Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (1 029)

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Podle mě byl kolem Zkrocené hory zbytečně velký humbuk. Ano, scénář je skvělý, režie také, Jake a Heath jsou skutečně výborní, ale avizovanou kontroverzi ve filmu rozhodně nehledejte a u mě je ještě jeden problém - ani trochu se mě tenhle příběh nedotkl. Ač se všichni tvůrci a aktéři snaží sebevíc, prostě si nemůžu pomoct (a protože nechci spoilerovat, tak nemůžu ani napsat, která scéna měla být podle mě hodně silná a mě nechala naprosto chladnou). Přestože jde o po všech stánkách velmi povedený snímek, mám takový pocit, že za pár dní si na něj ani nevzpomenu. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Už je to tady zase. Vidím 80% průměr a nechápu. Stejně jako u King Konga tak i tady musím ohodnotit film jinak než většina ostatních uživatelů. Začnu u dvojce Heath Leadger a Jake Gyllenhaal. Jejich výkon je kvalitní, ale že by z toho koukal oscar? Pro mě rozhodně ne a dávat oscara za odvahu líbat se s klukem(a ješte mají i zaplaceno) to už chce odvahu. Jsem rád, že Oscara nedostal ani jedena nemusím tedy křičet a vzivat bohy, aby napravili toto zvěrstvo. Nevadí mi, že hlavní postavy jsou homosexuálové (nebo bi ? :D), ale vadí mi jak je s jejich sexuálním zaměřením naloženo. Film vypráví první půl hodinu o jejich prvním a hlubokém setkání, aby zbytek filmu vyprávěl cca 30ti letou historii jejich vztahu. Film má 130 minut a já vám říkám, že kdyby se zkrátil na 100 byl by hutnější, silnější, méně nudný a ani jedna hlavní postava by ve své vykreslenosti nijak neuvadla. To se nekoná a film vás zahltí dvěma muži, kteří se mají rádi, ale nemohou to přiznat a tak svou lásku skrývají a doufají... Jenže je to láska? Už fakt, že jeden si dojede pro prostituta a užije si je sám o sobě nevěrou a tím značí i konec jedné velké lásky. Ang Lee to je režisér velmi komplikovaný a nebojím se říct, že pro mě jen lehce nadprůměrný režisér. Žádný z jeho filmů nebyl dokonalý. Vždy jeho filmy jsou dokonalosti blízko, ale pak přijde on a přidá zbytečných 30 minut k dokonalému filmu a vytvoří paskvil krásy a nudy. Jsem rád, že jsem tento film viděl a už ho nikdy vidět nechci. O homosexuálech jsem toho viděl možná až moc(Philadelphia, Andělé v Americe apod.) a tento film se řádí mezi to horší, nudnější, nevydařené a nezachrání to ani zamilovaná dvojce Gyllenhaal+Ledger a jejich rychlovka. ()

