Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele ostravak30 k tomuto seriálu (185)

Vánoce (1977) (S06E30)

Jo, jo...tak o podobných vztazích něco vím a léta jsem to zažíval s mou ex. Jakákoli snaha domluvit se marná. Nevím, zda i její současný manžel měl na ni takový vliv, aby se uklidnila, nebo je to jen proto, že malá snášela naše hádky hůř, ale už máme klid a jsme schopni se domluvit. Hlavní hrdina měl velké štěstí, protože nové partnerky mají velmi radikální a naprosto opačný přístup. Navíc mě překvapil i muž, protože ačkoli syn neměl u něj na Vánoce být, on s ním jaksi najednou přestal počítat a dokonce pro něj neměl dárek. Že by se najednou láska k vlastní krvi, k synovi vytratila? Ještě, že měl tak rozumnou ženu. ()

Marie (1977) (S06E34)

Příběh sice může působit jako poučení pro ostatní, ale jinak je výsměchem lidské hlouposti, i když tvůrci to tak nevidí. Nechápu jak Marii, že byla tak blbá (jinak se to fakt nedá nazvat) a nechala si do všeho kecat od kamarádky, tak i jejího manžela, že si pomluvu neověřil nebo ji alespoň nekonfrontoval s manželkou. Vypadá to sice, že o tom spolu mluvili, ale nevím, zda měl vůbec nějaké náznaky si něco takového myslet. Nicméně když se totéž děje i ve druhém případě, tak už je to opravdu do nebe volající. Hloupí lidé holt ať jsou nešťastní. Ještě, že druhý manžel sebral rozum do hrsti, jinak by se takto mohla rozvádět i desetkrát. ()

Spáč (1977) (S06E40)

Podobné příběhy píše sám život. A kdyby se mi před pár lety nestalo něco na podobné bázi, asi bych nikdy neuvěřil, že se něco takového může stát, i když jsme každý měli jiné pohnutky. A i když jsem to hned vykládal kolegyním v kanceláři, mysleli si, že si dělám legraci a nevěřili mi. Takže ano, stát se může ledacos. Rozčepýřený Josef Somr byl výborný. Škoda jen, že se sousedi hádají tak, že jim není rozumět a místy je to až nepříjemné. Stejně jako rozmazaná kamera, která zabírá Josefa, lezoucího po střechách jako Spiderman, hlavně proto, že se točí z protější střechy. ()

Lalůček (1977) (S06E41)

Tohle je jedna z povídek, u které je nad slunce jasné, že se musela skutečně odehrát, protože to snad ani nejde vymyslet. Trojice herců, která se sešla už u Taková normální rodinka (Dana Medřická, Marie Rosůlková a Zdeněk Řehoř) je docela vtipná. A každá herecká osobnost má svou chvilku. Otec, když mu dcera přednese svůj návrh a když šaškuje s věšáčkem a kladívkem. Matka, když měla zaběhnout pro otce a vyřídit mu vzkat. A babča, když se konala celá akce zatlučení hřebíčku. Všichni tři to skvěle zahráli. A nakonec jedna zajímavost. V čase dvanáct čtyřicet tři je jasně vidět, kterak Lenka Kořínková do ucha nic zatlučeno nemá, neboť se stolička od její hlavy dost vzdálí. ()

Nevěsta (1977) (S06E42)

Bohužel u tohoto bakalářského příběhu postrádám humor. Což je dost podstatná věc. Některé postavy navíc říkají docela nelogické věci vzhledem k situacím, které se již odehrály. Za samotné příběhy tvůrci vlastně nemůžou. Psal je sám život a ne scénáristé. Ale tenhle se mi zkrátka nějak nezalíbil. ()

Mzda strachu (1978) (S07E04)

Já sám jsem zažil na vlastní kůži, kdy mi v zaměstnání říkal šéf, abych neprozrazoval výši odměn a nejlépe, že jsem vůbec nějaké dostal, takže vím o čem je řeč. Zvláště matky samoživitelky jsou na tuto informaci výrazně citlivé a já měl v kanceláři hned dvě. Jistě, za dvacet korun se dalo tenkrát pořídit víc než dnes, ale i tak mi přijde ta reakce neuvěřitelná. Jenže kdo má závist v krvi, tomu už zůstane. A Bohdalce zůstala. O 15 let si Závist dokonce zahrála... ()

Podnájem (1978) (S07E05)

Snad bych ani nevěřil, že je něco takového možné. Závidět peníze? Nebo snad chatu, dům, auto...? To ano, ale obyčejné lidské štěstí, svatbu, dítě... Tím spíš, když paní Bezdíčková původně sama štěstí nabízela po hrstech. Škoda, že povídka nebyla dohraná podle skutečnosti, klidně se mohlo pár minut i přidat. Ovšem paní Slunéčková byl krásně nechutná. ()

Telegram (1978) (S07E10)

Karel Bláha byl výborný už v povídce Kbelík, kde měl v podstatě podobnou úlohu. Hlavně díky jeho umění je povídka dost dobrá. Omyly se zkrátka stanou, jeden ho vezme s humorem, druhý ne. A je to další důkaz, že staré osvědčené heslo platí: Zapírat, zapírat, zapírat! Té skupině, která si stěžuje na to, že distributor vykecal pointu bych doporučil první sledovat povídku a pak číst. ()

Jožin (1978) (S07E12)

Toto je bohužel příkladem toho, že ani výborní herci nezachrání strašný námět. Pokud je toto opravdu pravdivé, tak by mě jen zajímalo pokračování. Jak dlouho spolu vydrželi, kolik dětí měli nebo zda žena dokázala u Jožina změnit zájmy z hospody na domácí pohodu. Lidé, kteří se vezmou poté, co se poznají v hospodě nemohou být zcela normální. Ona si vzala chlapa, který ji opilý žádal o ruku, ačkoli ho viděla pár hodin. On si v opilosti chtěl vzít ženu o které nic nevěděl, vůbec ji neznal. A svatba v noci je totální bizár. Ovšem co nám připadá dnes bizarní bylo za socialismu běžné, tak možná na tom něco pravdy bude. ()

Pytel (1978) (S07E17)

Dobrý trest pro manžela. Jen si říkám, zda to nemělo pro ženu nebo jejího manžela mnohem větší následky. Sice vcelku jasná povídka už po polovině, ale přesto docela úsměvná. A tleskám za odvahu. ()

Platina (1978) (S07E18)

Sama o sobě ta povídka je vlastně o hlouposti jedné dámy, která si myslí, že je chytřejší než lidé, jež v oboru pracují leta. Holt, komu není rady... A proto po zásluze dostane po prstech, tedy vlasech. Nicméně nejvtipnější je samotný výsledek jejího snažení, respektive maskérů, a pak přístup manžela Vlastimila Haška. Já se pobavil. Nelogické chování Vladěny je vidět už když přijde za sestrou a ta jí nabídne paruku. Předtím ale Vladěna prohlásí: „Copak takhle můžu domů?“ A proč by nemohla? Když přišla, měla přeci na hlavě též šátek. Budiž tato povídka poučením pro všechny marnivé ženy, kterým se zdá, že jsou chytřejší než... ()

Zip (1978) (S07E19)

Trapasy se stávají a dobře se na ně vzpomíná, ale kdo zažije něco podobného tak ví, že je to horor. Jiřina neměla moc možností, když ji praskl zip. Špagety mohla odkoukat od nápadníka, ale prasklé šaty jsou jiná kategorie. Otázkou je, proč se prostě muže nepožádala o pomoc. A on ji pak také nabízel. Nicméně hlavně mimická část Jany Hlaváčové je vskutku geniální. ()

Slepice na smetaně (1978) (S07E30)

Snad jen Josef Větrovec stál za to a to jen proto, že uměl zařvat. Ale celá zápletka snad nemá ani hlavu ani patu. Strýc rozdává slepice a Milada si všechno vymyslela. ()

Lázně (1978) (S07E31)

I přes dva skvělé herce musím jít s hodnocením níže. Jde hlavně o fakt, že zde neúřadovali scenáristi, ale příběh je skutečný. Tím spíše nepochopím, že závěrečné vysvětlení, kterým se manželka prezentovala na nádraží, nepředložila podstatně dřív. Nechala tak manžela si myslet, že ho podvedla a vlastně se do té doby vůbec nijak nebránila myšlence, že něco bylo, ale už to skončilo. V kontextu toho pak závěr tedy dává celé povídce punc nelogičnosti. A k tomu ty příšerné studiové kulisy světa za oknem. ()

Přání (1978) (S07E32)

Naprosto přízemní povídka na které jsem neshledal nic zajímavého kromě faktu, že syn má víc rozumu než otec. A pak nepříběhovou věc. Když Petr Kostka schází ze schodů v patře padá za ním část dekorace, konkrétně květiny. ()

Zuby (1978) (S07E33)

Už to tady jeden můj kolega použil, ale já si nemůžu pomoct: "A nemáš je v puse?" "A čím asi šišlám? Uchem, ne?" Vsadil bych se, že tohle si tam pan Menšík přidal. Za mě jedna z nejlepších bakalářských povídek a bez ostychu přiznávám, že hlavní podíl na tom má pan herec, V. Menšík. Bez něj by jistě povídka byla poloviční. Jeho neuvěřitelně zábavný herecký koncert, činí z této kraťounké povídky, nesmírně silně zábavnou podívanou. Na tuhle povídku bych se mohl dívat znovu a znovu. Díky pane Menšíku! ()

Stopařka (1979) (S08E01)

Povídka, která je jednou ze stovky příběhů těch, kteří stopují a těch, kteří stopaře berou. Nejsem řidič a nikdy jsem nestopoval, ale na tohle mám jedinou odpověď: dobře vám tak. Stopovat, a nejen v dnešní době, je hazardování se životem. A totéž platí pro stopaře. Tady bohužel stál za zmínku jen Karel Vochoč. Mladá dívka nepředvedla moc dobrý herecký výkon. Asi proto si už taky příliš nezahrála. Taky nechápu, proč je tak špatný obraz, když je komedie natočená v roce sedmdesát osm. Jsou i starší díla, ale nepůsobí tak hrozným dojmem. ()

Spodky (1979) (S08E05)

Ježiši, to je blbý. To je tak blbý, až je to snad opravdu směšný. Chlap si schovává prachy do spodků před starou a jeden zloděj strčí prachy do kabátu druhému aniž by o tom věděl. To se snad ani nedá vymyslet, takže se to fakt muselo stát. Někdy lituju herců, protože někdy zkrátka museli v takových věcech hrát. Ale pan Effa předvedl jeden ze svých hodně dobrých výkonů. ()

Zavazadlo (1979) (S08E06)

Zaplať bůh, že takoví lidé tenkrát byli. Dneska by nad tím otrávený důchodce mávl rukou a poslal by manžele do prd.le. Na druhé straně neměli tehdejší důchodci tolik zábavy a tak se z nudy mohli vydávat i do neuvěřitelného pátrání. O dost neuvěřitelnější je, že za policii tuto práci musel vykonat obyčejný člověk. ()

Nápadník (1979) (S08E07)

Kdyby v podstatě Rudolf řekl své přítelkyni hned o co go..., tak by nebyl problém a celá povídka by ani nevznikla. Stejně tak, kdyby Helena svým rodičům řekla pravdu. Místo toho všichni hrají komedii a pointa zůstala taková...nijaká. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc