Novinář a spisovatel Josef Klíma napsal celou řadu filmových scénářů. Nejznámější z nich je asi Rekviem pro panenku, režijní debut Filipa Renče. To bylo na konci 80. let minulého století. Pak nastal kapitalismus v Čechách. Ze spisovatele a novináře Josefa Klímy se stal televizní reportér. Tak jako dávné Rekviem pro panenku, tak i nejnovější příběh Josefa Klímy, Rána z milosti, vychází z jeho reportérské zkušenosti. Materiál na krimi příběh mu však neposkytlo zločinecké podsvětí, ale zkorumpované prostředí policie... Tu noc, kdy se to stalo, slavil Aleš Berka (Milan Kňažko) padesátiny. Úspěšný zralý muž na vrcholu sil. Gratulace, dary, šťastná milenka, zdravý syn. To, že jeden z hostů měl při návratu z oslavy na křižovatce nehodu, mohla být jen taková malá vada na kráse. Boss místního podsvětí, Radek Máša (Vladimír Dlouhý), Alešovi hned telefonoval a poprosil ho, aby jeho nehodu, jako vždy, přikryl. Ředitel okresní policie, Aleš Berka, to jako vždy slíbil. Jenomže ráno se dozvěděl, že Marta, dívka, která vůz řídila (Kristina Nováková), leží v agónii v nemocnici a že je to láska jeho syna Ríši (Braňo Holiček). Ten bezmezně věří, že jeho otec, okresní policejní ředitel, udělá všechno proto, aby byl viník dopravní nehody, který z místa činu ujel, vypátrán a potrestán. Netuší jak spletité jsou vztahy mezi státní mocí a místním zločineckým podsvětím... Uvidíte brilantní herecké výkony Milana Kňažka, Marty Vančurové, Branislava Holíčka, Marka Vašuta, Alice Bendové a dalších. Scénář Josefa Klímy se vymyká z řady televizních scénářů jak silnými postavami, opravdu dramatickou zápletkou, tak smyslem pro žánr. Strhne vás režie Jiřího Svobody, který je proslulý svým citem pro drama, pro detail, pro žánr. Kdysi k nám takové filmy přicházely ze Západu, dnes je už můžeme točit sami. Je to dobře nebo špatně? Když nic jiného, je film České televize, Rána z milosti, jednoznačným důkazem, že Česká republika je součástí Evropy. (Česká televize)

cpt.Lynch

Mohlo to být lepší, nebylo to špatné... Neslané nemastné, ale na TV produkci nadprůměr. U fimu mě rušily dost špatné herecké výkony, především pan Dlouhý předvedl obligátní hrůznost v naprostém přehráváním... Postava syna byla také krajně otřesná. ()

Autogram

Takto si predstavujem drámu o divokých ponovembrových rokoch. Kňažko zle zahrať nemôže, policajt alebo darebák, prípadne dva v jednom, to sú jeho časté postavy. Zamyslenie z každej strany nad morálnym úpadkom polície od najvyšších miest je veľmi aktuálne aj dnes. Len to už nie sú drobnosti na výpalnom, ale hrá sa oveľa vyššia liga. –––– Nedal přednost, naboural a ujel. –––– Z toho vlaku už se nedá vyskočit a nezlámat si nohy. ()

herr_carter

Výborně temné a díky Klímovi parádně vystihující atmosféru počátku 90.let. Korupcí prolezlá policie, kšeftující s podsvětím a zdařilé herecké výkony. Náhodně viděno na čt 1 pozdě v noci, vůbec jsem o tom filmu neviděl, pecka.....................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Kovaja

Hodně podařenej Tv film se skvělým obsazením.Jen je škoda kratší stopáže.Nicméně Knažko zahrál vedoucího policajta skutečne výborně.No a role gangstera byla doslova šitá na míru V.Dlouhému který tyhle záporáky dost dobře umí. ()

Adramelech

Nejlepší je tato pasáž z anotace: „Kdysi k nám takové filmy přicházely ze Západu, dnes je už můžeme točit sami. Je to dobře nebo špatně? Když nic jiného, je film České televize, Rána z milosti, jednoznačným důkazem, že Česká republika je součástí Evropy.“ Proto se ten politický převrat přece dělal, ne? K tomu, abychom byli plně součástí Evropy, nám však pořád ještě chybí islámský terorismus. Přitom by se s námi šéfové z Bruselu o muslimské migranty tak rádi podělili. ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2006 (2x) v kategorii "Původní domací televizní dramatická tvorba – scénář (Josef Klíma) a herec (Vladimír Dlouhý)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

crozet

Jednotlivé prvky díla od scénáře přes režii po deklamátory úkolů ze scénáře zcela nepropojené, svázané umělohmotným lýkem. Výsledek pak těká mezi různými dialogickými grimasami s nechtěně parodickým výrazem. Klasický příklad neautentické tvůrčí práce v České televizi, jejíž součástí i obětí se může stát i velmi solidní režisér či brilantní herec - je to jedno, semele to všechny. Bohužel tento typ televizního inženýrství je součástí stinné stránky celé instituce, kde se snoubí a dodnes reprodukuje jakási póza profesní oddělenosti od zbytku světa a patřičný afekt, zatuchlost kontrolních mechanismů rozsáhlé organizace, dosud nevyklácená socialistická etnografie a mizející osobní odpovědnost a ...obyčejné lajdání. Hlavně že v titulcích figuruje přenosový vůz PV14. ()

#47

Tak dobré jako Sametoví vrazi to sice není, ale pořád je u mně Jiří Svoboda v rámci žánru nejlepším českým režisérem. Jinak Ránu z milosti považuji za výbornou reflexi dnešní korupční doby a doufám že podobných filmů se bude v blízké budoucnosti točit víc. ()

tranquill

Psychologický thriller made in Czech? Ano, jde to i u nás! Vynikající herecké výkony Milana Kňažka a Vladimíra Dlouhého. ()

E lan

Povedený televizní film ve stylu Sametových vrahů - drsný a podmanivý. Vladimír Dlouhý je stejně jako Milan Kňažko vynikající, ostatní se ale ve svých rolích jakoby ztrácejí. Scénář nevybočuje z průměru, ale celkově příjemná podívaná na nedělní večer. ()

markotter

Na TV, ještě českou hodně dobré. Škoda hodně neumělých hereckých výkonů vedlejších postav v čele s Alicí Bendovou, která sice nebyla nejhorší, ale protože byla na plátně nejdýl ze všech vedlejšáků, tak to bilo do očí. Mám pocit, že pokud potřebuje režisér nějakou herečku, která umí pouze předstírat vzrušení při sexu a nic jiného ho nezajímá, Alice Bendová je jasná volba. Jinak Kňažko i Vladimír Dlouhý výborní, nebýt jich, tak by příběh tak dobře neodsýpal. Dlouhému jsem to nakonec přál, bohužel ve skutečnosti je to spíše naopak. ()

DENIROSIS

** až ***.Průměrná TV krimoška,u které jsem se docela zasmál-viz.všichni zlý:mimo synka, pana ex -starosty a maminky.A až příliš schématické postavy-milenka,syn,nemorální podnikatel(mafián),úplatní policisté a jiné. ()

papilon395

Díky Josefu Klímovi si můžeme připomínat éru raného devadesátkového kapitalismu v jeho syrové podobě. Poměrně didaktický příběh je dobře obsazený a dobře natočený. Vynikající výkon Vladimíra Dlouhého. ()

Cortesz

Slušné české televizní krimi drama, které má slušnej scénář a především výborné herecké obsazení v čele s Kňažkem a Dlouhým, který se v roli mafiána vyžívá. ()

Pitryx

Zase spousty zbytečné omáčky kolem hlavního jídla. Spád tím pádem skoro žádný, dějově to bylo také poslabší. A za ten totálně zblbý závěr si tvůrci nezaslouží lepší hodnocení. 201309296900/7010 ()