Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele rakovnik k tomuto seriálu (138)

Zázračný lékař (1983) (S12E37)

Díky krátké "bakalářské" stopáži tento příběh celkem rychle ubíhá, i když humor by člověk pohledal. Příběh ovšem také rychle skončí, aniž bychom se mohli potěšit nějakou vtipnou překvapivou pointou. Jiří Sovák je však jako obvykle roztomilý. ()

Obraz (1983) (S12E38)

Velice málo uvěřitelná povídka, s nesympatickým obsazením, postrádající vtip. Kromě toho, že na obrazu nakonec místo jelena skončila kráva, mohli jsme si prohlédnout bavlněné dámské prádlo z roku 1983. Celou zápletku prozradila Česká televize (pravda, děj se rozjížděl celkem zdárně) a pointa, na kterou zbylo několik minut, které nám ČT nevykecala, byla opravdu bídná. ()

Čepice (1983) (S12E39)

Milá vzpomínka na Vánoce doby nedávno minulé, již jsem zažil. Trochu jsem se lekl předčasné pointy, napadl mě alternativní závěr, ale pravý konec mě potěšil. ()

Zkouška (1983) (S12E40)

Průměrná komedie "ze života", které tedy příliš nevěřím termín zkoušky. Děj byl sice předvídatelný, ale nakonec se konalo i milé překvapení. Spoiler: jen mě zarazilo, že porodníci přáli dědečkovi... ()

Poklad (1983) (S12E41)

Děti a Vánoce hrají na city, i když to je v podstatě jediným kladem povídky. Přišlo mi, že pointa byla trochu smyšlená. ()

Výhra (1984) (S13E01)

Založit humor na situaci, že nikdo z rodiny neví, co žere králík, nefunguje celou dobu trvání povídky. Pan inženýr je prý městský člověk, ale každé malé dítě přece ví, čím se chlupáč živí. Přesto je děj celkem milý, byť nebohý králík jde nakonec na popravu. ()

Křeček (1984) (S13E02)

Patnáct minut pachtění k tomu, že si žena pochová křečíka - od té doby je měla ráda navždy, stala se chovatelkou. ()

Věštkyně (1984) (S13E07)

Ve filmu se objeví dost velké nesmysly, např. že dědkové ze sousední vsi "vědmu" neznají, že nikdo před nimi neslyšel hlasy z kamen, i když to hned vykecá místní dědek, že je Pepa takový kabrňák...ale na Lipského s Bláhou se tak nějak prima koukalo. Lehký podprůměr. ()

Lyže (1984) (S13E17)

"Jako parta jste zklamali na celé čáře." Konec. Kromě pubertálních obličejů některých dnes známých herců nic zajímavého. Snad jen jako připomenutí, jak byly diskotéky s hity Kotvalda a Hložka nudné. ()

Kufr (1984) (S13E22)

V 80. letech bylo vše ošklivé, oprýskané, policajti na každém rohu otravovali lidí, nádražáci byli nepříjemní. Ale příběh těch dvou loserů byl jinak milý. Škoda, že skončil překvapivě ne tak, jak bych čekal. ()

Teta (1984) (S13E23)

Opravdu smutný příběh, nechápu, jak se takto může zachovat matka. Ovšem nakonec vlastně vše dopadlo dobře. ()

Světáci (1984) (S13E26)

Dva burani si hrají na honoraci, ale nebaví je to. Tak ukáží, že jsou fakt burani. Tím jako vytřeli snobům zrak. Dost tendenční záležitost, vždyť je nikdo nenutil jíst flambované pokrmy místo prdelačky v "trojce". ()

Jako tenkrát (1984) (S13E27)

Variace na Dovolenou s Andělem a Svatební cestu do Jijlí, ale proč ne, když trvá milosrdných 20 minut. ()

Rytíř (1986) (S15E06)

Mírně vtipný a snesitelně dojemný příběh o dětském vidění světa v kontrastu s tím dospěláckým. Překvapilo mě, že hlavní roli "rytíře" neměl známější malý herec. ()

Buchty (1986) (S15E13)

Tento příběh je celkem vtipný, ale ve skutečnosti je dost nelogický. Kriminálník okrádající sousedy a vnikající do jejich bytu? Bohužel, je to horší. Stella Zázvorková s vnučkou pobavila více. ()

Snacha (1986) (S15E36)

Když se nebudeš učit, skončíš u krav. Nebo u prasat, nebo u traktoru. Hlavně, aby byli všichni šťastní. Příběh o tom, že nejen v Praze je blaze, ale příkladný život můžete vést i na venkově. ()

Hledač pokladů (1986) (S15E37)

Chyba v popisu, film byl natočen v roce 1986. Průměrná televizní komedie s podprůměrnými herci. Vítězslav Jandák v roli buranského sprostého venkovského pitomce, která jako by byla napsána jemu přímo na míru. Ničím nevynikne, scénář slabý, ale díky krátké stopáži se dá vydržet. ()

Domek (1987) (S16E02)

Na Bakaláře dost dlouhé vyprávění o ničem. Ale Radek Brzobohatý byl vpravdě bohatýr. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc