Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Rodriguez k tomuto seriálu (38)

Milostné dopisy (1972) (S01E02)

Jednoduchý příběh, který krom herců nestojí za zajímavost. Na pobavení ale bohatě stačí. 45% ()

Kredenc (1972) (S01E03)

Co manželka dokáže ztropit za scénu, kvůli odřeným dvířkům. Bůh ví, jestli si to sama něčím neodřela a pak hledala viníka na kterého to hodit :-D Hrozně jednoduchá bakalářská povídka. 35% ()

Klíče (1973) (S02E09)

Někdo doma zapomene svačinu, jiný hlavu na učení a tatínek si pro změnu vezme dvoje klíče od bytu :-D Herecky zvládnutá bakalářská povídka, kterou završila "ukecanost" PANA mistra Menšíka. 75% ()

Deštník (1974) (S03E01)

Když máte malé ratolesti, nezapomeňte všechny nůžky schovat, ať nedopadnete podobně jako manželé z této povídky. 50% ()

Nádraží (1974) (S03E02)

Co se stane, když si velkej začne hrát jako malej? Nic moc. Ale když si začnou hrát dva velký a malej, to už je pořádná mela. A tak musí nastoupit maminka a vše dát dopořádku. 55% ()

Klec (1974) (S03E03)

Dětinská hra dovede tatínka málem do průšvihu. Unavený a nevyspalý průvodčí "Menšík" se nechá dobrovolně zavřít v kleci, kde znázorňuje opičáka v zoo. Děti ho vlastními zámky z vlaku uzamknou v postýlce a on spokojeně usne. Sousedka si mezitím děti odvede k sobě, aby ho nevzbudili. Nakonec k osvobození bude stačit obyčejná morseovka. 55% ()

Úklid (1974) (S03E07)

Nějak podobně to cítím doma. Pokaždé uklízím jako blázen, že přijde návštěva a pak se nikdo neukáže. Přijde mě to zbytečný, ale když člověk vidí, že je vše čisté, tak je ve finále spokojený. 60% ()

Trabant (1974) (S03E08)

Přátelství až za hrob nebo než začne jeden druhému závidět?! Tato bakalářská povídka je tomu důkazem. 80% ()

Beruška (1974) (S03E09)

Beruška je prvotřídní splachovačka záchodu, protože doma takový nemá. Jenže mezitím se začnou ztrácet věci a profesor dostane podezření, že jeho návštěva krade. Závažné obvinění se brzy prokáže. 65% ()

Krádež (1974) (S03E13)

Krást se nemá, ale když manželka zjistí, že jim nový osobní automobil nestojí, tam kde ho předešlý den s manželem zaparkovali, jde vše nahlásit na VB. Netuší, že tím spustí kolotoč vtipných událostí. 70% ()

Večeře (1974) (S03E14)

Mámo, chybí nám trochu peněz na myčku. Pojď budeme chodit měsíc po návštěvách a snad z ušetřených peněz za jídlo, na to budeme konečně mít. 45% ()

Aero 30 (1974) (S03E15)

Co se stane, když rodiče chtějí dědovi prodat jeho milované opravené auto? To brzy zjistíte. 70% ()

Prkno (1974) (S03E19)

Tahle truhlářská práce mě potěšila a duo Abrhám/Kolářová též! Hodně povedená povídka. 80% ()

Kino (1974) (S03E20)

Když se manželství stane stereotypem a žena chce někam vyrazit. Může se stát, že půjde, ale vrátí se s někým dalším. 50% ()

Tele (1974) (S03E21)

Neústupná žena neudělá první krok, aby ustoupila paličatému manželovi. Pracovat prostě za každou cenu bude. 80% ()

Med (1974) (S03E29)

Tetička je přeci hodná žena, tak ji vypomůžeme, řekne žena. Koupíme od ní med a pak ho prodáme. Jenže to netuší, že tetička je pěkné číslo. Ale to manžel Pepa už nevydrží a tetičce řekne rovnou od plic co si myslí. 70% ()

Útěk (1974) (S03E30)

On je cizí, tak proč by Vás chtěl. Mladá ovdovělá žena s dětmi si najde sympaťáka, který ji padnul do oka. Má rád ji i děti s kterými si náramně rozumí. Ale tchýni se to nelíbí a naočkuje děti, které tomu uvěří a utečou z domu. Zvítězí láska a dobro nad temným zlem? 55% ()

Davídek (1974) (S03E34)

Jak lze na malé dítě lapit sličné ženy? Stačí se poučit z následující povídky a třeba to vyjde i Vám. 20% ()

Narozeniny (1974) (S03E35)

Manžel toho chce moc a manželce by stačilo tak málo. Jenže se hádkou odcizí a jen těžko k sobě hledají cestu zpět. 20% ()

Dveře (1974) (S03E37)

Bydlení s rodiči nikdy nedělalo dobrotu a nikdy dělat nebude. Nemůžete se pak svobodně rozhodovat! 45% ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc