Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (355)

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Dnevnoj dozor má na rozdíl od Noční hlídky výhodu v tom, že už od počátku divák přistupuje na tvůrci stanovená pravidla hry a nechává se strhnout ještě zamotanějším příběhem, jenž je zaobalen v ještě běsnějším vizuálním hávu. Střih, kamera, hudba, to vše režisér Bekmambetov ještě zrychlil, aby dosáhl maximálního účinku, kterým je v konečném efektu dokonale zmatený divák. Zvláště, pokud si z předchozího filmu pamatujete minimum. Naštěstí se během sledování dočkáme několika retrospektiv, které mnohé ujasňují. Taky nelogičnost některých nedořečených témat z prvního dílu se nakonec dala dohromady, ale přesto však Dnevnoj dozor zůstal na stejné kvalitativní úrovni jako jeho předchůdce. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Daleko horší než první zatracovanej díl, Timur se tentokrát snažil zaměřit hlavně na vysvětlení celýho příběhu a problému, kterej se nakous v prvním díle, ale jaksi naprosto a totálně rezignoval an veškěrou akci, z těch všech cool akčních scén zbylo jen torzo a místo toho to je neskutečně zamotaný a vyprávěný dost nešťastným způsobem, že mě to moc nebavilo ,protože sem nechápal o co jde a konec je pro mě doteďka nepochopitelnou záležitostí. Ale abych nějak nemlžil, tak musim na obranu filmu říct, že sem brutálně zapoměl co se dělo v jedničce a tak pro mě bylo docla obtížný se dostat zpátky do příběhu, no vlastně se mi to ani nepodařilo a tak to na mě působilo dost roztěkaně a o ničem, prostě sem nechápal co se pořádně dějě, takže bych asi před skouknutím dvojky si pořádně zopakovat a znova skouknout jedničku, jinak si to asi sotva někdo užije. Ale ta akce fakt zamrzí, když v prvním díle byla fakt výborná ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Od Noční hlídky se to liší maximálně v tom, že efektů je patrně o něco méně než v prvním díle, zato je to ale stejná zplácanina, že od začátku nebudu znát z příběhu prakticky nic, i když budu bedlivě sledovat film od první vteřiny a skočim po dvouch a půl hodinách. Možná, že kdybych nemrkal, užil bych si to více a možná bych toho i více pochopil, ale tak zplácaný, zašmodrchaný příběh se těžko dá pochopit. Knihu radši číst ani nehodlám, ale na další díl se určitě zase podívám. Režisér prostě umí, efekty do filmu dát, a dát je tam tak jak se dát mají, prostě umí. Američané si ho všimli, začínají ho využívat, dávat mu prachy, on pro ně točí další efektivní filmy. O tom to v dnešní době také je. Bavit se takovými filmy v kině. Jen kdyby to mělo po příběhové stránce alespoň hlavu a patu. Denní hlídka je možná nářez, který je dobré sledovat hlavně očima, ušima už je to vlastně docela jedno. ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Předně musí divák přijmout dění na plátně jako sled faktů. Vše je tak, jak tvrdí film, neexistují žádná PROČ a JAK. Pokud divák na tuhle hru nepřistoupí, bude se mu zdát Denní hlídka nepřehledná, zmatená, nabubřelá. Denní hlídka je super-guláš, všehochuť v atraktivním hávu plném výborných nápadů, které by vydaly na všechny Harry Pottery a Matrixy dohromady (trochu přeháním samozřejmě). A nejvíc mě potěšila triková stránka filmu. Moc by mě zajímalo, kam by se vyšplhal rozpočet, kdyby v tom měl prsty hollywood. Jestli někdo bere Transformers za supertrikovou akční pecku roku, pak já zásadně nesouhlasím. ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Denní hlídka jako pokračování Noční Hlídky a volná adaptace druhé a třetí části knihy Noční hlídka od pana Sergeje Lukjaněnka je více propracovaná, dějově stabilnější, efektově propracovanější a atmosfericky lepší než u Noční hlídky přičemž si stále drží svůj temný humor . U první poloviny filmu byly méně akční scény vykompenzované agresivní hudbou, která přesně sedla k danému momentu a pomyslný opening ve formě vyprávění příběhu o Tamerlánovi a křídě osudu se mi líbil více než začátek u NH i díky lepšímu zpracování. Druhá polovina je naprosto bezvadná, akce je více než dost a pohled na apokalyptickou Moskvu mě vyrazil dech a Denní Hlídka si mě tím kompletně získala. 85 % ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • Při honičce když Anton proskočí plakátem, na druhé straně vyletí z velké reklamy. Je to reklama na film 9. rota, kde jedním z hlavních hrdinů je Alexej Čadov, představitel "upírka" Kosti. (grovik.net)
  • S promítáním začali v Rusku na první lednový týden, kdy mají Rusové volno, takže magickou hranici deseti miliónů dolarů překonal film za pouhých 5 dnů. (suicide)
  • Uvedení filmu předcházela masivní reklamní kampaň. Představitel hlavní role Konstantin Chabenskij pak dokonce 1. ledna zahajoval promítání v Moskvě a coby vosková figurína tentýž den pózoval na premiéře v Petrohradu. (suicide)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama