Sovětská kniha

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 11 min

Krátký český film o tom, jak nám pomáhá sovětská kniha, a to ve všech oborech naší vědy, techniky a kultury, v průmyslu i zemědělství, v městech i na vesnici. Snímek dokazuje, ze sovětská kniha se stala naším každodenním rádcem a pomocníkem i jedním z nejvítanějších našich přátel. Film zároveň ukazuje, jak je u nás organisována distribuce sovětských knih.(FILMOVÝ PŘEHLED 6 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

V měsíci československo-sovětského přátelství znovu jsme si uvědomili, zač jsme Sovětskému svazu zavázáni svou upřímnou vděčností. Nejen za to, že stál při nás věrně v dobách naší nejhorší opuštěnosti a že v r. 1947 nás svou velkomyslnou, nezištnou pomocí zachránil od hladu, ale děkujeme Sovětskému svazu zejména za jeho neustálou pomoc, kterou nám přátelsky a štědře poskytuje při budování našeho socialismu. Draze vykoupené zkušenosti slavných sovětských pětiletek, hrdinstvím věnčené dějiny VKS(b), vyzkoušené methody sovětských stachanovců i kolchozníků, obdivuhodné objevy sovětských vědců a konstruktérů, nesmrtelná díla sovětských umělců, s nimiž nás seznamují sovětské knihy a brožury, to jsou ony zázračné prameny, z nichž čerpáme své vědomosti i sílu k řešení problémů, dosud pro nás mnohdy neřešitelných. A proto je sovětská kniha pro nás jedním z nejcennějších důkazů sovětského přátelství. Naši učenci, lékaři, přírodovědci, chemici, geologové, inženýři, zlepšovatelé i novátoři, průmysloví, zemědělští i tvůrčí pracovníci s hrdostí doznávají, jak velkým pomocníkem při jejich práci byla jim sovětská kniha. Proto jí patří v našich knihovnách místo nejčestnější. Filmový přehled 6/1953 ()