příští týden na remake Carrie. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Netradicni polska zabava a kult socialistickych kin. Tenhle film jsem hledal asi deset let, protoze jsem si pamatoval jen utrzky (nejen sklenik...), az konecne! Je to zas jak cestovani v case, navrat do detstvi... :-) Upiri, sex, vybuchy, auta, sanatorium, kamera, stylizace, krasny "b" pribeh, a "nymfomanka" Katarzyna Walter v hlavni roli... Film s prichuti italskych sedmdesatek. Parada. 5- ()

Reklama

haluska11 

všechny recenze uživatele

- "já jsem upírka." --"a já psychiatr. vstupte." MÁM RÁDA NETOPÝRY aneb KRÁSKA A ZVÍŘE na polské psychiatrii. uživatel strougy mě svým šťavnatým komentářem navnadil na pořádný bizár, vcelku to má ale jen pár béčkových momentů. koneckonců jde o zapadlý gotický klenot o nevyléčitelné upírské nymfomance, do které se zamiluje její terapeut. anebo, chcete-li, jemně erotický snímek s geniálním plakátem a šílenými výbuchy. nezestárl úplně dobře, ale je to dobrý atmosferický komunistický pošušňáníčko. ()

TheRaven 

všechny recenze uživatele

Velmi zdařilý film, za který by se nemusela stydět ani nějaká menší hollywoodská produkce. Jemné spojení upírské tématiky s romantickým dramatem působí natolik uvěřitelně, že kdyby na začátku bylo napsáno "podle pravdivé události" snad bych tomu i věřil. Požitek z filmu podtrhuje i příjemný pohled na sympatickou Katarzynu Walter, hrající Izabelu. Vytknout mohu jen trochu kostrbatou a málo propracovanou dějovou linii a snad absenci výraznější hudby, i když jednoduchý hlavní "pískaný" motiv je docela příjemný a závěrečné scéně si ho možná už budete pískat také. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Komunistická Európa sa pred pár dekádami stále snažila postaviť sa k na ich pomery nezvyčajným látkam svojským postojom. Svojským a blbým. Či už to bolo spôsobené tamojšou cenzúrou, alebo len iným umeleckým videním, aj tak to stálo za prd. Tento podobne dokaličený upírsky ´´horor´´, ide ruka v ruke s presne tými neblahými problematickými aspektami, aké si tamojší režim vyžadoval od ,,podradných,, žánrov. Čiže nudu, prostranícke videnie a absenciu západných motívov. ()

Galerie (23)

Reklama

Reklama