Píseň o člověku

• Bulharsko Pesen za choveka (více)
všechny plakáty
? %
Bulharsko, 1953, 118 min

Bulharský umělecký film o velkém bulharském básníku Nikolu Jonkovi Vapcarovu. ~ Jako mladý student chtěl být Vapcarov volný a odešel proto do námořní školy v domnění, že námořní služba mu dá tuto volnost. Ale tvrdý kasárenský život ho přesvědčuje o opaku a Vapcarov začíná pod vlivem svého přítele, komunisty Vlada, chápat podstatu fašistického režimu v Bulharsku i nutnost boje proti němu po boku dělnické třídy. Po propuštění z námořní školy pracuje Vapcarov jako topič, horlivě studuje a píše básně. Stává se členem Komunistické strany Bulharska a pomáhá organisovat dělníky. Je však propuštěn a musí hledat práci v Sofii. Odmítne lákavou nabídku fašistických novin a věnuje se soustavně literární tvorbě. Po obsazení Bulharska Němci dostává Vapcarov obtížné stranické úkoly. V roce 1942 je zatčen a popraven. Na VIII. MFF v Karlových Varech byl film „Píseň o člověku" odměněn čestným uznáním. (FILMOVÝ PŘEHLED 39 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

Nikola Jonkov Vapcarov, básník a revolucionář, je jedním z nejmilovanějších básníků bulharského lidu. Svými verši a svým hrdinským chováním vešel do dějin pravě jako náš Julius Fučík. Jeho prosté, úderné verše, inspirované bojem bulharského lidu a velkým vzorem sovětského básníka Majakovského, promlouvají ještě dnes se stejnou silou jako v době svého vzniku a ukazují velký talent básníkův. Vapcarov se narodil v roce 1909 v městě Bansku. Básníkova matka, velmi vzdělaná a sečtělá žena, seznámila svého syna s díly klasiků bulharské literatury — Boteva, Vazova, Jarova — a některými díly Goetheho a Shakespeara. V roce 1924 vstoupil Vapcarov na gymnasium, kde kolem sebe soustředil kroužek pokrokových studentů. V roce 1926 odešel na námořní školu. S dalšími osudy tohoto velkého proletářského básníka nás seznamuje film. — Bylo to jistě odvážné, když se mladí pracovníci stejně mladé bulharské kinematografie rozhodli natočit film o tomto básníku. Tím odvážnější, že my jsme dosud nenatočili umělecký film o Juliu Fučíkovi a sovětští filmoví tvůrci o Majakovském, ačkoliv o obou námětech se již velmi dlouho mluví. I přesto, že film natáčel režisér-začátečník, nelze o něm říci, že by to byl pokus nezdařený. Film má nesporně hodně chyb. Ale klady rozhodně převažují. Neboť postava básníka působí přesvědčivě, dovede strhnout diváky. Má na tom jistě značný podíl představitel Vapcarova, Dinko Dinev. Pro naše diváky bude film příležitostí k seznámení s tímto velkým bulharským básníkem, jeho dílem, i dobou, v které žil. Filmový přehled 38/1954 ()