Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (355)

Falko 

všechny recenze uživatele

Opät je to podobny mix chaotickeho deja ako aj pri NOCNEJ HLIADKE (2004), ale za to je tu na ruske pomery este viac velmi kvalitnych vizualnych a akcnych efektov (zaver filmu), ako v prvej casti, len chvilkami je to az moc chaoticke a niekedy som bol v deji strateny, ale to este dokazem odpustit. Bekmambetov ma talent na taketo filmy, pricom nie kazdemu moze jeho styl natacania vyhovet. Mne sa pacil aj Wanted (2008), ale celkom som zvedavy aj na tretiu cast Twilight Watch (2009)... 16.02.2009 ____ Konstantin Khabenskiy - (Anton) +++ Mariya Poroshina - (Svetlana) +++ Dmitriy Martynov - (Yegor) +++ Vladimir Menshov - (Geser) +++ Galina Tyunina - (Olga) +++ Hudba: Yuriy Peteenko +++ ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Pokud by někdo užil na neznámého filmaře označení klipař, tak bych si automaticky k tomuhle termínu přiřadil jméno a tvář Timura Bekmambetova. Ten si vydobyl uznání jako autor televizních reklam a videoklipů a postupy z téhle branže uplatňuje i ve světě hraného filmu. Jeho snímky hýří šíleným střihem, efekty, zpomalovačkami, nájezdy kamery, nejrůznějšími triky a příběh nebo práce s postavami se mu vyloženě vymyká z rukou. Nicméně jedno se mu musí nechat, nepodřizuje se žádnému diktátu trhu a točí přesně to, co točit chce a co odpovídá jeho vkusu. Proto je v tom, co dělá, docela přesvědčivý a buď se vám to líbí, nebo jděte od toho. Generace 90. let, která vyrostla na videoklipech MTV, s tím nemá tak velké problémy, já bohužel ano. Noční hlídka, díky které si Bekmambetov získal renomé, sice už byla tím jeho filmovým stylem poznamenaná, ale pořád tam bylo něco, co to vyvažovalo - ruské reálie a nedostatek prostředků, který režisér donutil natočit východní fantasy a ne ryze kosmopolitní produkt. Denní hlídka vznikala ve spolupráci s Američany, penízků bylo víc, a tak je film bombastičtější (Bekmambetov se doslova opájí možnostmi trikových technologií a je svým způsobem megaloman) a taky o poznání kosmopolitnější. Ty 2* jsou z mého pohledu ušmudlané a spíš za literární předlohu než za to, co Bekmambetov spáchal. Jeho filmové směřování je v zásadním rozporu s mým filmovým viděním a kdybych měl zhlédnout jeho nejnovější výtvor o tom, jak americký prezident bojuje s upíry, asi by se mi nepříjemně zvýšil krevní tlak... Celkový dojem: 30 %. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Keby boli súrodenci Wachowski jedna osoba, stal by sa z nich Timur Bekmambetov. Ďalší chlap, ktorý má jedinečnú víziu, čo sa týka vylepšenia akčného žánru. V pokračovaní prekvapenia z roku '03 dokazuje, že v Rusku sa dajú za smiešny peniaz natočiť pecky audio-vizuálne konkurujúce kolosálnym projektom z americkej produkcie. Bez okolkov borí všetky predsudky žánrových pravidiel, nebojí sa spraviť z filmu totálny magľajz a absolútny mišmaš, do akčných sekvencií bez mihnutia oka zaborí pár minút najcitlivejšej drámy, tvrdý rock, ktorý sprevádza tieto scény zas v zápätí zamixuje ruské ľudovky. Herecké zloženie sa tiež vymyká spod bežných očakávaní, žiadni namakaní svalovci, či namelírovaní manekýni tu totiž svet nezachraňujú. Divák zahltený štandardnými filmami si na niečo podobné zvykne možno trošku ťažšie a mne tiež trošku trvalo, kým som Timurovmu štýlu prikývol, no potom som si film naozaj užíval. Tento multižánrový zlepenec však má oproti podobnej prvej časti konečne aj lepšiu podporu zo strany scenára. Príbeh je hutnejší a konečne šliape hneď od začiatku. V strede sa film síce trošku pribrzdil, no záverečné minúty mu vrátili späť jeho reputáciu. Záverečná časť trilógie bude preto z mojej strany určite očakávanejšia ako táto časť. 75%. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 1/10 Děj 2/10 Hudba 3/10 Efekty 6/10/// +destruktivní závěr, dobré triky -chaotické, nepřehledné, divné postavy, nechutní herci, přeplácané prostředí, nepochopil jsem motivaci postav, ani příběh/// Ještě jsem neviděl Noční hlídku a mám obavu, že by mi to stejně nepomohlo jestliže svět je v obou filmech totožný. Ruskou kinematografii moc probádanou nemám a dokážu pochopit, že jak je tam odlišná kultura, tak je tam odlišná i filmařina. Jenže jestli tohle má být ruský fantasy velkofilm, tak ať jsi jdou tvůrci raději pálit vodku a nás tady nezahlcují něčím co středoevropan nedokáže vstřebat. Tohle šlo úplně mimo můj vkus a měl jsem problém to dokoukat./// Celkem 27%/// ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Tak takhle teda ne. Nechápu proč takhle, dynamickej, napínavej a přehlednej děj knihy je přetavenej v rozlítanou klipovou koláž nemající s předlohou mnoho společného. Jednička si šla sice po vlastní koleji, ale pořád v rámci světa knihy. Dvojka na knihu dělá dlouhý nos a svět Hlídek a Inkvizice zcela mění v jeden dlohý klip. Ano, Bekmambetov má nepochybně talent pro vizuální stránku, jenže tady působí jako by po deseti letech bez práce chtěl narvat do jednoho filmu všechny nápady, co se mu honily hlavou. Stejně tak trestuhodně ořezané jsou charaktery postav, Anton je v knize docela akční řízek, tady se prostě jen propotácí ke křídě, Alyssa, Jegor a další taky s předlohou moc společného nemají. Nebo Zavulon, který tu vypadá, jako by si odskočil z Modré ústřice. Dvě hvězdy za docela vtipnou výměnu těl. Verdikt: Co funguje v klipech, nemusí fungovat ve filmu. Proti jedničce prostě pád. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • Při honičce když Anton proskočí plakátem, na druhé straně vyletí z velké reklamy. Je to reklama na film 9. rota, kde jedním z hlavních hrdinů je Alexej Čadov, představitel "upírka" Kosti. (grovik.net)
  • V závěru filmu je možné na posledním billboardu zahlédnout režiséra Timura Bekmambetova. (ČSFD)
  • Bekmambetov v pokračovaní nakladal s predlohou ešte voľnejšie ako v Nočnej hliadke a v podstate opäť čerpá námet z prvého Lukjanenkovho románu. (ash99)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno