Reklama

Reklama

Vražda na večeři

  • USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (254)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Tak takový nářez jsem od toho skutečně nečekal. Mě osobně nejvíc udělali radost Dick (Niven) a Dora (Smithová) coby parodie na Nicka a Noru z Thin Mana (viděl jsem všechny díly série, takže jsem nemohl jinak než si ty dva užívat). Dalším překvapením byl výkon Petera Falka. Ze začátku jsem si říkal, že jeho Sam Diamond (vymodelovaný podle Sama Spadea - nikoliv Phila Marlowa, jak se tu někteří dotyční včetně distributora domnívají) až příliš připomíná Columba, ale pak jsem pochopil, co Falk svým výkonem sleduje a najednou jsem měl před očima téměř dokonalého Bogarta (tato iluze byla ještě dotvořena několika replikami z Boggieho filmů). Zbytek obsazení byl také výborný, ale tato trojice prostě a jistě vedla. K příběhu snad ani nemá cenu se vyjadřovat. Byla to prostě správně absurdní záležitost. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Hodne dobra parodie, tentokrat na detektivni zanr. Tenhle film stoji hlavne na postavach a ty se fakt povedly. Peter Falk si zde strihnul zdanlive stejnou roli jak Colombo, ale tady neni zmatkar, ale drsnak, kterej kazdyho urazi a byl skvelej. Dale tu je Alec Guinness, kteryho teda moc neznam, ale jeho kreace hluchyho sluhy nemela chybu, zvlast v rozhovoru s hluchonemou kucharkou. David Niven nebyl nijak zvlast vyraznej, ale mel presne ten typ role, ktery mu sedi. James Coco byl taky super, pusobil sice krapet priteplale, ale jeho rozcilovani nad jidlem nemelo chybu. Co se tyce Jamese Cromwella, tak toho sem nepoznal, takle mladyho jsem ho jeste nevidel, takze jsem si nejdriv u jeho postavy rikal, ze nevim, co to je za herce, ale je docela slusnej. Pak tu je Truman Capote, kterej nepredvadi nic extra, ale aspon sem si moh overit, ze Philip Seymour Hoffman ho zahral fakt presne, i kdyz precejen ma Truman ten hlas krapet hlubsi. No a na zaver sem si nechal genialniho Petera Sellerse s jeho super hlaskama, akorat mi prislo, ze tvurci to krapet prehnali s make-upem a pusobil krapet gumove. Co se tyce pribehu, utekl strasne rychle, bylo tu dost perfektnich foru a naprosto brutalni vysetrovani vrazdy se zaverecnym odhalovanim vraha, kdy kazdej prisel se svou teorii a podle me nikdo, kdo film nevidel, nema sanci uhodnout, kdo je vrah. Skvela parodie. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Americké parodie filmových žánrů, obvykle zahlcené množstvím přímočarých odkazů, mechanickým napodobováním a jednoduchými gagy, které zjevně cílí na masového diváka, mě spíš odrazují. Oceňuji, pokud vtipy neútočí na první signální, ale chytře pracují se žánrovými stereotypy a představami diváků. Když nedoříkávají a nechávají prostor pro divákovu fantazii a nutí ho zapojit mozek. Vražda na večeři jako parodie na klasické detektivky funguje na principu tlačenky, kdy se režisér v roli řezníka snaží nacpat do filmu co nejvíc hlášek, gagů a fórů různé kvality s tím, že každý si nakonec něco vybere. Co na tom, že leccos vypadá okorale, chuť některých částí je nevýrazná, celé to nedrží pohromadě a výrobek je po záruce. Snímek nemá děj a nehledejte v něm žádnou logickou strukturu. Humor je polopatistický a slouží k okamžité spotřebě. Uvědomil jsem si, že český Fantom z Morrisvillu, který se vysmívá témuž, na mě působí svou střídmostí daleko líp, i když využívá jen zlomku toho, čím se chlubí Vražda na večeři. Štáb ale můžu pochválit aspoň za trefný casting. Především Peter Sellers si svého Číňana ze šestákových detektivek vyloženě užívá. Ovšem ani Peter Falk se svou variací na detektivy z černé série amerických noirových filmů vůbec není špatný. Jako celek na mě ale film působí jako dort, co se "zdrcnul". Celkový dojem: 35 %. ()

salalala 

všechny recenze uživatele

Hodně dobrá parodie s neskutečnými hláškami. Pobavil mě hlavně Sellers v roli čínského inspektora Wanga, který chrlí moudra jedno za druhým, aniž by je kdo chápal. Výborně parodovaná Marplová s Poirotem, drsní detektivové typu Phila Marlowea v podání Petera Falka (a podle mě záměrně vizážně velice podobný Columbovi). I ta závěrečná pointa na pointu je poctou / parodií na slavné detektivky. Pokud bych byl větším znalcem klasických detektivek, dal bych asi pět. Jelikož nejsem, tak dávám velmi solidní čtyři (dal bych čtyři a půl, pokud by to tu bylo). Opravdu jsem se některým fórům fakt nehorázně smál (scénka se Sellersem a jeho adoptivním synem přejíždějícím most). Má to skutečně atmosféru starých tajemných detektivek a Lionel Twaine je fakt "dobrej týpek" (jeho zvonek mluví za vše). Prostě pecka, která mě rozhodně dostala. 90%. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Jak vidíte (ne)vidím, vraždit se však (ne)stydím.“ Slouží-li u vás slepý majordomus, asi nebude nejlepší nápad přijmout hluchoněmou kuchařku. A jako bonus i negramotnou :-), tedy nic neřeší ani cedulka s objednávkou večerního menu. Pár podobně zabijáckých gagů, hvězdný casting a originální poručík Columbo i inspektor Clouseau, parodující sami sebe. Našlapáno spoustou slovních hříček a odkazů na nejznámější světové detektivy. Nicméně, divákovy šedé buňky mozkové to moc neprovětrá a humor je zde každý pes (!) jiná ves, dost nevyvážený. Všeho moc imho škodí. VRAŽEDNÉ OKÉNKO: [][] Zazvoníte-li u vchodu a ozve se strašlivý výkřik, tak hlasitý až to rozdrnčí okenní tabulky, znamená to: Přišli jste právě včas, někoho tam vraždí! A koho? Snad ne toho remcajícího multiuživatele Gand_alf? Nikdo nikoho nemorduje. Když zazvoníte ještě párkrát, dojde vám to. Že Lionel Twain je starý srandista a  jeho domovní zvonek nezvoní, ale vříská hrůzou jako právě vražděná žena. [][] Nevyřešenou záhadou, hodnou (zde nepovedeného) Hercule Poirota, zůstává, proč to plešatý inspektor Omnibus o hvězdu nadhodnotil. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (14)

  • V kuchyni, po komorníkově smrti, se Wang (Peter Sellers) ptá Perriera (James Coco), kolik je hodin. Ten odpoví 11:41 a ve vteřinách odpočítává na 11:42. Wang odpoví, že na hlavní vraždu, která má být spáchána o půlnoci, zbývá čas 28 minut. Ve skutečnosti zbývá 18 minut na hlavní vraždu. (gein)
  • Kuchařka se měla jmenovat Abigail Christian, jako narážka na Agathu Christie, později se jméno změnilo na Abigail Christmas (Kulmon)
  • Roli kuchařky měla původně hrát Katharine Hepburn. (Kulmon)

Reklama

Reklama