Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (355)

Faustka 

všechny recenze uživatele

[Pro Moskva 2006] „Světlí a Temní se střetávají.“ Vizuálně i obsahově propracovanější než jednička. T. Bekmambetov v zásadnější míře sází na speciální efekty, kterými se může směle rovnat známějším trhákům. I když v jistém ohledu se poznenáhlu začíná vytrácet ta pověstná ruská mysterioznost, kterou ale zcela vynahrazují, výrazovost postav a barvitost dialogů ;) „Antone jsi Světlý, ale pivo piješ tmavé..“ [Od Plzeň 2010] ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Knižní předlohu jsem nečetl, ale do druhého zlhédnutí Denní hlídky to musím napravit - snad pak pochopím mnoho nepříliš vysvětlených motivů. Ano, je to možná ještě méně pochopitelné než jednička. Ano, vyšší rozpočet je vidět hlavně na cool tricích, které ovšem nemají jiný význam, než být prostě efektní. Ale i přesto se mi to líbilo - bylo to dravé, zábavné, strhlo mě to. 75 % ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

50%. Film se nemusí brát vážně a nadsázka fungovat může, ovšem pokud postatnou část děje tvoří vtipy jak z nějaké crazy komedie, odvádí to diváka od sci-fi, postav i smyslu příběhu. Nemůžu říct, že se mi to nelíbilo, natočené je to velice dobře a většina dialogů neskřípe, i zmatené mi to připadalo míň, než jedička, jen ten divný humor mi tam vadil. Asi ruský :-D ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem se vyhýbala okomentování tohoto filmu. Proč? Říkala jsem si, že je to až moc subjektivní, až moc hodobóžové, protože kam jsem přišla, tam jsem pěla na něj chválu. Jenomže ani po několika týdnech se toho nemůžu zbavit. A když o tom tak přemýšlím, tak se toho asi jen tak nezbavím… ten film byl pro mě naprosto úžasný! Pobavila jsem se, byla jsem pohlcena efekty, herci, příběhem, který nebyl tak chaotický – pro mě –, jak tu někteří píšou. Ještě více jsem si zamilovala Antona i Kosťu (škoda, že se ve třetí knížce stane to, co se stane…). ()

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Som velice rád, že rusáci konečne majú dosť peňazí na to, aby mohli takto "vizionársky" a bez finančných limitov adaptovať skvelé knižné predlohy. Jackson čakal, aj Bekmambetov čakal a jeho audiovizuálne obžestvo ide na vrub veľkým pozitívam filmu. Dněvnoj dozor je krásny príklad toho, že megalománia (s tymto označením mám trochu problém, ale budiž) nemusí byť automaticky na škodu veci (Raimi, Singer, Jackson). 90% ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • Bekmambetov v pokračovaní nakladal s predlohou ešte voľnejšie ako v Nočnej hliadke a v podstate opäť čerpá námet z prvého Lukjanenkovho románu. (ash99)
  • Při honičce když Anton proskočí plakátem, na druhé straně vyletí z velké reklamy. Je to reklama na film 9. rota, kde jedním z hlavních hrdinů je Alexej Čadov, představitel "upírka" Kosti. (grovik.net)
  • S promítáním začali v Rusku na první lednový týden, kdy mají Rusové volno, takže magickou hranici deseti miliónů dolarů překonal film za pouhých 5 dnů. (suicide)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama