Dílo Bedřicha Hrozného

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1951, 14 min

Krátký film o objevitelském díle našeho věhlasného orientalisty prof. Bedřicha Hrozného. Seznamuje nás, mimo jiné, zejména s kulturou staré maloasijské říše Hatti, z 2. tisíciletí před Kristem, kterou obývali Hethité, jejichž řeč i písmo rozluštil teprve prof. Hrozný. Cena a zajímavost tohoto snímku je zřejma z toho, že bude - kromě jiných - předveden také na mezinárodním filmovém festivalu v Indii. (Filmový přehled)

ripo

Tak jako archeologie i jedna z nejmladších věd orientální filologie pomáhá nám odhalovat tajemství, přikrytá vrstvami staletí, ba tisíciletí. A my můžeme být pyšni na to, že česká orientalistika, právě díky prof. Hroznému, přispěla velkým podílem k tomu, že poznání dějin starých národů, zejména poznání dějin staré Asie, v posledních letech postoupilo mílovými kroky kupředu. Zásluhou prof. Hrozného stala se také Praha živým střediskem nové orientální védy. A protože naše lidově demokratická republika považuje rozvoj vědy za svůj přední úkol, dostalo se prof. Hroznému u nás, kromě zahraničních poct a vyznamenání, za jeho životní dílo plného uznání i úcty. Filmový přehled 5/1952 ()