Jiří Ješ - život mezi politikou a hudbou

Dokumentární / Krátkometrážní / Životopisný
Česko, 1994, 25 min

Režie:

Josef Protiva

Jiří Ješ patří k té části české inteligence, která dokázala odolat svodům dvou totalitních režimů a nepodlehnout nemoci tohoto století, zvané "zrada vzdělanců". Dokumentární portrét představí Jiřího Ješe jako publicistu, čerpajícího ze svých bohatých životních zkušeností a širokého vzdělání a zájmů. (oficiální text distributora)

sportovec

Život a lze říci i dílo předního českého novináře naší doby je současně zrcadlem našich novodobých dějin. Rodinné jihočeské počátky na Táborsku, nejlépe symbolizované bechyňskou duhou železničního i silničního mostu nad údolím dolní Lužnice, připomínají cestu potomka prestižní národně socialistické rodiny, její blízkost s rodinou Havlových, ale také dramatické zkušenosti studentského vůdce let čtyřicátých, blízkého spolupracovníka Emila Ransdorfa, politického vězně padesátých let a posléze významného organizátora hudebního života v našich českých vlastech. Jiří Ješ mnohé prožil, mnohé poznal a - jako jeden z nemnohých - i mnohé pochopil. První nositel Peroutkovy ceny ne náhodou byl i dlouholetým členem výboru klubu spřízněných duší divadla SEMAFOR, jehož poetice tak zřejmě doživotně propadl. To všechno Protivův dokument s láskou, péčí i taktem shrnuje do přehledného a přátelského tvaru. Muž, který v polistopadové společnosti právem symbolizuje prvorepublikovou noblesu a slušnost, si to nesporně zasloužil a zaslouží. ()