Reklama

Reklama

Zapomenutý svět komunismu

(TV film)
  • Velká Británie The Lost World of Communism (více)

Obsahy(1)

Dokumentární cyklus televize BBC, který připomíná jak se žilo v totalitních režimech za železnou oponou.

První díl, nazvaný "Socialistický ráj", ukazuje život v NDR - někdejší výkladní skříni socialismu. Prostřednictvím málo známých archivních materiálů i osobních svědectví obyvatel sestavuje mozaiku všedních dnů, starostí a problémů, práce i zábavy, snů i tvrdé skutečnosti. Ten život skončil před dvaceti lety, kdy se v celé východní Evropě komunismus zhroutil.

Druhý díl dokumentárního cyklu BBC o životě obyvatel východní Evropy, uvězněných za železnou oponou, ukazuje důsledky čtyřicetileté vlády komunistů v Československu i neúspěšný pokus reformovat nereformovatelné. Málo známé archivní materiály i výpovědi svědků té doby evokují proces, který byl nazýván normalizace a který změnil Československo v Absurdistan, v Království zapomnění. Připomínají, jak se tu žilo, než totalitě odzvonil cinkot klíčů na náměstích...

Třetí díl dokumentárního cyklu BBC o životě obyvatel zemí za železnou oponou je věnován Rumunsku. Je to také příběh jednoho manželského páru - Nicolae a Elleny Ceaușeskových - kteří téměř čtvrt století společně vládli této zemi. Rumuni to sarkasticky nazývali "socialismem pro jednu rodinu". Soustředění moci v jejich rukou a kult, který je obklopoval, se naprosto lišil od ostatních komunistických zemí. Ceaușeskovi totiž ovládali i soukromý život Rumunů, hlídali neprosto všechno a nelítostně potlačovali jakýkoli náznak nespokojenosti. Po pádu komunismu byli Ceaușeskovi jedinými východoevropskými vůdci, které stihl osud tyranů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Perfektní dokument! Nutno pouštět nejen ve školách, ale hlavně všem co vzpomínají, jak to tehdá bylo bájo, holt jen občas nebyly ty pomeranče... !!! Já dodávám (a toaleťák, plenky, maso, zelenina, banány, auta, elektronika, cemnet, dlaždičky, atd... a hlavně svoboda!). Angláni zamachrovali a perfektně popsali mechanismus systému, který zkrátka nemohl fungovat a který také nefungoval! Tfuj, ještě, že už je to pryč... I když... když se podívám na to co komančové, legálně zvolená parlamentní strana (dnes snad podle průzkumů druhá nebo třetí nejsilnější ) jde na mně hrůza. Komunistická mlátička posranec Ondráček vylezl jak zombie z hrobu a znovu nám vysvětluje co se má a nemá, posrankyně Semelová zase tvrdí, že Milada Horáková byla odsouzena právem ,,dyť se přiznala'' ! ... No uvidíme. Národ je evidentně nepoučitelný! A kdo je nepoučitelný, často si musí svoji historii zopakovat... * * * * ()

Tayen 

všechny recenze uživatele

Je poučné a zajímavé vidět, v jaké ideologii žili naši rodiče, aniž si mnohdy uvědomovali, že v ní žijí. Mnozí byli přesvědčení, že se jich politika netýká a že žijí dobrý život. Nechtěli toho totiž moc. A pak tady byli ti, kteří bojovali, kteří zažili dobu, kdy byla jejich činnost omezena a jejich život ořezán na pouhé šedé přežívání. Vidíme i život v téměř diktátorském Rumunsku, kde komunismus získal nový rozměr. Každý díl je zaměřen na jiný stát: Východní Německo, Československo, Rumunsko. A v každém je patrná nesmyslnost režimu. Vždy vidíme jeho nástup, průběh i pád. Domnívám se ale, že k úplnému pochopení toho, co se za Komunismu dělo, těch 3x51 minut nestačí. ()

Reklama

Kri-kri odpad!

všechny recenze uživatele

Viděl jsem pouze první a třetí díl. Druhému, kde se vyskytuje čechoportugalský kurevník a ochránkyně zaběhlých čoklů (jestlipak se taky postarala o z hranu vyhozenou Ďulu) jsem se vyhnul obloukem, jinak bych musel nejprve pozvracet a pak rozflákat monitor. Celé je to jednostranně a neobjektivně vypracovaná propaganda kapitalismu a démonizování všeho socialistického. Největší sranda je, jak všichni, kteří ve Východním Německu údajně trpěli a živořili mají vždycky po ruce hromadu fotek a videodokumentací, čili zas až takoví ubožáci to být nemohli, když už v 60. letech měli foťák a kameru. A nebo že by šlo o podvrh? A co to jako mělo být s tou mužatkou? Copak v kapitalistických zemích se ženy nenechávají přeoperovávat na muže a naopak nebo co tím chtěli filmaři vlastně říci? Armáda popravčích v Bukurešti byli pěkně vychcaní zbabělci, kam vítr, tam plášť. Do poslední chvíle Ceaușescuovým věrně sloužili a až když nebylo zbytí, dali se k revolucionářům, aby alespoň své životy zachránili. Tam nešlo o žádný soud, ale obyčejný kalkul. Vojáci si zkrátka spočítali, že když dají lidu hned a neodkladně mrtvolu hlavy státu a jeho manželky, emoce se uklidní a ani ti nejvyšší členové vlády a armády k žádné odpovědnosti hnáni nebudou. Euforií rozvášněný dav jim to pochopitelně sežral. A vůbec, v čem tam teď mají ten lepší a šťastnější život? Polovina Rumunů živoří ve své vlasti s ještě větší mizérií, než před pádem komunismu, neboť svobody se nenažerou a ta druhá polovina se rozprchla do světa a žebrá na nádražích západoevropských velkoměst. To si tedy vybojovali nádhernou budoucnost... ()

zette 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tematu, ktere me zajima, pridam jednu hvezdicku. Jinak se jedna o prumerny dokument zapadni produkce o zivote po druhe svetove valce v NDR, CSSR a v Rumunsku. Velka skoda, ze se nedostalo i na ostatni zeme vychodniho bloku... Kdo se o tuto dobu alespon trochu zajima, nic moc noveho se asi z dokumentu nedozvi, ale pro nejakou predstavu asi dostacujici. Je fajn, ze se na urcite veci divaji z ruznych pohledu. Nejlepsi dil je samozrejme Rumunsko, ale tady spise "zaslouzi pochvalu" samotny Ceausescu, jak tvurci filmu. ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě, dokument je neúplný, prozápaďacky laděný, tedy tak, aby jej pochopili lidé, kteří nikdy břímě socialismu nezažili. Pozoruhodný je rovněž výběr zemí - tedy NDR, Československou a Rumunsko, chybějí tedy ostatní bašty (Čína, SSSR, Bulharsko, Polsko...). Ovšem především o Rumunsku jsem se dozvěděl mnoho nových informací - tak tedy alespoň tenhle přínos. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama