Dvanáctiletí

• USA Twelve and Holding (více)

Vždycky nadejde čas, kdy děti musí ztratit svoji nevinnost a stát se dospělými. Pokud ale taková situace nastane příliš brzy, důsledky bývají strašlivé. Tento příběh se odehrál na bezejmenném americkém předměstí a jeho smutnými hrdiny jsou tři dvanáctiletí nedospělci – introvertní Jacob (Conor Donovan), předčasně vyspělá Malee (Zoë Weizenbaumová) a snadno zranitelný, obtloustlý Leonard (Jesse Camacho). Každý z nich svým způsobem vybočuje z řady a každý je za to okolím tvrdě trestám. Přáteli byli už dřív, ještě více je ale spojí tragédie, při níž umírá Jacobův bratr – dvojče. Jsou poznamenaní, nepochopení světem dospělých a v jejich srdcích pomalu vzkypí touha po pomstě za veškerou nespravedlnost. K vypořádání s přítomností zvolí tu nejhorší cestu... (oficiální text distributora)

BlackTom

Predčasne dospieť je niekedy ľahšie než sa zdá. Stačí nezáujem okolia, deficit lásky od rodičov alebo "len" kruté zlomyseľnosti iných detí. Detstvo je magické, vedel to Stephen King, keď písal svoje najlepšie romány a vedeli to aj tvorcovia tohto filmu. To, čo dospelí neskusnú a častokrát by sa z danej situácie automaticky scvokli, prinajlepšom vycúvali, to berú deti ako prirodzené, nelámu si s tým hlavu, pokorne prijímajú, čo im osud nadelil. Bohužiaľ, práve v detstve si prešli tým najhorším a to sa mohlo o roky neskôr preniesť do charakteru ich osobností. Neexistuje recept na šťastné detstvo a ak by som sa mal trochu vcítiť do duše malých hrdinov, dospelí častokrát pôsobia, ako by práve oni boli tí iracionálne zmýšľajúci, skrátka tí, čo to "nedávajú". Otázkou potom ostáva, v čom si vlastne deti môžu od nás vziať príklad a či im sami nevedomky nedávame vodítka k nesprávnym rozhodnutiam... Potešil Jeremy Renner, trochu zamrzel otvorený koniec. Silné ****. ()

DannyBoy80

Film o dvanáctiletých dětech a jejich hrátkách, které vrcholí tragickou událostí. Každé dítě se s tragédií vyrovnává jinak. Samotné jednotlivé vyrovnání ovlivňuje i rodinu každého dítěte a to dost podstatně. Je zde dobře ukázáno jak něčí smrt může ostatní probudit, kdy zjístí že život není nekonečný a proto je nutné si ho užít a vyzkoušet nepoznané, i to z čeho jsme měli strach. ()

Dimo

Vynikající film, který opravdu otevře dveře k nahlédnutí do dětského světa (neboť naše dětství je už tak daleko, že ani vzpomínat nechceme) a jejich vzájemných vztahů a do vztahů dospělí – děti. Kluk, s mateřským znaménkem přes půl obličeje, jeho mnohem průbojnější dvojče, dívčina a obtloustlý kluk, čtveřice, která se zjevně zná už dlouho došla do věku, kdy jejich část mysli směřuje k dospělosti ale část stále zůstává a ještě chce zůstat v dětském světě. Bezstarostné dětství je pojem, které si tato čtveřice může nechat jen zdát. Tragická smrt průbojnějšího dvojčete poznamená samozřejmě všechny v okolí, nejvíce ale jeho bratra, který začne plánovat pomstu, kterou se nebojí představit viníkovi, za kterým pravidelně chodí na návštěvy do nápravného centra. Tlouštík by velmi rád zhubnul a na rozdíl od své taktéž obtloustlé rodinky s tím začne něco dělat, která ho, žel, v jeho snažení nepodporuje. A jako poslední je tu sympatická dívenka, žijící s matkou, ovlivněná rozpadlým manželstvím, která se zamiluje do staršího muže. Film Dvanáctiletí je opravdu znepokojujícím dramatem, výborně natočeným a velká pocta pro dětské herce, kteří své role vzaly opravdu vážně. Celý film mně pořád něco překvapovalo a to od začátku až do konce. Rozhodně doporučuji. ()

muskcz

Škoda. Moc překombinované, zajímavý nápad utopený v moři nesnesitelně samoúčelných sraček. Tohle vážně nemusím. Natočíme film, kterej zvedne ze židlí puritány. Tak co tu ještě nebylo? Zkombinujeme všechny stereotypy defektních postav z podobných filmů a necháme je zahrát děti. Defektní děti, hm, to je dneska v kurzu. To letí. Chlapeček zavře svojí matku do sklepa, protože jí chce pomoct s hubnutím? Holčička se promění v děvku z třetího světa, protože jí chybí otec? Chlapeček vezme pistoli a spáchá promyšlenou vraždu? Jo, to zní dobře! To zaujme! O tom se bude mluvit! Wtf??! ()

GAVIN17

Velice zajímavý film. Po počáteční děsivé tragédii mne uspokojil, ač nejsem jinak moc pomstychtivý, závěr filmu, kdy bylo spravedlnosti učiněno zadost systémem oko za oko, zub za zub a já byl spokojený společně s Jakobovým bratrem, že to skončilo tak, jak si od bratrovy smrti plánoval. Je to velice zdařilý příběh o neobvyklých přátelstvích, který má spád a dokáže zaujmout diváka od počátku až do samého finále. Určitě si zaslouží 4 hvězdičky, jen proto, jak málo se někteří rodiče věnují trápení svých potomků. ()

JK77

Brutalne dobra a drsna drama z detskeho prostredia, po ktorej si daju rodicia otazku. " Co robia vlastne prave teraz nase deti!! Odporucam mlady herci-neherci su vynikjauci. ()

jafuska

děti jsou k sobě někdy opravdu kruté a dokáži sami překvapit dospělé, kdo by to do nich řekl, ví co je to láska, pomsta, atd už v tak mladém věku, nestačím se divit, jak je to v tomto filmu vše dobře promyšlené, nápadité, až děsivé co dokáží dělat. Určitě stojí za zhlédnutí. Film byl fakt dobrý. ()

jjjerry

Reálně, děsivě upřímnné. Zobrazaní dětského krutého světa. Na který jako dospělí často a rádi zapomínáme. A těžko si vzpomeneme, protože se bojíme připomínat vlastní minulost (dětsví) plné strachu, očekávání a zklamání. Velmi dobře zrežírované a zahrané. Jediné co bych vytknul bylo za každou snahu používání stereotypů. Občasný poučující přehnaný charakter. Není to film na veselý romantický páteční večer. ()

Flarnytryl

Velice zajímavý nízkorozpočtový snímek, který bez servítek útočí na iluze o nevinnosti dětí ve věku začínající puberty. Ze začátku mi vadila roztřesená kamera, ale postupně jsem se ponořil do příběhu natolik, že jsem tento a další malé nedostatky filmu (zapříčiněné nejspíš malým rozpočtem - pouhých 400 000 USD) přestal vnímat. K dokonalosti mají Dvanáctiletí dost daleko snad ve všech ohledech, přesto se ale jedná o snímek, na který budete myslet ještě nějakou dobu po závěrečných titulcích. ()

LaCZik

Po druhém shlédnutí zvedám konečné skóre na plných 5. Citlivě zvolení mladí herci , skvělý scénář, super muzika. To jsou tři pilíře, které vytvářejí působivou atmosféru jedné mladé generace. Víc takovýchto projektů!! ()