Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Manfred von Richthofen, přezdívaný kvůli svému červenému trojplošníku Rudý baron, se zapsal do dějin letectví jako nejúspěšnější pilot 1. světové války. Se svými nejméně 80 sestřely se stal postrachem Britů i Francouzů. Jeho osobnost ale stále zůstává poněkud rozporuplnou – šlo o krutého člověka milujícího boj a zabíjení, nebo o někoho, kdo „prostě plnil povinnost“. Ale s výčitkami svědomí? Prý si z každého sestřeleného letadla odnášel kousek do své "sbírky". Ale také jednou řekl: "Po každé bitvě ve vzduchu se cítím mizerně. Když po boji vystoupím na svém letišti na pevnou zemi, jdu do svého pokoje a nechci nikoho vidět ani s nikým mluvit..." Film ale nepojednává pouze o jeho osobě, klade také velký důraz na vývoj letectví a vzdušných bitev během 1. světové války. Nepleťte si tento film se stejnojmenným snímkem z roku 2008, kde Richthofena ztvárnil Matthias Schweighöfer. (July)

(více)

Recenze (16)

majo25 

všechny recenze uživatele

'Veľká vojna' z pohladu letcov. Sledujeme nielen nemecké letecké eso, ale aj jeho náprotivok z britskej armády. Najväčší priestor dostávajú letecké súboje, ktoré možno leteckým náruživcom budú lahodiť, mňa však až tak nezaujali, aj keď ich spracovaniu nie je príliš čo vytknúť. Naviac, keď sa lietalo na takýchto starých ešte dvojplošníkových škrupinách. No name herci síce neoslnia, ale na druhej strane ani neurazia. Bližší vzťah som si k postavám nedokázal nájsť, film je zameraný hlavne, ako som už spomenul, na súboje vo vzduchu. Čo sa týka historickej vierohodnosti, to nedokážem zhodnotiť. ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Ty letecké souboje s replikami vydají dodnes skvěle, počítačové animace se jim stále nepřibližují. Tím ale pozitiva tohoto filmu končí. Příběh je naprostá slátanina historických nesmyslů a ze všeho nejhůře působí zlý Goering, který střílí po zdravotních sestrách a spojence by zplynoval. Vše podtržené mizerným dabingem, kde ten dabér záporáků z telenovel dabuje asi tři skorohlavní postavy (včetně Goeringa), nevěřil jsem, že je z roku 2013. I tak ale o fous lepší než ještě mizernější Rudý Baron z 2008. ()

Reklama

Jasmín 

všechny recenze uživatele

Abych pravdu přiznal, tak nic moc. V leteckých soubojích jsou občas zachyceny stožáry elektrického napětí, uměle narvanej Goring jako záporák do Jasty Boelcke a později Richthofen (což je historicky nesmysl) a až moc prkenosti a slušnosti. Asi nejhorší film z letecké první světové války ... třetí hvězdička je za to, že se to týkalo tehdejší legendy von Richthofena. Rozhodně více doporučuji Rudého Barona (2008), který je daleko lepší a to vůbec ne pouze díky moderním výdobytkům filmové techniky. ()

Gortyna 

všechny recenze uživatele

Válečné béčko. Dialogy plakátové, scénář klišoidní. Pořád mi nebylo jasné, jaké má Brown hodnoty: pak jsem pochopil - proletář. A proletář musí zvítězit nad aristokratem. Obzvlášť dobrý byl ten kýč s blondýnou a stříbrným metalízovým letadlem. Byl to dobrý job pro společnosti co létají na historických letadlech. Ty odvedly práci dobrou. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Válečné filmy umíraly v sedmdesátkách ještě rychleji než westerny. Z několika klasik v roce 1970 zbylo o rok později jen pár víceméně neznámých filmů a další roky prakticky nic. Von Richthofen a Brown je prakticky neznámý film od matly Cormana, který byl dobrý v hororech, ale ve všem ostatním přinejlepším průměrný. Film tomu odpovídá - neznámí herci, nulový příběh, o postavách se nic nedovíme, snad jen Richthofen je trošku vylíčen jako mírně snobský lovec a voják (ne však vrah). Naštěstí je to krátké a Corman si byl vědom, že nenatočí žádné veledílo, takže film je plný akce, letecké souboje dvouplošníků jsou skvěle natočené a nechybí tu ani pár parádních bombardovacích scén. Čili ve finále solidní béčkový průměr na 3*. PS: Goring, v té době obyčejný pilot by už tady rád vraždil a plynoval, to mě přijde trochu jako úlet. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (9)

  • Jeden z pilotů kaskadérů byl i Richard D. Bach, pilot a autor knihy "Jonathan Livingston Seagull". (Cheeker)
  • Ve filmu je vyobrazeno, že Roy Brown (Don Stroud), údajný přemožitel Manfreda von Richthofena (John Phillip Law), byl přidělen k bojové stíhací letce už na začátku roku 1916. To se však nezakládá na pravdě, celý rok 1916 strávil Brown v Anglii při výcviku a bojový debut zažil až v dubnu 1917 při bitvě u Arrasu. (bejkovec)
  • Po udělení řádu Pour le Mérite von Richthofenovi (John Phillip Law), které proběhlo 12.01.1917, von Richthofen přijde na oslavu uspořádanou na jeho počest, kde mu konstruktér Anthony Fokker (Hurd Hatfield) sdělí, že si dal načas a že na něj čekalo spoustu lidí, mezi nimi uvede i letecké eso Maxe Immelmanna. Jenže nadporučík Max Immelmann zemřel téměř půl roku před vyznamenáním von Richthofena, a to 18. června 1916. (bejkovec)

Reklama

Reklama