Iné svety

(festivalový název)
  • Slovensko Iné svety (více)

Región Šariš na východnom Slovensku leží na hranici medzi západnou a východnou Európou, medzi racionálnym individualizmom západu a expresívnou emocionalitou východu. Teritórium pod Východnými Karpatami sa historicky vyvinul do rôznorodého národnostného a náboženského mixu, ktorý z neho vytvoril jeden z "malých Babylonov" tohto sveta. Európa sa transformuje a aj život ľudí na Šariši sa mení. Dokumentárny film sleduje takzvané globalizačné procesy a ich efekt na individuálne príbehy a životy obyvateľov Šariša. Film zobrazuje šesť rozličných postáv, ktoré reprezentujú svoje komunity, sú to Šarišania, Rusíni, Rómovia, Židia ale aj mladí ľudia s odlišnými identitami. Film skúma rôzne podoby konca jedinečnosti spoločenstiev v ich tradičnej rozmanitosti, no zároveň hľadá krásu autentického, zaujímavého a originálneho jednotlivca. Hovorí sa im "šaleni vychodňari". Film Iné svety skúma šiestich hrdinov na jednom z koncov sveta, na konci globálneho sveta. Sú produktom "made in Šariš". (oficiální text distributora)

Mariin

Zajímavý dokument z regionu Šariš, v němž vystupují Rusíni, Róm, Židovka. Na židovské gynekoložce Katarině Hrehorčákové je celkem sympatické, že se ke svému původu hlásí a hlavně: nečiší z ní zatrpklost a nenávist. Rovněž třiaosmdesátiletý Ján Lazorík i mladá rodina působily sympaticky. Naopak nelíbil se mi karikaturista Fedor Vico a jeho výroky. Jako Čech (respektive Moravan) jistě málo rozumím etnografickým nuancím východního Slovenska, ale povšiml jsem si charakteristického nářečí, které jsem znal od některých kamarádů z vojny, ještě za ČSSR...Jinak celkově dle mého názoru tento dokument není tak povedený jako pozdější Škopovo Osadné... ()

curunir

,,...TIE STODOLY KDE SÚ TERAZ?" ,,TA V RICI. TA UŽ ICH NIET." __ Vidieť, že Marko Škop má oko a vie napr. cez mnoho vtipných okamihov (,,TA ŠEM FOTOGRAFOVAL JAK ŠE DAKEDY ŽILO." ,,TA ČEKAJTE. TA MUŠIM IŠT PO OKULIARE.") dať svojmu filmu špecifické cítenie a tým ho priblížiť divákovi. Vyvstáva však otázka: A čo s tým? Dokument vlastne nič nerieši, len ukazuje a to často krát až priveľmi reportážne (zábery z obrazovky Markízy a pod.) a v až ukvapenom konci sa náznak čohosi hlbšieho hľadá tiež veľmi ťažko. Žeby zaspali dobu? Mohlo sa to udiať aj napr. na Kysuciach či Zamagurí. 3.5* (318. hodnotenie, 23. komentár k filmu) ()

genetique

Veľmi zaujímavý dokument, ktorý na palete stretu rôznych národností poukazuje na diametrálne odlišný každodenný život, či kultúrne a sociálne zvyky a tradície. Zameranie dokumentu je hlavne na sociálne pomery v Šarišskom regióne a zmenu životného štýlu a životných priorít, čo spôsobil návyk na západný štýl života. Pekne a trpko-pravdivo rozoberaná je aj zmena a vymieranie tradičných zvykov a kultúrnych hodnôt, ktoré sú dnes už viacmenej len raritou. Zástupca každej z kultúrnej, spoločenskej, či národnostnej vrstvy svojím výkladom veľmi dobre prispel k pohľadu na dané témy, Jednotlivé príspevky boli naozaj rázovité, režisérovi nechýbal nadhľad, neraz som sa zasmial, neraz zamyslel a to sa mi páčilo. I keď som si predstavoval nejakých pätnásť minút ako vzájomnú konfrontáciu, ktorá by samotný záver posunula do uzatvorenejšieho konca, spokojnosť. 80%. ()

JANARYBA

Kdyby energie vynaložená na honění zástupců různých skupin na kopec, aby tam pak povídali o ničem, byla vynaložená radši na zobrazení jejich reálného života, mohl to být výborný dokument. Škoda, že nenatočili víc z cikánského prostředí (cikánův klip naprosto úchvatný) - jinak pro mě moc protikladné, nuda, slova pro slova a pár vyloženě výborných scén. Dlouhých 78 minut. ()

Jordan

mne osobne, človeku zviazanému so Šarišom, ktorý mi je druhým domovom, sa bude hodnotiť film ťažko - lenže to nie je len film o Šariši, to je nesmierne ľudská výpoveď o dobe tu (Šariš) a teraz (začiatok 21. storočia) o prevrácaní hodnôt a človeku na hranici - hranici sveta moderného a starého; rozhodne najleší slovenský dokument minulých niekoľko rokov ()

• Snímek získal v roce 2006 "Cenu diváků" na festivalu v Karlových Varech. (Terva)