Reklama

Reklama

Blankytné hory aneb Nepravděpodobný příběh

(festivalový název)
  • Sovětský svaz Golubyje gory, ili nepravdopodobnaja istorija (více)

Obsahy(1)

Satirický příběh o mladém autorovi Sosovi, který napsal povídku Blankytné hory aneb Tchien-šan. Potom ji odnesl do jednoho gruzínského nakladatelství, kde si ji všichni chtěli přečíst, až nakonec… Snímek, který se velmi přesně strefil do období počínající přestavby, má šanci zaujmout i dnes. (Letní filmová škola)

Recenze (12)

Bluntman 

všechny recenze uživatele

(SSSR) Knihu Reza Čeišviliho BLANKYTNÉ HORY ANEB NEPRAVDĚPODOBNÝ PŘÍBĚH adaptoval tvůrce "komedií s přesahem" Eldar Šengelaja do podoby nadčasové podívané, která výstižně ukazuje fungování byrokratického aparátu, kdy jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Univerzálnost je podpořena jednak plejádou pestrých postaviček ve vedlejších úlohách, u nichž nesehrává roli, jakým jazykem mluví, a dominance interiérových záběrů, kdy by se nakladatelství mohlo nacházet kdekoliv jinde na světě. Ve vševědoucím vyprávění jsou navíc tak důmyslně dávkovány informace, že i my jako diváci se ztratíme v tom, jak se věc má s povídkou, kterou mladý autor Sosa přinel do nakladatelství k vydání, a tak nám nezbyde nic jiného, než se skvěle vygradovanému snímku poddat a bavit se. To je nám umožněno i přes stísňující a ubíjející pocit, který je navozen zasazením do vnitřku nakladatelství, ve kterém se vše rozpadá, a převážně diegetickou zvukovou stopou, v níž se slévají do jednoho veškeré okolní ruchy. Vzhledem k datování filmu (rok 1984 a začátek přestavby) se zároveň jedná i o cenný materiál - dokument doby, který si v podobě satiry utahuje z toho, jak bezproblémově probíhala předem připravená přestavba. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Dokonalá komediálno-satirická ilustrácia tézy, že každá inštitúcia žije najmä sama pre seba a zbytočnosť svojho pôsobenia si odôvodňuje množstvom chaotických činností, navzájom si odporujúcich úkonov neslúžiacich nikomu, okrem inštitúcie samotnej. Vyčerpávajúce pobiehanie medzi kanceláriami je odôvodnením úradov pre neustálu potrebu navyšovania zamestnancov. Riešenie záležitostí vlastnej ustanovizne unaví tak, že málokedy sa nájde čas na vybavenie kľúčových záležitostí alebo tých, čo prichádzajúcich zvonka. A ak sa čas nájde, je to len protislužba za dobré kontakty alebo protislužby. Nezáleží ani na umiestnení. Situácia sa opakuje, kdekoľvek sa akákoľvek inštitúcia nachádza. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nádejný autor prináša poviedku na posúdenie do vydavateľstva a naráža na typickú byrokraciu. Dôležité je vždy všetko ostatné, kde je aký podpis, kurzy, semináre, porady a my sledujeme všetku tú banalitu a keď sa už schyľuje k čítaniu poviedky, tak si nevypočujeme ani slovo. Kolobeh dokumentov tu má svojskú podobu a vďaka tomu všetkému si tá organizácia iný koniec ani nezaslúžila. Celý príbeh Ťan-Šan je veľmi pravdepodobný a autor ľahšie odkloní tunel metra, ako by porazil byrokraciu. –––– Predsa nechal dva názvy. ()

Ony 

všechny recenze uživatele

Podle názvu (nebyl čas číst anotaci:-) ) jsem čekala nějakou milostnou poezii z nezkrotné přírody. Předfilm-hodinový dokument ještě zacloumal mou beztak napytel náladou,... Ale tenhle film byl zázrak. Připomínalo mi to Resnaisovu Prozřetelnost, Buñuela, českou novou vlnu, prostě úplně všechno a ještě něco navíc... Nádherná je hudba, atmosféra, nádherné je absurdno kombinované s přesvědčivou autentičností, chci to vidět zas a zas. ()

Lookass 

všechny recenze uživatele

Na prvý pohľad nevýrazný film, ktorý si vás získa až po určitom čase svojim ironickým nadhľadom a postupne sa odkrývajucou karikatúrou sovietskeho režimu. Film má vlastne iba interiérové scény ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť stereotyp vtedajšieho denného režimu plného byrokratických rozhodnutí. Tie sa často ani neriešia a ich prenášanie do ďalšieho obdobia je iba pokusom o ich (aj tak neúspešné) oddialenie. Shengelaya spomínané nedostatky kritizuje ako nestranný pozorovateľ, robí to s nadhľadom a inteligentne. (Nič iné mu asi v tom období ani nezostávalo) Aj keď film na LFŠ v Hradišti neprilákal veľa divákov, pre mňa osobne to bolo jedno z najpríjemnejších prekvapení celej filmovky... ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama