Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nedokončený projekt, který je většinou českých filmových historiků pokládán za jediný protektorátní film, nepokrytě souhlasící s nacistickou propagandou. Film měl ukázat sv. Václava jako knížete poslušného Říše. Projekt se podařilo zastavit umělým protahováním příprav natáčení a navyšováním rozpočtu. Dochovaly se jen zkušební exteriérové záběry. (Brejlil)

(více)

Recenze (4)

honajz 

všechny recenze uživatele

Hodnotím samozřejmě jen to dochované torzo, ty zlomky scén, jež se nacházejí jak v některých Čáslavského Hledání ztraceného času, tak s více scénami na Horizon Go. Vypadá to na svou dobu ale zajímavě, výprava asi patřila k těm dražším, kostýmy jsou také vyvedené, jen se dá z pocitu a gest některých scén soudit, že se tam schylovalo k těžkému patetičnu (třeba když Václav seče klasy a pak si teatrálně otře zpocené čelo). ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Zač hodnocení? Za dochované scény uvedené a komentované Karlem Čáslavským v Hledání ztraceného času. Osobně oceňuju dvakrát, pro ten absurdní protektorátní mechanizmus a pro lokace u Horažďovic, kde se v té době natáčelo vůbec poprvé, ale kromě Velkého případu a Kladiva na čarodějnice se to město oblíbeným mezi filmaři nikdy nestalo. Letos každopádně "slavíme" 70 let od nenatočení tohoto filmu a pořád nepřišlo na to, aby se zrealizovala moderní verze. ()

Reklama

Fingon 

všechny recenze uživatele

Záběry z filmu se nacházejí mimo jiné v jubilejním 200. dílu Hledání ztraceného času, s podtitulem Archivní žurnál číslo 13. Popravdě řečeno mě mrzí, že se film nenatočil, dokonce ani scénář se podle všeho nezachoval, dost by mě zajímal výsledný tvar. ()

Marthos

všechny recenze uživatele

Měl to být jeden z největších filmových projektů, nakonec z něj zůstalo jen několik fotografií, novinových zpráv a také pár minut nesestříhaných němých záběrů. A tak skutečně jediné, co lze z tohoto skromného filmového torza i přes chybějící kontext jasně identifikovat, je Čápova otevřená adorace kultu krásy mužského těla. ( -Ponrepo 15/11/13- ) ()

Zajímavosti (3)

  • Dochovaly se pouze němé exteriérové záběry z nedokončeného filmu, započatého v roce 1942. Jediný film z protektorátního období, který měl být natočen z přímého popudu okupantů a který měl podat svatováclavskou legendu podle německého výkladu (kníže Václav jako vazal Německa). Přípravy k natáčení byly vědomě protahovány, a přestože bylo již stanoveno obsazení, došlo jen ke zkušebnímu natáčení, vesměs v exteriérech. Pro "materiální nedostatky" se výrobně podařilo po dvou letech celý projekt tiše zlikvidovat. (ČSFD)
  • Flmové materiály: K-N 280,4 m, DNO-A, K-A. (ČSFD)
  • Jednalo se o jediný film z protektorátního období, který měl být natočen z přímého popudu okupantů a který měl podat svatováclavskou legendu podle německého výkladu, v němž byl kníže Václav vyobrazen jako vazal z Německa. Práce na filmu byly započaty v roce 1942, dokonce došlo ke stanovení obsazení, avšak filmování bylo vědomě protahováno, a tak došlo jen ke zkušebnímu natáčení, převážně v exteriérech. Dochovány byly němé záběry zralého obilí, modlicího se muž, spoutaných lidí vedených jezdci na koních, práce v opukovém lomu, těžby zlata, lovení říčních škeblí, muže sekajícího obilí srpem a knížete Václava (Karel Höger) ve vinici. Pro „materiálové nedostatky“ snímek nebyl nikdy dokončen a ve výrobně se ho podařilo po dvou letech zlikvidovat. Na scénáři k filmu se podílel kromě F. Čápa a B. Birnbaumové také herec Z. Štěpánek. (Karlos80)

Reklama

Reklama