Návrat do 36. komnaty Shaolinu

• Hongkong Return To The 36th Chamber (více)

V dobách vlády Mandžů bylo v Číně hodně pracujících lidí ve svízelné pracovní situaci. Jejich podmínky vůči pracujícím byly zdrcující, zaměstnanci odváděli velmi vysoké procento z platu přímo vlastníkovi továrny, ten tak chtěl zvýšit jejich výkonnost. V jednom městě v továrně na barvení se dělníci dohodli, že těchto ústrků již bylo dost. Najali si tedy jednoho mladého herce, aby zosobnil duchovního a experta na kung-fu z chrámu Shaolinu. Majitelé továrny však podvod odhalili a přislíbili trest každému, kdo s tím měl co do činění. Mladý herec cítí zodpovědnost za problémy, které nastanou dělníkům a přislíbí odvetu. Vydá se tedy do chrámu Shaolinu, aby mohl být přijat jako žák mezi elitní bojovníky... (Intersonic)

fmash

„Jednou je všechny zavřeme“, povídá jeden dělník v závěru, což jsou rádobyprorocká slova. Tak trochu komedie, která se ke konci celkem i rozjede (pokud se na to člověk dívá s cílem užít si trochu přemrštěné béčkové kung-fu klasiky). Rozhodně nuda a teatrální Číňani, ale se světlejšími body. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný historický film, ktorý je nepriamym pokračovaním kultovej klasiky. Má celkom dobrý príbeh o menšom podvodníkovi, ktorý sa snaží si všetko uľahčiť a klame všade a všetkým a keďže práve v továrni na farbenie látok kvôli mandžuskej nadvláde ľuďom klesli platy, jeho priatelia ho požiadajú, aby predstieral shaolinského mnícha a pod hrozbou možného násilia prinútil nadriadených vrátiť platy na pôvodnú veľkosť. No to nevyjde podľa plánu a tak odíde do shaolinského kláštora, kde sa chce stať pravým majstrom, aby svojim priateľom pomohol, no nebude to mať až tak ľahké. Spracovanie je celkom dobré, film je slušne zábavný a aj zaujímavý po celý čas, ale len predsa prvá polovica je skôr len taká rozbehová, necítiť tu až takú závažnosť situácie, aká bola v predchádzajúcom diely, tento film sa skôr nesie v takom zábavnom duchu, no až na to predstieranie mnícha tu už nič výraznejšie nezaujme a to dokonca ani počiatky pobytu v kláštore. Ale to našťastie neplatí o druhej polovici, na ktorú sa už pozerá skvelo, pobyt v kláštore už je veľmi zaujímavý, celý tento nápad s lešenárskym kung-fu je výborný a hlavne po tej stránke, že hlavná postava ani celý čas nevie, že sa učí pravému bojovému umeniu a nesklame ani finále. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Rovnako, ako aj v predchádzajúcom filme sa ňou šetrí, dôležitejší je príbeh, ale aj tak súboje patria medzi to najlepšie, čo sa dá v podobných filmoch nájsť, sú nadmieru dynamické a nápadité, pozerá sa na ne výborne. Síce sa nájdu hlavne v poslednej tretine, ale to neprekáža, pred tým poteší výborný tréning. Herecké obsadenie sa mi páči, opäť výborný Chia Hui Liu v hlavnej úlohe, zaujímavá postava jeho majstra a spokojný som aj so záporákmi. Réžia a technická stránka sú vydarené, v rámci svojej kategórie výrazný nadpriemer. 36 komnát Shaolinu sa mi páči o trochu viac, nieslo sa vo vážnejšom duchu a aj tréning malo lepší, ale nie je to veľký rozdiel, toto pokračovanie tiež patrí medzi to najlepšie vo svojej kategórii, hlavne kvôli druhej polovici a finále má ešte lepšie, ako 36 komnát Shaolinu. 78% ()

Flego

Nie som prívržencom podobných filmov, hoci sa sem-tam vyskytne pozerateľný príbeh. Toto je len priemerom vo svojom žánri, dostatočne naivným a neškodným. Nehovoriac o chybách v strihu. Našťastie ide dej rýchlo dopredu a nuda nehrozí. Na jednotku to však nemá pre infantilnosť a zbytočné "humorné" vstupy. ()

xxlch

V době,kdy jsem měla první VHS a tento film zhlédla,to byla celkem bomba.Dnes se bohužel musím v hodnocení opravit,ale umění kung-fu obdivuji stále.Skoro všichni " Shaolini",jsou nádherným baletem lidského těla,zasazeném v naprosto primitivním příběhu.Každý další díl je slabší a slabší,leč na bojové scény se podívám vždy z úctou a obdivem. ()

Matty

Číňané si potrpí na příběhy oplývající epickou šíří, akční filmy nevyjímaje. Ti, odkojení výhradně nynější hollywoodskou produkcí, budou Návratem do 36. komnaty otráveni. Nikoliv však ti, vyžadující „sešití“ akčních scén logiku nepostrádajícím příběhem. Přiblblá pohádka o vychytralém podvodníčkovi, který ke kung-fu schopnostem přišel není žádním antickým dramatem. Podle mnohých je Návrat výrazně odlehčenější než 36. komnata, ale mi ona žánrová diferenciace nepřišla tak markantní. Zde byly pouze zvýrazněny jisté prvky prvního dílu ve snaze přiblížit se divácky atraktivnějším podívaným s Jackiem Chanem. V čínské kinematografii je vůbec obtížné rozlišit tragédii od komedie - podobně nejasně vyprofilované filmy mohou leckoho odradit. 80% ()

• Při natáčení jedné ze závěrečných scén, kdy se bojuje na lešení, dostal Chia Hui Liu (Chao Jen-Cheh) závrať, ačkoliv všechny předchozí scény natočil bez problémů. (dinamit_1)
  • Při tréninku boje s bambusovými tyčemi se Chia Hui Liu (Chao Jen-Cheh) vážně zranil na pravé paži. (dinamit_1)