Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

IQ Tiqe

Já na tyhle ujeté sci-fi parodie nejsem a tohle bylo fakt přitroublý a nepříliš vtipný. Ani Alan Rickman jako hlas maniodepresivního robota, Zooey Deschanel, nebo pár dobrých hlášek nejsou dostatečným důvodem, abych si to někdy pustil znovu. Jedině po notné dávce alkoholu s příteli. # "Co si počít, když jste v koncích a nemáte naději na záchranu? Uvědomte si, jaké máte štěstí, že se vám až dosud dařilo. Nebo pokud se vám dosud nedařilo, což je v této situaci pravděpodobné, uvědomte si, jaké máte štěstí, že vaše trápení brzy skončí." # příběh 3 | hudba 5 | humor 2 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

HoneyBunny

Obávám se, že Stopař se bude o trošku víc líbit těm, co neznají Adamsovi knihy. Ne že by je Garth Jennings na plátno nepřevedl slušně, ale možná až moc doslovně. Většina vtipů je totiž už v knize, pobaví, i když je vidíte napodruhé, ale už to není ono. Přídané části (napsané samotným Adamsem) jsou hodně dobré, mile mě překvapilo, že postavy tu jsou tak nějak lidštější a uvěřitelnější, než v knihách (to platí zvlášť o Trillian). Celkově připomíná stopař takové ty typicky britské ulítlé komedie, potřeboval by ovšem pokračování, protože takhle působí jako úvodní díl k nějakému seriálu nebo filmové sérii. ()

Jordan

túto komédiu ocenia hlavne skalní fanúšikovia Douglasovej rozhlasovej hry či knihy alebo ľudia, ktorí sa ani s jedným ani s druhým v živote ani len máličko nestretli . . . pre tých v strede - ako som napríklad aj ja - to nie je nič nové a nič navyše, čo by už nebolo v knihách alebo rozhlase, iba prevedené do vizuálu, z ktorého som si odniesol celkom pekné efekty, podarených Vogonov, slušné technické a kameramanské prevedenie, peknučkú tricia, na ktorú sa bolo radosť pozerať a to je všetko. humor tam je, samozrejme už videný a použitý, takže pobavia vtípky, na ktoré som už z knihy zabudol alebo ktoré boli navyše (aj keď tých tam je minimum) a predovšetkým na umretie vynikajúca postavička maniodepresívneho robota marvina. skôr priemer, film pre špecifickú cieľovú skupinu, pre ktorú sa azda stane kultom, avšak brať to objektívne a všeobecne len veľmi málo nadpiremerná no zato príjemná a nevinná sci - fi komédia, ktorá royhodne nemá nejaké obrovské nároky, no dokáže spoľahlivo pobaviť . . . ()

Anderton

Kniha bude podla ohlasov určite lepšia, každopádne toto milé spracovanie má velmi dobrú atmosféu a v niekolkých scénach vyrazí dych výpravou (v niekolkých zarazí lacnosťou). Celkovo som sa fajn zabavil, aj ked bolo cítiť neistotu režiséra čo z knihy natočiť, čo vynechať, čo podať skratkou atď. Čiže taká zmätočná zábava, určená skôr pre čitatelov knihy, aby mohli porovnávať. ()

Frajer42

Skoro až geniální nápady jsou střídány s kupou trapnosti. Naštěstí byl poměr rozumně vyvážen, takže to ve výsledku dopadlo vlastně docela dobře. Palubní počítač byl naprosto perfektní. Cokoli prohlásil byla absolutní perla. Trumfnul snad i Hala z vesmírné odyssey. Zahrán byl film naprosto adekvátně. Příběh je velmi orginální a plný úžasných nápadů a prvků. Vše dokresluje výběr velmi chytlavých písní. Ke konci se to mírně zvrhávalo v něco hodně zvláštního, ale to se dalo přehlédnout. Navíc jsem několikrát explodoval smíchem. Lepší 3*. Film pro celou rodinu. Věřím, že si tam každý najde to svoje, když bude jen trošku chtít. ()

stilgar1

Moc mi tohle ztvárnění skvělého díla DNA (Douglase Noela Adamse) nesedlo. Nesnaží se to jít totiž ani trošku v jeho stopách a je to všechno nějak moc urychlené. A humor taky v mnoha ohledech pokulhává. Také mi moc nesedí herecké obsazení a hlavně kompletní ztvárnění Zafoda Biblbroxe. Představoval jsme si ho prostě úplně jinak. Dávám tedy raději přednost staršímu, televiznímu zpracování stopaře 5/10 ()

AppleCore

42?! Vesmír vysmrkal z nosu velký zelený křečopažout?! Vogoni jsou třetí nejhorší v recitaci z vesmíru?! Robot trpící depresí?! Óda na hrudku z nosu?! Delfíni odletěli do vesmíru?! What the fuck?! :D Nezastavitelná dávka smíchu v čele s vyšinutym Rockwellem a jeho lodí, která se mění na klubíčko, banán, hrnek čaje a tak vůbec. Nejlepší komedie všech dob, která je kupodivu skvělá i s dabingem. Jinak vogonská poezine těžce ruluje: "óóó fredná chrochtobuznosti... spodlé žvastopunkcery na plzlé včele... nebo tě roztrhám na fidloprčičky svým prkodrťákem" ()

Kothy

Film podle nezfilmovatelné knihy. Dnes už je to v podstatě kultovka. Film začíná zničením Země kvůli stavbě mezigalaktické dálnice. Přežije pouze jeden člověk a nakonec nám planetu postaví znovu a jinde. "Odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec je 42." :D ()

boshke

Kde se v něčem tak veskrze průměrném, nízkorozpočtovém a celkem i nepovedeném vzala taková plejáda skvělých herců? Zřejmě takovéto "Ano, jsem velkým fanouškem knižní předlohy, rád bych si zahrál ve filmové adaptaci!"? Zřejmě ano. Kniha sama o sobě není příliš obsáhlá, tak by se řeklo, že zpracovat ji v celovečerní stopáži by neměl být až takový problém bez časté zkratkovitosti. A ano, sice je film poměrně umně prodchnut hravou atmosférou knihy, ale nějak to není ono. Průměrné tři hlavně za skvělé obsazení... 60% ()

Fingon

Stopařova průvodce po galaxii a jeho pokračování Restaurant na konci vesmíru osobně považuji za jedny z nejlepších humoristických knih (spolu se Saturninem a Zeměplochou) a vždy se k nim rád vracím (ty zbylé tři už tak dobré nejsou). Takže si posunu ručník, usrknu trochu pangalaktického megacloumáku, zamyslím se nad Blátotlačkou z Trallu a budu pokračovat. Filmu se dá vytkout jistě mnoho (třeba trochu zmatenosti pro nečtenáře), mně se ovšem nemile dotkla absence scénky na planetě, na které se nachází vydavatelství Stopařova průvodce, ve kterém figuruje Marvin a jistý útočník. Škoda. Možná jsou to jen hodně dobré tři hvězdičky, ale jako fanoušek nemohu jinak. ()

swamp

Kdybych nečetl knihu, tak bych dal asi hvězdičky čtyři..jenže já ji četl. :) I přesto se jedná o příjemnou zábavu. "In the beginning, the Universe was created. This made a lot of people angry, and has been widely regarded as a bad idea." ()

Sašenka165

Tenhle film má svoje silnější a slabší chvilky, přesto mě celkem dost pobavil. Knihu jsem nečetla, ale po téhle bláznivé filmové ukázce bych se do ní s klidem pustila. Martin Freeman se mi líbí čím dál tím víc a miluju tu zahajovací písničku... ()

meave

Nikdy ma tak nenaštvali biele titulky na svetlom podklade! O koľko fantastických hlášok som prišla a čo ešte tí, čo nečítali predlohu...hrôza. Chválitebný scenár na fantastickú predlohu. Sama som si to nepredstavovala lepšie – Adams je isto rád, že jeho čitatelia si užijú. A tí ostatní? Snáď siahnu po knihe, aby pochopili – ak náhodou nesedeli vedľa mňa :o) ()

