Reklama

Reklama

Obsahy(1)

O džentlmenských lupičích se vyprávějí legendy i po letech ve Francii o Arsenu Lupinovi, v Americe o Butchovi Cassidym a Sundanci Kidovi a v Anglii o dvojici Plunkett a Macleane, jež v polovině 18. století skutečně žila. Syn režiséra Ridleyho Scotta, který se vydal na profesionální dráhu ve stopách své rodiny, o nich natočil stejnojmenný historický dobrodružný film, i když s fakty přitom zacházel dost volně. Will Plunkett je zkrachovalý lékárník, James Macleane zchudlý důstojník. Setkají se v proslulém newgateském vězení, a protože by oba rádi žili na vysoké noze, dohodnou se na společném postupu. S pomocí Macleanových známostí proniknou do nejvyšších vrstev, začnou loupit ve velkém a díky galantnímu zacházení s oběťmi se jim dostane velké pozornosti i slávy. Kousky lupičů džentlmenů však budí takový rozruch, že o nich jedná i britský parlament, a zástupce vrchního soudce Chance dostane příkaz polapit je za každou cenu... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (33)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Je to špinavé, plné nezáväzného sexu a násilia. Je to akceptovateľne postmoderné a vládne tomu najmä charizma Roberta Carlylea. Je to taký historický ekvivalent gangsteriek, kde taktiež fandíme tým zlým, lenže tu je ešte horšia tá svetská moc, takže je to v pohode. Zachraňuje sa v poslednej chvíli, dosť na riziko, to pretože postavy chápu, ako obecenstvo udržať čo najdlhšie v napätí. Pozerať jedine neskoro v noci. ()

type_B 

všechny recenze uživatele

Tento film mi , ani nevím proč, utkvěl v paměti. Asi že neměl vůbec špatnou atmosféru, aspoň co se týče násilných scén a obrazů ve vězení. Ústřední dvojici jsem fandil. Jinak se mi taky líbila postava dekadentního homosexuála, který nakonce prohlásí, že do Ameriky nepojede, protože kdo by pak v Anglii kazil mládež. Asi to nemyslel jak Sókrates. Jako film vysílaný během týdne pozdě večer na komerční stanici to bylo rozhodně příjemné překvápko. ()

Reklama

igi B. 

všechny recenze uživatele

Popkulturní čalamáda na obehrané téma "lupič(i) gentleman(i)". Bohužel však také doklad toho, jak to dopadá, když děti talentovaných tvůrců mají pocit, že musí za kažou cenu dělat cosi (no spíše tedy pracovat ve stejném oboru) jako jejich rodiče. Česká (nejen) umělecká - potažmo filmová (filmařská) scéna za posledních (třeba) dvacet let budiž toho důkazem. Asi je v tomto případě i vcelku příznačná právě ona >koprodukce< , i když je fakt, že mladý pan Scott taky mohl zabrousit někam do Bulharska, možná by tam našel ještě >lacinější< podmínky pro tohle svoje >veledíl(k)o< ... :-/ ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Zábavná a svižně natočená moderní adventura 1)  může klamat svým zasazením do Londýna poloviny 18. století. Ale pozorného diváka neošálí. Nejenže to není zmiňovaná Anglie (faktické nesmysly vypočítává IMDb), není to ani historický film a hlavně je to snímek veskrze moderní až postmoderní svým výrazem, švihem, hudbou i názorem._____ 2)  Zaujali mě 26letý Jonny Lee Miller (kapitán MacLeane), 37letý charismatický Skot Robert Carlyle (lapka Will Plunkett) a 33letý Skot Alan Cumming (vykroucený lord Rochester). Věk herců uveden k roku natáčení snímku - 1998._____ 3)  Film vznikal v Londýně a dalších místech ve Velké Británii, Španělsku a v Praze, což vysvětluje i česká a španělská jména v malých rolích a v doplňkových službách._____ 4)  Pro 62letého Karla Augustu (kat - krásný detail na jeho tvář) to byla poslední filmová role (štěk). Během výroby zemřel. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Eskapády dvou dobrodruhů mě do sebe vtáhly od okamžiku kdy jsem náhodně přepnul na Primu, a díky hřbitovní scéně s olupováním mrtvoly tam už zůstal. Jen jsem chvíli přemýšlel, kam tenhle kousek vlastně zařadit. To už ale přišli na řadu kultovní Tiger Lillies (jichž bych se tu věru nenadál), a začali do toho vřeštět své obskurní šansony. Bylo vymalováno. Plunkettovi (jako vždy výtečný Robert Carlyle) a Macleanovi jsem bezostyšně fandil, neboť si mě od začátku omotali kolem prstu, a až do konce jsem trnul, jak to s nimi vlastně dopadne. Že tu zní poněkud jiná hudba než bylo v 18.století zvykem, mi kupodivu vůbec nevadilo - to co mě nanejvýš iritovalo v středověkém Příběhu rytíře, tady mi naopak k atmosféře paruk a napudrované dekadence sedělo bez problému. Na tom má ale jistě lví podíl i zvolená muzika. Jen zkuste porovnat Robbieho Williamse, pějícího pompézní rock kapely Queen s prasácky mečivým undergroundem a tahací harmonikou Tiger Lillies. Je zajímavé, že zatímco barvotiskoví Piráti z Karibiku jsou zhusta akceptováni i náročnějšími diváky, volajícími po kvalitní historicko-dobrodružné podívané, stejné publikum posílá do pekel tento žánrově spřízněný, přitom však mnohem napínavější a syrovější počin. Možná je to tím, že Macleane má kapavku. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (2)

  • Film se nenatáčel pouze ve Velké Británii, ale i ve Španělsku a v České republice, konkrétně v Praze. (Yardak)

Reklama

Reklama