Heart: Alive in Seattle

USA, 2003, 102 min

Režie:

Dave Diomedi

Mr.Apache

HEART jsou americká rocková legenda, u nás bohužel málo známá. A to přesto, že některé jejich hity jsou stálicemi i v našem éteru. Jde totiž o ten druh kapely, jaká se dá popsat rčením "tohle znám, ale nevím kdo to zpívá". (Jejich klasický hit Barracuda zazněl např. ve filmu Charlieho andílci.) Sestry Wilsonovy - černovláska Ann (zpěv, flétna) a blondýnka Nancy (zpěv, kytara, mandolina a další nástroje) na scéně působí už od poloviny 70.let. Tuto ústřední vokální, instrumentální a skladatelskou dvojici doplňují obvykle tři další muzikanti. Jejich první alba, kde mísily folk s hard rockem, patřily k nejprodávanějším deskám své doby. Asi nejlépe jejich raný styl vystihuje označení tehdejší kritiky: "ženský Led Zeppelin" . Když v druhé polovině 80.let začaly produkovat inteligentní rádiový pop rock, znamenalo to mimořádně úspěšný comeback s mnoha písněmi na prvních místech žebříčků v USA i v Anglii. Po desetileté přestávce od posledního studiového alba, kdy se věnovaly jiným aktivitám (Ann např. divadlu, Nancy psaní filmové hudby - mj. také pro svého manžela, kterým je režisér Cameron Crowe), HEART znovu vystoupily na koncertě v Seattlu. Jeho záznam vyšel na tomto DVD. Doprovázeny členy Alice In Chains a dalšími muzikanty ze Seattlu, dají zde k dobrému asi dvouhodinový průřez ze svého bohatého repertoáru. A nutno dodat, že podávají svůj možná životní výkon. Na Nancy je radost pohledět, a Ann - jakkoliv je to už poněkud korpulentnější dáma - zpívá jako Robert Plant zamlada. Asi nejlepší koncertní DVD, jaké jsem kdy viděl a slyšel. ()