Reklama

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Trvalo mi 3 roky, kým som si Skrotenú horu pozrela (pri niektorých filmoch sa oplatí prečkať najväčší hype), ale ako rada vravím, všetko má svoj správny čas. Pre mňa dozrel ten najsprávnejší moment a film som si vychutnala od prvej minúty po poslednú. Radím ho medzi najsilnejšie filmové zážitky, má nádhernú atmosféru šírej oblohy Wyomingu, obsahuje moju obľúbenú tragickú romantiku a bez mučenia sa priznám, že scéna vášnivého bozkávania pod schodami mi doslova vyrazila dych :-) ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Jeste, ze byl film krapet jinej, nez sem cekal. Bal jsem se, ze v jednom kuse budou dva teplousi ve stanu, coz se nastesti stalo jen jednou. Rozhodne me film mile prekvapil. Ackoliv Anga Lee nepovazuju za nejakyho uzasnyho rezisera, odvedl svou praci opravdu kvalitne. Kamera je taky fajn, ale ono tu peknou prirodu asi ani spatne natocit nejde. Hudba byla taky prijemna, nic urvanyho, ale hezky doplnovala film. A pak tu jsou herci. Mile me prekvapila Anne Hathaway, z ktery je docela pekna zenska a ostatni herci byli taky slusny. A pak tu je ustredni dvojka, o kterejch se da rict, ze cim starsi byli ve filmu, tim lip hrali. Ale u me to vyhral uchvatnej Heath Ledger, navic se skvelym prizvukem. Delka filmu je mozna krapet prehnana, ale film nenudi a dokaze zaujmout. Takze jedinej duvod, proc nedam maximalni hodnoceni, je scenar. Neda se cekat, ze podle triceti strankovy povidky vznikne nejakej ultra komplikovanej scenar, ale precejen dramatickejch situaci tu bylo na 2 hodiny filmu malo. Film si vystaci s tim, ze dva teply kamaradi se obcas setkavaj a sere se jim manzelstvi, navic se tvurci nezabejvaj s nejakym vysvetlenim, jakej je zrovna rok a dej si skace nekdy o mesic, jindy o rok. Tohle by stacilo mozna na hodku filmu, ale pri dvou hodinach tu jsou mista, ktery sice nenudi, ale zaroven jsou takovy nijaky a nic se nedeje. Ale celkove me film mile prekvapil a teplejch scen tu je nastesti minimum, ktery jsou navic natoceny vice mene decentne, akorat mi obcas prisly spis komicky. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Ojoj, tohle bude těžké. Snáze se kritizuje než chválí, jenomže tady nemám zkritizovat co. Ang Lee mířil divákovi přímo na komoru a mně prostřelil i předsíň. To to bolí, to to bolí. Zbývá mi naděje, že bolest očišťuje a povznáší. To bych se ovšem musela vznášet přinejmenším v ionosféře a ne sedět tady a hledat slova. Brokeback Mountain není film o homosexuálech pro homosexuály. To by přibližně 96% diváků vycházelo z kina se znuděným zíváním, ne v těžkém mlčení nebo se slzami na krajíčku. Často opakované námitky typu "kdyby tam byl chlap a ženská, tak to je docela obyčejná nudná historka" ovšem s dovolením neberu - jistěže by film byl jiný, kdyby v něm vystupovali jiní hrdinové za jiných okolností. Není to totiž ani klasický milostný příběh, kterýžto žánr má určitá osvědčená pravidla, přičemž tady se na většinu z nich kašle zvysoka. Pokud čekáte obvyklou linearitu sbližování dvou lidí, tedy obvyklé budování vztahu "přeskočení jiskry - kradmé pokukování - ,náhodné´ doteky - trapasy - koktavé vyznání - nešikovný polibek - šikovnější polibek - plná konzumace vztahu (rozkošný termín)," mnohořádková ohnivá vyznání, slzavá zapřisahání, dramatické obraty v ději a odpovídající závěr, tak vězte, že se spíš dočkáte Godota. Brokeback Mountain není ani bořitelem tradičního amerického mýtu, těžko můžete zbořit něco, co nikdy neexistovalo. Jako se ideál rytířství zrodil kromě jiného z díla Ch. de Troyes a T. Maloryho, zatímco rytíři v reálu byli povětšinou pěkná sebranka, tak ideál drsné kovbojské mužnosti vznikl více z tradice než ze skutečnosti. A také není ničitelem předsudků, protože bych ráda věřila tomu, že si žádná myslící osoba nespojuje homosexuální orientaci s falzetem a zálibou v růžové. Brokeback Mountain je příběhem drsným jako povrch wyomingských skal a křehkým jako okvětní plátek divokého orlíčku. Je vyprávěním o lidech, kteří se zamilovali ve špatný čas na špatném místě a z Ennisovy strany k tomu přidali další chybu v podobě dlouholetého popírání jakéhokoli vztahu a citu. Je svědectvím o dusivé síle mlčení a viny, jež není proviněním, přestože doslova "breaks back" nejen ústřední dvojici. Je příběhem o zakázaném ovoci, zrajícím pouze několik dní uprostřed divočiny daleko od slídivých zraků. Je obžalobou lidství ukovaného do pout asfaltových cest a maloměstského prachu a příběhem lásky skryté pod oblaky plujícími nad horou Brokeback. Je strohou a mlčenlivou horou tyčící se nad žírnými krajinkami jiných filmů. Je příběhem o životě, který jako v jedné písni přesýpáme na způsob písku mezi prsty, až nám dlaně zůstanou prázdné. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (40)

  • Poté, co Ennis (Heath Ledger) při jízdě na koni potkává medvěda a kůň jej shodí na zem, má šrám na pravé části obličeje. Následující den po něm ale není ani stopy. (Terva)
  • Původní povídka E. Annie Proulx vyšla 13. října 1997 v časopisu The New Yorker. (imro)

Související novinky

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)

Reklama

Reklama