Campbell

Celkem paskvil, po slušné a zábavné půlhodince jde poté celý film do kytek, humor strašně ustal, a nebylo tu nic co mě nutilo na to koukat, ale vydržel jsem s problémama, přišlo mi jako kdyby vyměnily režiséra, aspoň že herci byly sympatyčtí a Freeman je prostě vtipnej i když jenom stojí a zírá. Ale je mu to k ničemu. Především v tomhle filmu. Knihu neznám takže ani to nepomůže k hodnocení. Čistý průměr. ()

Slartibarkfast

Sci-Fi komedie podle věhlasné knižní předlohy Douglase Adamse. Plná skvělého suchého anglického humoru. Určitě neosloví každého, ale mne dostala naprosto na lopatky. Výborní herci, jako by z oka vypadli svým knižním protějškům. Opravdu jsem se nenudil a nemohu jinak než hodnotit tento film pěti hvězdičkami. 90% ()

nash.

Mnohé je sice jinak, ale Nepropadejte panice! Pokud se člověk dokáže odpoutat od knihy a neustálého podvědomého srovnávání, zábavy je dostatek a některé novoty jsou dokonce výborné, bez ohledu na to, že jiné jsou.. méně výborné. Sam Rockwell a Mos Def mi do zažitých představ moc nesedli, ale Marvin s hlasem Alana Rickmana, i když ho bylo málo, byl depresivně báječný a taky naopak, Martin Freeman byl dokonalý a Zooey Deschanel kouzelná stejně jako Bill Nighy.. tedy vlastně jinak, ale stejně. Možná by jen neškodilo trochu šlápnout na plyn, přidat tempo, vogonské poezie, a taky přitlačit trochu víc na pilu absurdity, která tu byla sice znatelná, nicméně poněkud utlumená. Ovšem navzdory všemožným výtkám jsem se bavil, a tedy bych heslo Jenningsovy adaptace ve Stopařově průvodci rozšířil na "Převážně zábavná." ()

silentname

Mám pocit, že v tomto filme sú dobré momentky, ktoré ho robia zaujímavý, no súčasne sú tu aj staré a strašne neprirodzené efekty, kde človek chvíľku nechápe, ako sa to vôbec dostalo do filmu. V rámci možností je to celkom schopné, niektoré veci sa podarili, no iné som zase len nechápal. Obsadenie vo filme je veľmi zaujímavé a musím priznať, že som miestami vôbec nevedel kam to pôjde, no na iných miestach som zase mal pocit, že je to až predvídateľné. Je to jeden maximálne bizarný film, ktorý človeku buď sadne, alebo nie. Herci tomu podľa mňa dávajú asi najviac, no celkovo som si neni úplne istý, či všetky scénky stoja za to, aby si na ne človek spomenul. Minimálne Sam Rockwell a jeho dve hlavy boli až desivé. Nemôžem povedať, že som sa na ničom nezasmial, no nie som si istý, či by som si film pozrel znovu. Ale asi som rád, že som ho videl aspoň raz. Niektoré myšlienky a paralely sú dobré, no ako film to miestami úplne nefunguje. Zvážte si sami. Hodnotenie: B- ()

Slarque

Vzhledem k tomu, že nejlepší herecké výkony tu předvádějí pánové Stephen Fry a Alan Rickman, tudíž lidé, kteří jsou „pouze“ slyšet, a vzhledem k tomu, že zbytek slušnějších gagů jsou převážně trikové hříčky, myslím, že ten film měl být animovaný. Možná by sice stačilo, kdyby ho režíroval někdo výrazně zkušenější, ale taková bomba jako knížka samotná by z toho stejně nebyla. ()

Bachy

Jsme někde na půl cesty. Knížka moc fajn, film s úžasným obsazením si udržuje náladu, ale není to ukočírované ani trochu. Jeden gag za druhým, každou chvilku nová postava hrána někým "toho odněkud znám". To nemusí být vůbec špatné, jen se ty úžasné vtipy potopí v těch trapnějších. Ani nevím, čím by se výsledek mohl zlepšit. Ta šílenost k Hitchhikerovi patří, ale...prostě to mohlo být plnější. Zatím 3,5. Jednou rád pustím znovu, protože "náročný" tenhle film opravdu není, což je jenom dobře. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007