Film o umělci se sám může stát uměleckým dílem. Nabízí jedinečnou cestu do „krajin vnitřních a vnějších“ se skotským výtvarníkem a legendou land artu. Goldsworthy používá materiál, který nachází v krajině, a vytváří z něj díla pro konkrétní prostor (site-specific). Poslední slovo při tvorbě ponechává zvoleným prvkům, místu a klimatu: konstelace dřeva, listů či ledu ožívají pohybem, podléhají erozi a času. Německý filmař Riedelsheimer putoval s Goldsworthym jeden rok. Snímá ho intimně, nechává ho zlehka komentovat jeho snahu pomoci „vidět to, co nikdy dřív, i když to tam po celou dobu bylo, ale byli jsme vůči tomu slepí.“ (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

mota

Samoucelne hrady z pisku, ktere maji byt jakousi "umeleckou" analogii krajiny? A ja zatim cekal dokument o rekach, to mam za to ze si nectu obsah:) ()

janeke

mala som predstavu, že konceptuálne umenie sa robí pri stole s veľkým popolníkom, z pretlaku pseudoideí. potešilo ma, že Andy to myslí naozaj úprimne. film má príjemnú zenovú atmosféru a viesť polemiky o tom, či má alebo nemá landart po päťdesiatich rokoch existencie v oblasti umenia miesto... už asi nemá zmysel. Andyho baví príroda a pre túto tému si snáď nemohol zvoliť lepšie médium. finálne pohľady na dielo sú poväčšine dokonca esteticky atraktívne... predsa len sa mi zdalo trošičku zábavné, keď Andy kľačal pri mori, "hral sa" s kameňmi a hovoril o "serious work". ak tam totiž nie je nikto, kto by dielo "skonzumoval", celá táto inštalácia fakt nadobúda charakter bezstarostnej, samoúčelnej hry. napokon, ak má Andy ešte stále svojho kurátora, ktorý dokáže presvedčiť odbornú verejnosť, že je rovanko fajn sa dívať na fotky týchto "krajinných zásahov", je Goldsworthy (výnimočne) v suchu. ()

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: český název Řeky a přílivy (podtitul Andy Goldsworthy: Práce s časem); originální název Rivers And Tides (podtitul Andy Goldsworthy: Working With Time); rok výroby 2000. ()

Perfo

Vizuálně i obsahově krásný dokument o jednom z nejslavnějíších Land-artových umělců součastnosti. ()

agassi68

Zo začiatku som si myslel - ďaľší uletený blázon. Postupne ma však svojim umením a snahou porozumieť behu života prostredníctvom vody a kameňa dostal. V spojení s hudbou a fascinujúcimi vlnkami, ktoré tvoril z ľadu, lístia, kameňa či na konci z železitej farby a snehu sa dostavil magický pokoj, ktorý pôsobil na mňa ako terapia. Veľmi interesantné, odporúčam sledovať v pokojnom a tichom prostredí. ()

Erenas

Meditace nad přírodou a její křehkostí... po z kouknutí máte chuť si jít koupit knížku o Andym nebo ho minimálně proGooglit :-) ()

domirovec

Neuvěřitelně vnitřně relaxační zážitek o land artu a kráse, které toto umění dělá tak strašně zajímavé. Od začátku do konce snímek exceluje v ukazování krásy vnitřního vnímání prostoru kolem sebe a ukazování pomalého, přičemž někdy i nepříjemného tvoření (špatné či studené počasí). Zajímavý, smutný, ale hlavně i okouzlující je však ten fakt, že veškerá ta těžká a vysilující práce nakonec končí destrukcí nebo pozbytím svého výtvoru, ale nikdy není finálním koncem celého díla. 5/5 ()

Dimo

Nádherný dokument o ještě více nádherných uměleckých dílech svázaných s přírodou. Žasnul jsem, jak krásně se dá tvořit jen v přírodě a jen s přírodními materiály. Úžasné je navíc ještě to, jaké obrovské množství klidu pro tvorbu musí Andy mít. Film plyne pomalu a rozvážně a to na dojmu jen přidává. Společně s překrásnou kamerou, hudbou a prostředím vzniká dílo, kterému se klaním až k zemi a zvolávám "Nádhera, mistře!" ()

Carthorias

Dokument sám o sobě asi není nejhorší, ale to že jsem se na něho díval na gymplu během výtvarky, kterou jsem nesnášel - měli jsme takovýho libovýho pseudoumělce jako učitele, mi to hodnocení sráží ()

stromekk

Thomas Riedelsheimer má nos na výjimečné lidi a jejich umění umí poutavě zachytit a zprostředkovat. Ať už se jedná o hluchou perkusionistku Ewelyn Glennie v o 3 roky mladším dokumentu TOUCH THE SOUND nebo o Andy Goldsworthyho, který mě prostě a jednoduše uhranul. Tenhle film se dotýká mojí duše. ()

kedluben

jestli někdy opravdu pochybuji o umění a nevím, kde ho mám vidět a kde ne, tak tenhle umělec (podle mého soudu) umění opravdu tvoří. film sám o sobě nijak přeúžasně zpracován nebyl, práce goldsworthyho z něj ale udělaly naprosto úžasný zážitek. tempo je opravdu jen a jen pro lidi, které to zajíma a líbí se jim to. jinak se unudíte k uzoufání nudné smrti. ()

kolly13

Umění, které nedává smysl a trvá jen pár hodin, je stále umění. Vnitřní pnutí umělce je tak silné, že toto pravidlo naplňuje do puntíku. To vše divák chápe, ale pokud se neztotožní s právě probíhajícím filmem, jakou hodnotu má tento snímek? Pokud jde jen o to předat dál myšlenku, budiž. Poklidné tempo a smrtelnost výtvorů znázorněno na jedna. Ale to je na film málo a nesouhlasím tedy s kolegy s poměrně vysokým hodnocením. ()

jiziczek

Kdo neviděl, neuvěří. Realisticky zachycená práce nevšedního pána s citem pro krásu přírody. PS:já bych na to neměl trpělivost, kdyby mi ty šutry pořád padaly...:) ()

Skot drží grešli i filmu

Skot drží grešli i filmu

02.07.2006

Nedávno se kvůli zamítnutí novely zákona o české kinematografii většina našich filmařů namíchla a stáhla své snímky ze všech soutěží reprezentujících naši republiku se slovy, že když jim na to nedají… (více)