Občanská výchova

• Česko Konec tučných let (festivalový název) (více)

Jana, Petera a Jule spojuje jejich vášeň touží změnit svět. Jan a Peter se stanou Učiteli, záhadnými aktivisty, kteří nenásilným způsobem upozorňují místní smetánku, že jejich dny hojnosti jsou sečteny. Komplikace nastanou, když se Jule zamiluje do obou Jana i Petera. Jedna akce se nezdaří a následuje únos. To se nemělo stát. Tři mladí idealisté se tváří v tvář střetávají s hodnotami silné, bohaté generace. Rakouský filmový tvůrce Hans Weingartner (Free Rainer, 2007) přišel s Občanskou výchovou, diváckým hitem spojujícím napětí, zábavu i společenskou kritiku. Při světové premiéře filmu na festivalu v Cannes v roce 2004 odměnili diváci tento film dlouhotrvajícími ovacemi vestoje. (oficiální text distributora)

Vronsky

S přehledem zrežírovaný úvod do nejzákladnější levicové argumentace pro všechny, kteří raději dobrý film než rudou knížku se třemi soudruhy na odstavec. Snad jen v závěru se příliš nedaří gradovat děj, v němž by se měly házet dlažební kostky i zamilované pohledy, a s příliš velkým klidem se řeší směna Che Guevary za italský oblek. Lepší zhodnocení hereckého kapitálu by dle mého ocenili i diváci, jež si v kině rádi zakrývají pravé oko s jeho pohledem na svět. ()

Gore

Vynikající Julia Jentsch (oproti Obsluhoval jsem anglického krále, kde jí nedokázal Menzel řádně režírovat, a proto tam hraje naprosto příšerně) a skvěle zasazený Cohenův song Hallelujah od Jeffa Buckleye jsou jediný klady v tomto mírně podprůměrným snímku od německých sousedů. ()

bufanda8

Obsahuje SPOILER. Film se mi líbil hodně, jen mě zkrátka zklamal konec. Celou dobu se ti tři nesou v duchu "Jsme chudí ale snažíme se změnit svět" nebo já nevím co. A nakonec scéna v jistě drahých oblecích, na jachtě. Proč? O tohle jim přece nešlo, to, že se ten chlap zázrakem změnil ... budiž. Ale oni přece mohli dále pokračovat v jejich životech, které žili než se stal onen incident. ()

Grizzly odpad!

Sracka jak bic. Sledovat partu linych, komunistickych, zavistivych hippiku co nejsou schopni neceho v zivote dosahnout tak zneprijemnuji uspech jinym. Debilni film. Jedine plus je ta krasna priroda v druhe polovine filmu. ()

Snape

Tak především... Daniel Brühl je skvělý. Stejně jako v Good Bye Lenin civilní, nepřehrávající, ale zároveň oduševnělý. Taková je ostatně i celá Občanská výchova. Víc než v jiných filmech na mě její hrdinové působili skutečně a s napětím jsem sledoval vývoj děje a následky jejich činů. Nastolené otázky o společnosti, ve které žijeme, dávají zpětně celému filmu hlubší smysl. Jedním slovem – výborné, tučná léta německé a Brühlovské filmové hojnosti naštěstí neskončila. :-) P.S. Doporučuji originální znění s titulky. Dabing je (jako skoro u všech filmů) neslaný nemastný. ()

vojo

áno ...určite zbytočne moralizujúce,určite zbytočne ukecané, určite zbytočne chybujúce (celý ja:) no mne sa tento trojuholník milujúcich rebelov (túto trojicu slov môžete ľubovoľne poprehadzovať) dosť páčil a držal som im palce. ()

jenjan

„Kdo do třiceti není levičák, nemá srdce, kdo je po třicítce levičák, nemá rozum..“ Aneb konfrontace mladického idealismu s pragmatismem dospělých. Ideály se však hroutí, ještě než mohly být naplněny a zkostnatělost rozumu nedovolí překročit sebe sama. Škoda jen, že film neskončil, už když se vraceli zpět. Ta poslední, pro mě nepochopitelná smyčka, zavedla film do rovin vskutku agitačních.. ()

TETŘEF

Dva různé filmy. První mi přijde zábavnější než druhý. Druhý mi přijde v některých chvílích (Halelujah vole!) už moc. Twist na konci mě donutil alt-tabovat zpátky na media player. Což asi jako aspoň tak. ()

Barak

Už vidím, jak o tom všichni čtyři debatujou u ohníčku :) No, výsledek není špatný - velmi překvapivý závěr -, ale všechno zůstane jen v rovině, že jsou bohatí, kteří jsou špatní a chudí, kteří jsou dobrácí.. žádná "revolučnost" se nekoná.... 7.5/10 ()

m4xp4yn3

Neurazilo. Bohužel ve mně film nezanechal žádný hlubší dojem, ústřední téma je zpracované příliš povrchně a snadno stravitelně. ()

bono22vox

Komediální drama v němž razí mládež názor, že majetné spoluobčany je třeba převychovat. Německé lepidlo dokáže zábavně spojit i mírně přeplácanou směs motivů... mě se film líbíl... ()

prasokote

Děti měly plné pusy ideologických keců, ale v rukávu žádné konstruktivní řešení, jak zničit kapitalismus jako takový. Jen vypnutím vysílače TV toho asi nedocílí. Krom toho provádí vloupačky zásadně bez rukavic, aby pak jako dementi zpětně utírali otisky prstů po celým baráku, prostě logika houpacího koně. ()

DENIROSIS

Tento filmík na zajímavé téma revoluce,je sice moje gusto,můžete či nemusíte souhlasit.Naivní stěhováci,byli okouzlující,ale pro mě to bylo moc málo,jako by autoři nevěděli pro co se rozhodnout-komedie,politická skoro agitka,drama,romance.Na konci vypadali směšně,škoda,že se brali tak vážně. ()

Bukiet

Výborný film se skvělým začátkem, kdy pronikáme do tajemné činnosti dvou mladíků, pak střední část s motivem vznikající lásky Jana k Petrově dívce Jule, následována pro mne moc hloupou scénou s nepovedenou vykrádačkou, kdy se stalo to, co u filmů nesnáším, totiž když se hrdinové chovají nelogicky a já předem vím, jak všechno bude postupovat dál, no a na závěr podstatná část filmu v horské chatě, kdy přibyl ještě čtvrtý do party, zámožný pan Hardenberg a dochází ke konfrontaci názorů nadšeně revolučně mladistvých a zkušeně kompromisních postarších, přičemž naštěstí film nechává na divákovi, aby si sám řekl, co je jeho parketa. Film má výborné herecké obsazení, zejména Daniel Brühl je příjemným překvapením. V Good bye, Lenin hrál sladkého klaďase, kterému jsme odpustili to milosrdnou lež a manipulaci, kterou provedl umírající matce, ale tady v tomto příběhu se za milým obličejem a úpřimnýma očima skrývá docela drsný fanatik revolucionář. Skvělým protihráčem mladým zločincům je Burghart Klaußner, který v roli oběti mládežnické revoluce přináší krásný obraz muže, který někde cestou životem ztratil mladistvé ideály a stal se voličem CDU. Není to pro mne film stoprocentní, ale je o něčem, o čem můžete diskutovat s přáteli. To už se mi u českého filmu dlouho nestalo a proto Němcům tento malý film závidím. ()

BaronX

Já mám s tímhle filmem problém. Revoluční myšlenka je fajn, ale hlavním hrdinům ji prostě nevěřím. Buď se tvářejí nevěrohodně, nebo jim to prostě scénář takhle napral do hlavy a oni se s tím poprali špatně. Každopádně vize kterou vypouští Daniel Bruhl z úst zní spíše komicky než aby bortila zavedené pořádky. Paradoxně nejvíc tak na mě zapůsobil unesený muž - jehož jedinečné ztvárnění i jednoduché vyjádření "skutečného života" je geniální. Nejsilnějším momentem filmu pak je okamžik, když seděl nakonci v policejním autě při razii - zajásal jsem - prostě skvělý moment. Jedno rejpnutí na závěr, ačkoliv ani jeden z "mladých" nepracoval, všichni měli dluhy, ale pořád někam cestovali a nakonci měli docela slušný hadry (ten slušivej azurovej oblek určitě nebyl ze sekáče ;-) - jo, i na revoluci jsou potřeba ty zavšivený prachy. Doba blahobytu skončila, máte moc peněz. ()

Doomer

Stret mladych levicovych idealistu ze starym burzoustem (zvasty hrozny na obou stranach) navic potom se do toho priplete strasna romantika mezi pipkou a obema hrdiny. Cimz to zabijou uplne ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl