Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (355)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Prvý film bol síce mierne sklamanie (vzhľadom na pozitívne reakcie okolia), ale nazval by som ho aspoň zaujímavým. Druhý diel (podľa západného vzoru pokračovaní) je preplácanejší, akčnejší a výpravnejší. 126 minút mi pripadalo ako 200, nechápal som, čo sa deje, kto je kto a čo na tom preboha tí Rusi môžu vidieť. Ruská produkcia proste na tieto v americkom filmovom priemysle dávno etablované témy nemá. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Dnevnoj dozor má na rozdíl od Noční hlídky výhodu v tom, že už od počátku divák přistupuje na tvůrci stanovená pravidla hry a nechává se strhnout ještě zamotanějším příběhem, jenž je zaobalen v ještě běsnějším vizuálním hávu. Střih, kamera, hudba, to vše režisér Bekmambetov ještě zrychlil, aby dosáhl maximálního účinku, kterým je v konečném efektu dokonale zmatený divák. Zvláště, pokud si z předchozího filmu pamatujete minimum. Naštěstí se během sledování dočkáme několika retrospektiv, které mnohé ujasňují. Taky nelogičnost některých nedořečených témat z prvního dílu se nakonec dala dohromady, ale přesto však Dnevnoj dozor zůstal na stejné kvalitativní úrovni jako jeho předchůdce. ()

Reklama

hippyman 

všechny recenze uživatele

angloruská natahovaná břečka navazující na přeplácanost své noční sestřičky, tentokrát ještě nudnější a ještě šílenější než předtím. nevím, proč jsem si myslel, že bude druhý díl v něčem jiný, jediným kladem jsou zas a znova efekty, které už ale dnešního diváka moc nepřekvapí. dvě a půl hodiny jsou fakt moc a člověku jde hlava kolem maximálně první polovinu. zbytek jsem úspěšně prozíval a koukal už vlastně jen střídavě na hodinky a v sloup. mít tak nějakou tu křídu, napíšu totéž jako AHTOH a byl by klid. 30% ()

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Ano, je to bláznivé a děj je příliš složitý. Přesto se Timurově neuvěřitelné stylovosti nedá odolat. Logikou nebo scénářem nemá cenu se zabývat. Tento film byl natočen kvůli zábavě, už jenom ze skotačivých ruských písní je znát jistá nadsázka prostupující celý film. a to zvládá víc než dobře. A když se ktomu přidá perfektní hudba, u které jsem si chtě nechtě musel luskat prsty a rajcovní Ruska, vychází z toho těsných 5 hvězd. ()

korbitch22 

všechny recenze uživatele

že rusové jsou špatní herci vim už dávno.no oni třeba tak špatní nejsou,ale já východní tvorbu prostě nechápu.neřikám že koukám jen na americký filmy,to ne.mám rád hodně dánskou tvorbu,španělskou,francouzkou i maďarskou,jen to rusko mi leží v krku.takovou blbou debilitu sem jak živ neviděl,už v jedničce jsem se naprosto ztrácel a dvoika není vyjímkou.laciné triky,herci neherci běhají zmateně v hrozných lokalitách,jenž diváka ničím nezaujmou,mluví a nemluví o ničem,jako by ani neměki scénář a jestli ho měli,tak ho psal debil po dvanácti lahvých vodky.jednu star za jízdu autem po baráku,jinak srovnání s matrixem je jaksi mimo a timur mě vyrazil dech,protože jeho wanted je boží,tohle je jenom hodně blbé. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • Při honičce když Anton proskočí plakátem, na druhé straně vyletí z velké reklamy. Je to reklama na film 9. rota, kde jedním z hlavních hrdinů je Alexej Čadov, představitel "upírka" Kosti. (grovik.net)
  • V závěru filmu je možné na posledním billboardu zahlédnout režiséra Timura Bekmambetova. (ČSFD)
  • Uvedení filmu předcházela masivní reklamní kampaň. Představitel hlavní role Konstantin Chabenskij pak dokonce 1. ledna zahajoval promítání v Moskvě a coby vosková figurína tentýž den pózoval na premiéře v Petrohradu. (suicide)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama