Aksuat

Režie:

Serik Aprimov

Kamera:

Boris Trochev

Dva bratři. Nezřízený Kanat a pracovitý Aman. A těhotná mladičká Žana. Kanat ji dovezl k bratrovi do stepi – snad ji chtěl i představit, spíš ale kvůli tomu, že mu došel i ten zbytek peněz, co původně měl. Po první rvačce s policistou jej zavřou a Žana porodí. Aman ji vezme k sobě, ale to je trnem v oku jeho nastávající. A ta je dcerou místního mafiána. Aman přichází jak o práci, tak o snoubenku a je nucen volit: život ve městě, kde není zaručeno nic, anebo ztráta zbytku lidství? (garmon)

garmon

Baráky, všude zima, bída, dráty, dobytek, rodové vazby; lepší Kazašky v kožiších, horší Kazaši napůl upití. Obchodují tu s kožkami, tu vydělávají v lokální mafii. K tomu občas sovětský jazz v mrmlané kazaštině a večer při petrolejce v televizi Poslední tango v Paříži. Netřeba upozorňovat na zanechání naděje před branami, tady nikdy žádná naděje nebyla. Díval jsem se na Aksuat kvůli filmu Jehla, který je skvělý. Aprimov je rovněž autorem kazašské nové vlny, kterou umožnila perestrojka. Pro mě to je totální exotika a uvědomění si, že i ve střední Asii existují lidé, kteří milují film coby výpověď o světě. Obrazy jsou překrásné. ()