Cocorico M. Poulet

Kamera:

Jean Rouch

Moussa Diallo

Radko

Kóko riko, kokoriko, kóko riko monsié Pulé. Výborná úvodná pieseň, rovnomenná s názvom filmu. Po nej nasleduje zábavná, etnograficky poučná a nevyspytateľná road - movie. Primárnym cieľom autotripu tria černochov do buša je realizovať jednoduchý podnikateľský zámer. Veľmi lacno od domorodcov kúpiť kury a následne ich v meste na trhu oveľa drahšie predať. Uskutočnenie zámeru ale nie je vôbec tak ľahké, ako zdá na začiatku. Auto, v ktorom sa vezú, je svojrázny črep, skonštruovaný z pozháňaných súčastí rôznych áut. Vehikel je bez dverí, aj bez bŕzd (brzdí sa nohami, prípadne drevom, hodeným pod koleso), s kovovými stoličkami namiesto sedadiel, ale o to zábavnejší. Stáva sa rovnocenným štvrtým cestujúcim, svojráznou neživou (alebo až veľmi živou) postavou deja. Trio podnikavcov sa stretáva s mnohými obtiažami. Najprv nie sú kury, len hlinené chalupy, ktoré sa na druhý deň strácajú. Hapruje aj auto a jeho pasažieri - praskne pneumatika, chvíľkovo zošalie jeden člen posádky, prehreje sa motor. Pravidelne stretávajú Diabla v ženskej podobe, raz naháňa slona, inokedy hrocha. Pri nocľahu ich skoro napadnú buvoly. Niekoľkokrát brodia aj s autom rieku, aby sa vyhli polícii. Tá im hrozí odobratím papierov i väzením. Veľmi autentické je vykreslenie nezhôd, svárov i bežných rozhovorov ústrednej trojky. Pôvodne malo ísť o dokument, z ktorého sa vyvinul hraný film. Hlavné postavy hrajú samy seba. Svetoznámemu dokumentaristovi a zakladateľovi dokumentárneho štýlu cinéma vérité sa zadarilo i na pôde hraného filmu. Vysoko odporúčam. ()