Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Režisérka Mira Nairová natočila v indicko-americké koprodukci dramatický příběh indického chlapce, jehož rodiče přesídlili z Kalkaty do Ameriky. Jak Nikhil (Kal Penn), jemuž doma přezdívají Gogol podle oblíbeného otcova spisovatele, dorůstá, ztrácí zájem o dědictví předků ze vzdálené země, kterou nezná, a staví se proti dávným tradicím. Chce se jmenovat Nick a být jako ostatní američtí teenageři, co kouří trávu a líbí je jim blonďaté spolužačky z bohatých rodin. Rodiče Gangulisovi (Irfan Khan a Tabu) si se svým rebelujícím potomkem, který se chce zcela odstřihnout od bengálských kořenů a jít studovat na Yale, nevědí rady. Ale když se mladík setká s krásnou Moushumi (Zuleikha Robinsonová), která též pochází z rodiny indických emigrantů, začne chápat, že starý svět jeho rodičů, který chce nechat za sebou, může být propojen s novým světem, jenž leží před ním. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (28)

genetique 

všechny recenze uživatele

Kto dokáže pravdivejšie a hodnovernejšie natočiť film, ktorý zachytáva mladý indický pár po emigrácii do USA a následnú tvrdú kolíziu týchto dvoch diametrálne odlišných kultúr z pohľadu mladých detí týchto rodín? No predsa Indka, ktorá emigrovala a vyrástla v New Yorku. Citlivo natočený film, ktorý dokonale dáva do kontrastu tieto dva svety, dve kultúry, ich životné hodnoty a štýl života. Na jednej strane indický život, ktorý prekypuje radosťou zo života, pulzuje energiou, farbami a láskou, na druhej strane typický americký štýl života, unáhlený, citovo chladný, mravne skazený. Mira Nair všetky tieto problémy natočila s citom a uvážlivosťou tak, aby aj ne-bengálske publikum dokázalo pochopiť pocity a a zmysel bengálskej tradície a kultúry. Krásne zachytený bol každý aspekt zmyslu života. Počiatočný zrod veľkej lásky, počatie nového života, strata najbližšieho, pri ktorých som každú radosť, či pálčivý smútok prežíval s hlavnými postavami. Veľkú priazeň si u mňa vyslúžil záver, ktorý napriek veľkej citovej náväznosti na diváka sa nesnaží o nejaké samoúčelné citové vydieranie. Obhajujúc len štvorhviezdičkové hodnotenie musím ale spomenúť (jemnými spoilermi) aj niekoľké nedostatky. Scenár je na jednej strane veľmi vynaliezavý a pestrý, ale pocitu klišé som sa nevyhol (aféra s francúzskym milencom bola trošku otrepaná) a príliš zjednodušený bol priebeh zásadných momentov - rozchod Gogola s americkou priateľkou a následný vzťah s jeho manželkou. Samozrejme a pochopiteľne, najväčším prekvapením bol Kal Penn ako nesporná herecká dominanta celého filmu. Som rád, že som nezaváhal a vsiakol som toto filmové potešenie a konečne 'niečo iné'. 85%. ()

Ramanam 

všechny recenze uživatele

Příběh jedné rodiny, tak by se dalo velmi rychle shrnout vše, o čem tento snímek je. Ind žijící v USA (Irrfan Khan) si namluví v Indii děvče (Tabu) a spolu odcestují do ráje na zemi, který zde představuje USA. Poté se jim narodí chlapec a děvče. Postupné posouvání v ději nás seznámí s tím, jak se čas a prostředí podepsalo na jejich rodině. Nejviditelněji na jejich potomcích, které můžeme sledovat od plenek po plnou dospělost. S přicházející novou generací, novými vztahy a způsobem života v západním světě se pomalu, ale jistě jako rodina odcizují... Nic zázračného nečekejte, ani nějaká silná poselství do života. I.F. a Tabu jsou bez debat výborní herci, ale zde se nedalo nic navíc prodat. Prostě jen sledujeme osudy jedné rodiny, to je vše. Je mi líto, ale zdejší hodnocení je přehnaně vysoké. Krutě průměrné, lehce v nudě mučivé a bez efektu, kterým jinak indické filmy přetékají - záplavou emocí. Samozřejmě můj názor. Někoho jiného to mohlo velmi fascinovat, mě tedy rozhodně ne. Jasný a čistý průměr tří hvězd. Zde není nad čím spekulovat. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Režisérka Mira Nair těží ve své tvorbě ze schopnosti stát někde mezi indickou kulturou reprezentovanou Bollywoodem a mezi tradiční filmovou tvorbou reprezentovanou Hollywoodem. Dokáže účinně skloubit oba styly a prodávat exotiku kultivovanou západní střídmostí a realitou. Znám už její Bouřlivou svatbu, která se mi ale líbila trochu víc právě pro svůj exotický rámec tradiční indické svatby, ale i Jmenovec je solidní film, který trochu doplácí na snahu zmapovat životy dvou generací. Na to jsou necelé dvě hodiny trochu málo, a tak snímek působí někdy zkratkovitě a postavy tak trochu jako figurky. Navíc tomu schází silnější dějová linie, ty psychologické konflikty jsou rozředěné časem a neochotou režisérky jít do většího emočního střetu. Celkový dojem: 60 %. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

I když se Mira Nair neumí rozhodnout, jestli je její film určen migrujícím Indům, zájemcům o indickou kulturu či filmovému divákovi a její zkratkovitá výpověď se sestává z jednoduchých symbolů jako vlak či kniha, je to ve výsledku příjemný filmový zážitek. A je možná ještě zajímavější, že podobné zážitky přicházejí opakovaně od indických režisérek. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (6)

  • Veškeré newyorské interiéry byly ve skutečnosti v Kalkatě, aby se při natáčení ušetřilo. (venus)
  • Mira Nair chtěla do role Gogola obsadit Abhisheka Bachchana, nakonec si to ale rozmyslela, hledala totiž někoho, kdo by vypadal, že vyrostl v USA. (venus)

Reklama

Reklama