Zneužité milostné dopisy

• Švýcarsko Die mißbrauchten Liebesbriefe

Švýcarský film podle novely klasika švýcarské literatury Gottfrieda Kellera vypráví v ironisujícím i selankovitém podání o osudech tří obyvatel městečka Seldwyly - mladého učitele Viléma, obchodníka Stortelera a jeho ženy Gritli, kteří se skoro proti své vůli dostali do manželského trojúhelníku. - Film má bohužel své kazy, jaké vznikají vždy, když se nedodrží úměrná davka „sladkosti" a libivosti ve vylíčení vztahů a lidí. (Filmový přehled)

ripo

Film je zpracován podle novely klasika švýcarské literatury Gottfrieda Kellera (žil v letech 1819—1890), který svým dílem — zejména povídkami „Lidé ze Seldwyly" a autobiografickým románem „Zelený Jindřich" — zobrazil život švýcarského měšťanstva minulého století. .Natočil jej v roce 1940 režisér Leopold Lindtberg, autor vynikajícího filmu „Poslední příležitost", uvedeného u nás po druhé světové válce. „Zneužité milostné dopisy" je film se značnou dávkou posměšné ironie na vrub maloměšťácké ješitnosti, ale i se značnou dávkou cukerinové lyriky, do které až přivedli scénáristé a režisér humornost, idyličnost i satirické ostří předlohy. Připomene i naše maloměsto minulých dob, neboť omezenost, přepjatost a ješitnost maloměsta je zřejmé stejná, ať jde o český Kocourkov či švýcarskou Seldwylu. Filmu by prospěly také lepší výkony herců — i hlavních představitelů, kteří si tu a tam zaochotničí. Vcelku jde o snímek, který nám záslužně připomene Kellerovo dílo, svou úrovní ho však nedosahuje. Filmový přehled 23/1954 ()