São Bernardo

všechny plakáty
Brazílie, 1972, 113 min

Willy Kufalt

S bičíkem v ruce na začátku u pohánění koně, s visoucím bičíkem v ruce ke konci během manželské zpovědi u svíčky a kříže... Honório mohl zakládat farmy, družstva, možná i velit svým pracovníkům, ale na založení rodiny a standardní rodinný život se se svou povahou nehodil. Tudíž začíná být brzy jasné, trošku již v momentu žádostí matky vyvolené o ruku, jak se bude manželství – s potomstvím, které v příběhu z pohledu Honória vlastně skoro nevidíme – vyvíjet tragickým směrem pro oba. Jistou vlídnost jsem u hlavní postavy postřehl jen u setkání prvního (ve vlaku) a posledního. Othon Bastos je typem výrrazného charismatického herce, který do hlavní role v takto specifickém, pomalu plynoucím snímku přesně padl, jen dívat se na jím ztvárněné počínání ve druhé polovině se místy stává dusivým psycho prožitkem. Chvilku mi během počátečního vtažení do brazilského zapadákova trvalo zvyknout si na odlišnou mentalitu lehce „exotických“ projevů některých herců, ale vycizelované poetické záběry mají v sobě sílu a příběh postupně předvede zdařile završenou proměnu hlavní postavy na pozadí finanční či majetkové prosperity, spějící na druhé straně k (nejen) vnitřní zkáze. [75%] ()